Nemrég attól volt hangos a média, hogy a Deep Sea Vision óceánkutató cég azt állította, hogy lokalizálhatta az 1937-ben eltűnt Amelia Earhart repülőgépét. A mára legendássá vált amerikai pilóta az első nő volt, aki szólórepüléssel kelt át az Atlanti-óceánon. Navigátorával, Fred Noonannel 1937-ben kísérelték meg a Föld körberepülését – a Csendes-óceán középső részén, a Lae- és a Howland-sziget közötti úton azonban nyomuk veszett.
Természetesen számtalan hipotézis született az eltűnésre, volt köztük olyan is, ami szerint túlélhették a potenciális zuhanást, de a legelterjedtebb elmélet szerint a gép üzemanyaga elfogyott, és az Ausztrália és Hawaii közötti Howland-sziget környékén az óceánba zuhant.
A Deep Sea Vision csapata ezen a részen végzett vizsgálatot víz alatti szonárral, és 5000 méteres mélységben egy repülőgép-szerű objektumot vettek észre, amely szerintük igencsak hasonlít Amelia Earhart Lockheed 10-E Electra gépére. Ezzel a felfedezéssel bizonyosságot nyerhet egy csaknem 90 éves rejtély.
Nyomtalanul eltűnt hírességek
Nem Amelia Earhart volt az egyetlen híres ember, aki nyomtalanul tűnt el. A többi, rejtélyes körülmények között eltűnt híresség sorsa is sokáig foglalkoztatta a közvéleményt. Noha több összeesküvés-elmélet is született velük kapcsolatban, és egyikük holtteste sem került elő soha, szinte teljesen biztos, hogy mindannyian életüket vesztették.
1. A tinisztár: Joe Pichler
Az 1987-ben született Joe Pichler karrierje gyerekszínészként indult, méghozzá egészen ígéretesen. 16 filmben és sorozatban szerepelt, ezek közül a Beethoven 3. és Beethoven 4. című családi vígjátékok a leghíresebbek. 2006 januárjában, 19. születésnapja előtt azonban egyszer csak örökre nyoma veszett.
2006. január 5-én látták utoljára a barátai, akik azt állították, hogy Pichler jó hangulatban volt, amíg velük volt. Autóját, egy ezüst színű Toyota Corollát 2006. január 9-én találták meg, egy hétre rá jelentette őt eltűntnek a családja. Az Associated Press szerint a család azt állította, hogy egy, az autóban talált cetlin az állt, hogy „erősebb fivér” szeretne lenni, illetve azt kérte, hogy személyes tárgyait adják át egyik testvérének. A család szerint azonban ez nem lehetett búcsúlevél… A nyomozást vezető detektív viszont azt mondta, hogy ők egyértelműen öngyilkosságot feltételeznek, rejtélyes bűncselekményre pedig semmilyen jel nem utal. Joe Pichler holttestét sohasem taláták meg.
2. A rocksztár: Richey Edwards
A Manic Street Preachers minden idők legsikeresebb walesi zenekara. 1986-ban alakultak, nem sokkal később csatlakozott hozzájuk Richey Edwards, aki nemcsak ritmusgitárosuk, de egyik dalszövegírójuk is lett. Sötét, politizáló és intellektuális szövegeivel – amit megfejelt misztikus imidzsével – kultikus figurájává vált az akkori zenei színtérnek. A zenekar tagjai gyakran elég problémásan viselkedtek, viszont emiatt igencsak kedvelte őket a brit zenei sajtó, ezáltal pedig egyre több rajongóra is szert tettek.
Richey Edwards 27 éves volt, amikor 1995. február elsején, aznap, amikor neki és James Dean Bradfield énekesnek az Egyesült Államokba kellett volna repülnie egy promóciós útra, egyszerűen eltűnt, bérelt autóját két hétre rá találták meg, mégpedig egy olyan híd közelében, amely gyakran volt öngyilkosságok színhelye.
Rejtélyes eltűnésének napján reggel hétkor kijelentkezett az Embassy Hotelből, majd a walesi Cardiffban lévő lakására hajtott. Az elkövetkező két hétben többen is látni vélték, de azóta nem adott életjelet magáról. Bár eltűnésével kapcsolatban több elmélet is született, széles körben ismert drog- és alkoholproblémái, illetve korábbi önsértései miatt az emberek egyértelműnek gondolták, hogy öngyilkos lett. 2008-ban halottnak nyilvánították. 2019-ben azonban megjelent a Visszavont nyomok: Az igazság keresése Richey Manic ügyében (Withdrawn Traces: Searching for the Truth About Richey Manic) című könyv (ebben Edwards húga is közreműködött), amelyben az állt, hogy
vannak olyan nyomok, amelyek alapján feltételezhető, hogy a zenész direkt tűnt el, mert elege volt a hírnévből.
Ilyen nyomnak tartották azt is, hogy az eltűnése előtti két hétben naponta 200 fontot vett fel a bankszámlájáról, ami a tervezett repülés napjára elérte a 2800 fontot. Miután Richey Edwards eltűnt, mindenki at hitte, hogy vége a zenekarnak, de fél év szünet után Richey családjának engedélyével folytatták, és a korábbinál is nagyobb sikereket értek el. Edwards holtteste azóta sem került elő.
3. Az el nem ismert műfajteremtő: Connie Converse
Connie Converse – noha nevét kevesen ismerik, és életében nem is számított hírességnek – segített megteremteni az énekes-dalszerző műfajt az 1950-es években. Az 1924-ben született Converse soha egyetlen dalt sem adott ki, és noha ma már sokan Bob Dylannél is tehetségesebbnek tartják, nem volt képes érvényesülni.
