Történelmi időket élünk: a világon elsőként, 2024. március 4-én francia parlamenti képviselők megszavazták, hogy az ország alkotmánya védje a nők abortuszhoz való jogát. Elsöprő többséggel, 780:72 aránnyal fogadták el a módosítást, az eredmény kihirdetését pedig vastaps fogadta a teremben – írja a BBC. Emmanuel Macron elnök büszkeségét fejezte ki az ügy kapcsán. (A francia elnök tavaly nőnapon jelentette be, hogy ő is támogatja a terhességmegszakítás jogának alkotmányba foglalását.)
A szóban forgó alkotmánymódosítás a modern Franciaország történelmében összesen a huszonötödik, de az első 2008 óta.
Az abortusz 1975 óta legális Franciaországban, közvélemény-kutatások szerint pedig a lakosság mintegy 85%-a támogatta a mostani alkotmánymódosítás ötletét. A szóban forgó, terhesség megszakításáról szóló törvényt 1975 óta kilenc alkalommal frissítették a franciák – minden alkalommal azzal a céllal, hogy minél több olyan nő számára legyen elérhető ez a lehetőség, akinek szüksége lehet rá.
A szavazást követően a párizsi Eiffel-torony ünnepélyes kivilágítást kapott. Többek között az a felirat volt olvasható rajta, hogy „Az én testem, az én döntésem”.
„Üzenetet küldünk minden nőnek, mely így szól: a testetek csak a tiétek! Senki sem dönthet róla helyettetek” – harsogta Gabriel Attal miniszterelnök még a szavazás előtt a Versailles-i kastélyban.
Abortusz – a világ más helyein
Bár több más ország alkotmányában is szó esik a reproduktív jogok védelméről, Franciaországé az első, amely kifejezetten azt szögezi le, hogy az abortusz lehetőségét garantálni kell. Mint tudjuk azonban, az abortuszkérdés napjainkban az egyik legmegosztóbbnak számít, így a francia döntésnek bőven akadtak kritikusai is. Néhány abortuszellenes csoport és a Vatikán is élesen bírálta az alkotmánymódosítást.
Mindez azért is nagyon fontos, mert az utóbbi években az abortuszellenesek több országban is győzedelmeskedni tudtak. 2022-ben például az amerikai legfelsőbb bíróság törölte el az államokban addig egységes, abortuszhoz való jogot. A döntés értelmében az egyes államok maguk dönthetnek saját abortusztörvényeikről. Azóta összesen 14 államban vezettek be teljes abortusztilalmat, és továbbiakban korlátozták jelentősen a hozzáférést.
De a tenger innenső oldalán is találkozhatunk igen szigorú abortusztörvényekkel. Hozzánk legközelebb épp Lengyelországban, ahol a törvény mindössze két esetben engedélyezi a terhességmegszakítást:
- ha a terhesség nemi erőszak következménye, vagy
- ha az anya élete veszélyben forog.
(De, amennyiben esetleg a terhesség során a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett, már nem megengedett az abortusz.) Pedig
a szigorú abortusztörvények miatt kétségkívül óriási veszély fenyegeti az anyákat.
Példának okáért: 2022-ben egy 37 éves lengyel édesanya halt meg, miután ikerterhességének egyik magzata elhalt, de azt az orvosok nem voltak hajlandóak abortálni. Agnieszka T. után így 3 gyermek maradt félárván.
Franciaországban sokan féltek, hogy az abortusztilalmi hullám idővel az ő nemzetüket is eléri majd – ezeknek az aggodalmaknak vethetett véget a mostani alkotmánymódosítás.
Az abortusz a legmagányosabb dolog, ami egy nővel történhet – állítja az utóbbi évek egyik legfontosabb filmje.
Kiemelt kép: Tömeg ünnepli az abortuszhoz való jog alkotmányba foglalását az Eiffel-torony előtt 2024. március 4-én – Fotó: Adnan Farzat/NurPhoto via Getty Images