Maga az energiavámpír inkább köznyelvi, mintsem klinikai fogalom, mégis tökéletesen érzékelteti, milyen emberrel van dolgunk: olyan személlyel, aki szinte észrevétlenül szívja el minden szellemi energiánkat. Energiavámpír pedig bárki lehet: családtag, partner, barát, kolléga, szomszéd – akár még mi magunk is.
Az energiavámpír minden alkalommal félbeszakíthat, a munkahelyi pletykák terjesztője lehet, sokat panaszkodhat másokra, mártírként viselkedhet, kritizálhat és lekicsinyelhet, bűntudatot kelthet, ultimátumot adhat vagy drámát generálhat. Szinte mindig szüksége van valakire, akiből „táplálkozhat”. Olyasvalaki kell neki erre a célra, aki empatikus, együttérző és gondoskodó. Így tudattalanul is azok társaságát keresi, akik könnyedén képesek ráhangolódni mások érzelmeire.
Az energiavámpír egy ügyes érzelmi manipulátor, aki anélkül követel teljes figyelmet, támogatást, részvétet és empátiát, hogy észrevenné(nk). A vele való találkozás alkalmával pedig nem csupán arról van szó, hogy kicsit elfáradunk egy hosszabb beszélgetésben, hiszen hatása jóval összetettebb ennél. Gyakran szorongás, stressz, hosszan tartó lehangoltság és kimerültség lesz úrrá rajtunk az interakció után.
Ezeket a nyomasztó érzéseket érdemes komolyan venni, hiszen kutatások is bizonyítják, milyen nagy hatással van szervezetünkre és pszichénkre az érzelmi stressz.
Azt azonban fontos leszögeznünk, hogy cikkünk célja nem az energiavámpírok hibáztatása. Sokkal inkább az, hogy megértsük az ilyen jellegű kapcsolatok dinamikáját, rájöjjünk, hogyan lehet értően megközelíteni egy ilyen személyt, és felfedjük, milyen módokon védhetjük meg magunkat a túlzott terheléstől.
Az energiavámpír típusú emberek számos nehézséggel küzdenek, és nem biztos, hogy tudatában vannak mérgező viselkedésük hatásainak. Ha mindezt képesek vagyunk tudatosítani, a határainkat is könnyebb lesz újragondolni.
3 jel, amiről felismerhető egy energiavámpír
Lássuk tehát, milyen jelek árulhatják el, hogy energiavámpírral van dolgunk!
1. Imád az áldozat szerepében tetszelegni
Képzeljük el, hogy megkaptuk álmaink munkáját, és ezt – értelemszerűen – nagyon szeretnénk elújságolni a barátunknak, hogy osztozhasson az örömünkben. De mi van akkor, ha ő viszont csak sopánkodással válaszol erre?
Egy tipikus energiavámpír könnyen és gyakran ébreszt bűntudatot ismerőseiben. Úgy gondolja, az élet örökké igazságtalanul bánik vele, rossz csillagzat alatt született, „minden pocsék”, pedig ő aztán semmi rosszat nem tett. „Beszélgetései” főleg a problémák ecseteléséről (és felnagyításáról) szólnak, miközben hallgatósága igényeit figyelmen kívül hagyva várja a folyamatos visszajelzést, támogatást és nyugtatást. Bár természetes, hogy segíteni szeretnénk, az örökös negativitás és panaszáradat számunkra is roppant megterhelő lehet.
2. Élvezi, ha szigorúan kritizálhat másokat
Az örökké kritikus energiavámpír gyorsan rámutat mások hibáira – pozitívumot viszont nehezére esik mondani. Akár a döntéseinkről, akár az életünk más aspektusairól van szó, folyamatosan azt az érzetet keltheti bennünk, hogy nem vagyunk elég jók. Az ilyen típusú ember általában másokat okol a saját problémáiért, nehezen vállal felelősséget a tetteiért (lásd az előző pontban foglaltakat), és előszeretettel keres valakit, akire ujjal mutogathat.
Lelki békénk érdekében fontos tudatosítanunk magunkban, hogy az örökké kritizáló fél valójában a saját önértékelési problémáit vetíti ki környezetére, és mások kritizálása által próbálja palástolni, enyhíteni belső bizonytalanságát. Ha valami miatt nem tudjuk csökkenteni az energiavámpírok társaságában eltöltött időt, a legjobb védekezés az önuralom és a kedvesség, ami hamar lefegyverezheti a nagyhangú kritikust.
3. Folyamatosan dráma veszi körül
Pszichológusok szerint, amikor az egyén élete bármely területén hosszan tartó hiányt és ürességet érez, könnyen túlértékelheti a saját szerepét, hogy kitöltse az életében tátongó űrt. Az ilyen ember arra is hajlamos lehet, hogy eltúlozza a mondanivalóját. Bár ezek a történetek kezdetben szórakoztatóak lehetnek, idővel terhessé válhatnak a hallgatóság számára.
Egy ilyen típusú energiavámpír nincs tisztában a betartandó határokkal. Nem tudja például, mit nem illik megosztani a munkatársaival, hangosan dolgozik, sopánkodik, hogy mennyi mindennel kell még foglalkoznia, de az sem áll távol tőle, hogy a csapaton belül feszültséget szítson. Fontos, hogy ilyenkor távolságot tartsunk, ne fogjuk senki pártját, és nyugodtan adjuk a másik fél tudtára, ha inkább másra szeretnénk összpontosítani!
Így védekezhetünk az energiavámpírokkal szemben
Sajnos nem mindig lehetséges elkerülni a fenti helyzeteket, de szerencsére tehetünk azért, hogy visszaszerezzük az életünk feletti irányítást az energiavámpíroktól.
- Tartsunk mentális távolságot, ne keverjük bele magunkat a másik fél problémáiba! Természetes, ha segíteni szeretnénk valakinek – különösen akkor, ha közeli hozzátartozóról van szó –, de húzzunk határvonalat! Ha kell, mondjuk el nyíltan a másik félnek is, mik az új játékszabályaink!
- Különösen kimerítő lehet, ha összetűzésbe kerülünk egy energiavámpírral. Ha lehetséges, kerüljük a vitahelyzeteket azáltal, hogy minimálisra csökkentjük az interakciók számát.
- Rendben van, ha visszautasítunk valamit, amiről tudjuk, hogy rossz hatással van ránk. Nemet mondani nem könnyű, de vannak helyzetek, amikor szükséges! Gyakoroljuk!
Ha tehát azt érezzük, hogy valaki kiaknázza energiáinkat, érdemes újragondolnunk és ismét tisztáznunk a határokat. Gondoljuk át, milyen típusú kapcsolatok töltenek fel minket, kivel működik jól az adok-kapok, és hol uralkodik egyensúly a közös kommunikációban. Fájdalmas tud lenni, de ha gyomoridegen kívül semmivel sem ajándékoz már meg egy kapcsolat, érdemes elengedni a másik kezét.
Rossz barát vagy energiavámpír? A linkre kattintva megtudhatod, mit érdemes tenni, ha egy kapcsolat már menthetetlen.
Kiemelt kép: Getty Images