haj korom vitamin

Ezek a legjobb vitaminok, ha a hajad és a körmöd sem akar nőni

Kora tavasszal nem éppen a legjobb formánkat mutatjuk. A fűtéstől száraz levegőben töltött hónapok, a szezonális zöldségekből, gyümölcsökből származó tápanyagok hiánya megviselik az egész szervezetet. Érdemes egy kis pótlással segíteni a haj és a körmök növekedését, az egészséges bőr visszaállítását.

A bőrünk tél végére ultraszáraz, akkor is, ha naponta többször bekenjük. A körömágyaink sérültek, a körmeink töredeznek. A hajunk lapos, fénytelen, a hajszálak erőtlenek, bőrünk pattanásos, száraz, érzékeny lehet a napfény és a vitaminok hiánya miatt.  A testünk szomjazik egy jó nagy adag napfényre és vitaminra, hogy újra teljes erőbedobással küzdjön meg a külső, káros elemekkel. Amíg az ehhez szükséges gyümölcsök és zöldségek meg nem érnek, kénytelenek vagyunk kívülről pótolni azt, ami szükséges.

Ezzel el is érkeztünk az érzékeny ponthoz: szinte minden vitaminra és ásványi anyagra ráírják, hogy erősíti a hajat és a körmöket. A kínálat hatalmas. Kinek higgyünk?

A Cnet szakértői szerint valójában a B7-vitamin (más néven biotin), a kollagén, a C-vitamin és az omega-3 a legfontosabb a körömnek és a hajnak. Kjersten Nett diteteikus emellé az A-, E- és D-vitaminokat, a vasat, a szénhidrátokat és a fehérjéket emeli ki: ezek mindegyike fontosak a bőr, a haj és a köröm egészségéhez.

Érdemes tehát úgy összeállítani a tavaszi diétánkat, hogy ne fosszuk meg magunkat azoktól az értékes anyagoktól, amelyek pont hozzájárulnának szépségünkhöz.

haj korom vitamin

A vitaminok tényleg segítik a haj, a köröm növekedését (Kép: Getty Images)

Mire jó a kollagén?

Ahogy öregszünk és csökken a kollagéntermelésünk, az egykor szoros rostok a bőrünkben inkább labirintusszerűvé válnak. Ez ráncokat eredményez a bőrünkön. A megfelelő kollagénbevitel visszaadja a bőr rugalmasságát, hidratál, erősíti a körmöket, a hajszálakat, sőt az ízületeinket is.

Tedd rendszeressé a jó öreg csontleves, húsleves fogyasztását, mert segít pótolni a kollagént, de jó hatású a zselatin, a tojás, a hal és a spirulina is. Ezek sokkal jobban hasznosulnak, mint a krémekbe vagy étrendkiegészítőkbe zsúfolt kollagénporok. Nem árt tudni, hogy számos olyan vitamin létezik, ami pluszban segíti a test saját kollagéntermelését: ilyen a C-vitamin, az A-vitamin és a cink.

Omega-3 zsírsav a szép hajért

Az egészséges zsírok nem csak az egészséges szív- és érrendszer miatt fontosak: képesek megkötni a nedvességet a bőrben, a hajban és a körmökben is. Hatásukra a hajszálak fényesebbek, erősebbek lesznek, a köröm erősebb, ragyogóbb.

Ha pattanásokkal vagy más, gyulladással járó bőrbetegséggel küzdesz, nagyon jó választás lehet az omega-3 zsírsav.

Természetes módon a halakból, tengeri herkentyűkből, a diófélékből, magvakból, főleg a lenmagból juthatsz hozzá. Ha tablettában szednéd, ügyelj arra, hogy tiszta forrásból származó készítményt válassz!

Figyelj a biotin mennyiségére!

A B7-vitamin, azaz a biotin elengedhetetlen a haj, a bőr és a körmök egészségéhez. Csakhogy a szervezet nem képes nagyobb mennyiségben elraktározni. Épp ezért a túlzásba vitele, túladagolása nem adja vissza elvesztett tündöklésünket, inkább csak a pénztárcánk lesz karcsúbb. A kulcs a rendszeresség. Az unió napi 50 μg biotin-bevitelt javasol, ettől nem is kell eltérnünk. A lazac, a mandula, a tojás mind tartalmaz B7-vitamint, ahogy a joghurt, a csirkehús, a spenót is.

Ha tablettás pótlásra adjunk a fejünket, figyeljünk oda, mert a túl magas biotinszint hamis eredményeket hozhat a vérvételnél.

Az immunkémiai módszeren alapuló vizsgálatok során hamis pozitív vagy negatív eredményeket kaphatunk akár daganatokról, akár a pajzsmirigy működéséről, akár a vérszegénységről. Mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt nagy dózisban elkezdenénk biotint szedni!

Miért van szükség fehérjékre és szénhidrátokra?

Mivel a télen sokan felszednek néhány kilót, márciusban vad diétázásba fognak. Csakhogy ezzel pont ellenkező hatást érhetünk el. A túl szigorú diéta hiánybetegségekhez vezethet, a hajunk, bőrünk, körmünk pedig még fáradtabbá válik. A haj nagy részét fehérjék alkotják és az izmok épüléséhez is szükség van rájuk.

Nem szabad kihagynunk az étrendünkből a sovány húsokat, halakat, vagy ha vegán étrendet követünk, akkor a hüvelyeseket és a különféle gabonákat.

A teljes szénhidrátmegvonásnak sincs értelme, hiszen a velük kapott kalóriákat arra is használjuk, hogy a hajunkat, körmünket növesszük. A napi kalóriamennyiség ideális esetben 40-50% szénhidrátból, 20% fehérjéből és 20-30% egészséges zsírból áll.

Vashiány – Töredező körmök

A tavaszi egészségmegőrzés egyik fontos feltétele egy vérvétel, amelyből képet kapunk általános állapotunkról és arról is, hogy állnak a vaskészleteink. A vashiány nemcsak fáradtságot, sápadtságot okoz, de a hajszálak, körmök töredezéséhez is nagyban hozzájárul. A táplálkozásunk során a vörös húsok, a belsőségek fogyasztása segít vashoz jutni, de a leveles zöldségekben, a babban is találunk vasat, még ha nem is a legjobban felszívódó formában.

A C-vitamin azonban hozzájárul a vas megfelelő hasznosulásához, míg a tea, kávé, a kalcium és a teljes kiőrlésű gabonák megakadályozzák a megfelelő felszívódást. Ha vastablettát szedünk, azt ne tejjel, kávéval vagy teával vegyük be, és lehetőleg ne étkezés után. Konzultáljunk az orvosunkkal a pótlás idejére és módjára vonatkozóan, és számoljunk be neki azokról a vitaminokról is, amelyeket erős hajunk és körmeink érdekében szedünk!

Ha már őszülsz és száraz, drótos a hajad, akkor olvasd el, hogyan lesz újra ragyogó, selymes és trendi az ősz frizurád!

Kiemelt kép: Getty Images