Connie Converse kiábrándult a művészvilágból, és 1974-ben, 50 éves korában – megszakítva minden kapcsolatot addigi környezetével – teljesen eltűnt. A mai napig senki sem tudja, hogy mi történt vele, soha nem akadtak a nyomára, búcsúlevelében pedig csak annyit közölt, hogy új életet kezd. Zenéje is egy régi barátja, Gene Deitch segítségével jutott el az emberekhez a 2000-es évek elején. A 2009-ben How Sad, How Lovely címmel kiadott lemeze, amely dalainak válogatása volt, hatalmas sikert aratott. Hogy ezt még vajon láthatta-e, azt nem tudni, akkor lett volna 85 esztendős. Connie Converse történetéről korábban már hosszabban is írtunk itt a Nők Lapján.
4. A sztárkosaras: Bison Dele
Bison Dele (született Brian Carson Williams, az NBA-ben Brian Williamsként futott) az Orlando Magic, a Denver Nuggets, a Los Angeles Clippers és a Detroit Pistons centere volt, a Chicago Bullsszal 1997-ben bajnokságot is nyert. Csapattársai között volt Michael Jordan, Dennis Rodman és Scottie Pippen is. 2002. július 6-án barátnőjével, Serena Karlannal, Bertrand Saldo kapitánnyal és testvérével, Miles Daborddal (született Kevin Williams) egy katamaránon Tahitiről indult útnak, de Dabordon kívül egyikük sem érkezett vissza a kikötőbe.
Dabord július 20-án kötött ki Tahitin; egyedül volt. Nem sokkal később a hatóságok a hajón olyan nyomokat fedeztek fel, amelyek akár fegyvertől is származhattak. Kiderült, hogy Dabord felhívta az édesanyját, és azt mondta neki, soha nem bántaná a testvérét, és hogy nem volna képes túlélni a börtönt. A férfi 2002. szeptemberében inzulintúladagolással vetett véget életének. Az FBI a mai napig azt gyanítja, hogy ő gyilkolta meg a három másik embert, és dobta holttestüket a Csendes-óceánba.
5. A félelmet nem ismerő fotóriporter: Sean Flynn
Sean Flynn fotóriporter Lili Damita színésznő és Errol Flynn, a 20. század egyik legnagyobb filmsztárjának fia 28 éves volt, amikor eltűnt. Kamaszkorától kezdve filmekben is szerepelt, zenélt is, és amikor megunta a színészkedést, Afrikába utazott és szafarikon lett túravezető. Később újra forgatott pár spagettiwesternt, majd 1966 januárjában Dél-Vietnámba utazott szabadúszó fotóriporterként. Fotózott a francia Paris Match, majd a Time, a Life, végül a United Press International (UPI) számára, képeit világszerte publikálták.
Azon fotóriporterek egyike volt, akik bármekkora kockázatot bevállaltak egy jó képért, a harctérre is kimentek – így mondhatni kódolva volt Flynn végzete.
Ilyen fotóriporter volt még egyébként Dana Stone, Tim Page, Henri Huet, John Steinbeck IV, Perry Deane Young, Nik Wheeler és Chas Gerretsen is. 1966 márciusában Sean Flynn meg is sérült, miközben terepen volt, de ezután még egy filmben szerepelt színészként, 1968-ban pedig visszatért a háborús színtérre, újra megsebesült, de rendületlenül fotózott.
1970. április 6-án Flynn és egy csapat újságíró Kambodzsában volt, és Phnompenből egy, a kormány által szponzorált sajtókonferenciára tartottak Ho Si Minh-városba, akkori nevén Saigonba. Flynn és Dana Stone limuzinok helyett – amelyekkel a újságírók többsége utazott – inkább motorkerékpárral indultak útnak. Steve Bell riporter, aki az egyik utolsó ember volt, aki élve látta őket, később elmondta, hogy a sajtótájékoztató után Flynn és Stone azt a hírt kapta, hogy az 1-es autópályán egy ideiglenes ellenőrző pont van, amelyet a vietkong tagjai vettek ellenőrzésük alá.
Az ellenőrző ponton megtalálták az az autót, amelyben korábban több eltűnt újságíró is utazott. A baljós helyszín és a tény ellenére, hogy a közelben több katona volt (vélhetően a vörös khmer katonái), Flynn és Stone interjút akartak készíteni. Soha többé nem került elő egyikőjük sem, Sean Flynnt végül az édesanyja 1984-ben halottnak nyilváníttatta.
Figyelem!
Ha úgy érzed, krízishelyzetben vagy és öngyilkos gondolatok kísértenek, hívd mobilról is a 116-123 ingyenes, lelkielsősegély-számot vagy olvasd el ezt az írást! Ha más miatt aggódsz, a segélyszámot szintén hívhatod, de itt is találhatsz létfontosságú tudnivalókat.
Vannak olyan bűnügyek, amelyeket csak évtizedekkel később sikerül megoldani. Ilyen volt a brit tinilány gyilkossága is.
Kiemelt kép: Sean Flynn (Fotó: Tony Sellers/Daily Mirror/Mirrorpix), Connie Converse (Fotó: Youtube), Joe Pichler (Fotó: Sc Coroners/Wikimedia Commons), Richey Edwards (Fotó: David Tonge/Getty Images) és Bison Dele (Fotó:Ezra O. Shaw /Allsport) /nőklapja.hu