here meddőség

Új remény a meddő férfiaknak: nemzőszervet hoztak létre laboratóriumban

Sokakban kelthet reményt ez a tudományos mérföldkő.
  • Izraeli tudósoknak sikerült laboratóriumi körülmények között mesterséges heréket létrehoznia.
  • A meddőség a férfiak akár 7%-át érinti.
  • Jelenleg nem létezik olyan in vitro rendszer a spermiumok előállítására, mint amilyen módon az IVF-kezeléssel a petesejteket lehet kinyerni egy nőből.

Ezzel az új felfedezéssel végre reményt kaphatnak azok a férfiak, akik meddők. Bár a laboratóriumi kísérlettel még csak azt bizonyították, hogy létrehozható mesterségesen férfi nemzőszerv, de arra még nincs bizonyíték, hogy az így létrehozott heregolyók képesek spermium termelésére is.

A herék legfontosabb feladata a spermatermelés és az androgénszintézis, amely szerepet játszik a férfiak szexuális fejlődésében. Az androgének közé tartozik például a tesztoszteron is.

Dr. Nitzan Gonen és a Bar Ilhan Egyetem kutatóhallgatói csapata az International Journal of Biological Sciences című folyóiratban tette közzé eredményeit, amelyek egy sor új, és nagyon fontos új felfedezés előszobáját jelentheti.

here-meddoseg

A mesterséges here modellezi a valódi szerveket a kutatásban (Kép: Getty Images)

„A mesterségesen létrehozott herék ígéretes modellt jelentenek a herék fejlődésének és működésének kutatásában, ez pedig majd a szexuális fejlődés rendellenességeinek kezelésébe és a meddőség terápiás alkalmazásába is átültethető lesz” – nyilatkozta Dr. Nitzan Gonen.

Miniatűr reménysugár 

A kicsi, mesterséges heréket egérhereszövet felhasználásával hozták létre, amelyek hatékonyan és nagy pontossággal reprodukálják az emberi herék természetes tulajdonságait.

A laboratóriumban növesztett szervek kicsi, egyszerűsített, általában gélszerű anyagba ágyazott változatait az elmúlt évtizedben folyamatosan fejlesztették. A kétdimenziós sejtmintákhoz képest a mesterségesen létrehozott nemzőszerv pontosabb képet adhat arról, hogyan működik és reagál egy here.

A mesterséges herékkel kapcsolatos fő kihívás egyelőre a szerv folyamatos véráramlásának biztosítása, különben a mű szerv kilenc hét után összeomlanak. Vagyis még ki kell találni, hogyan tartsák fenn a vérkeringést a szervben laboratóriumi körülmények között.

Ez az orvosi mérföldkő azoknak is óriási előrelépést jelenthet, akik gyerekkorukban kemoterápiát vagy sugárkezelést kaptak, és emiatt váltak nemzőképtelenné.

Magyarországon a párok 15-20%-át érinti a meddőség a KSH adatai szerint, méghozzá mindkét nemet egyenlő arányban.

Ha egy év rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a várt terhesség, meddőségről beszélünk. A statisztika szerint az, ha nem jön össze a baba, 30-30%-ban múlik a férfin vagy a nőn, a fennmaradó 40%-ban pedig mindkét félnél felmerül valamilyen probléma.

Ha bővebben is érdekelnek a férfi meddőség okai, akkor egy korábbi cikkünkből részletesen olvashatsz róla.

Kiemelt kép: Getty Images