Azt eddig is tudtuk, hogy a nagyon lassan lebomló, apró részekre széteső műanyagok már mindenhol ott vannak: az Antarktiszon eső friss hóban, a fejlődő magzatot tápláló méhlepényben, az anyatejben, a vérünkben, a Mariana-árok mélyén. Az új kutatás azonban az első, amely az apró műanyagdarabokat összefüggésbe hozta a szívinfarktussal, a stroke-kal vagy a halállal.
A The New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban szerdán közzétett eredmények szerint azoknál az embereknél, akiknél a nyakukban lévő fő ereket bélelő plakkban mikroműanyagok találhatók,
magasabb lehet a szívroham, a stroke vagy a halálozás kockázata.
A mikroműanyagokat 5 milliméternél kisebb részecskékként határozzák meg, a nanoplasztikok pedig még ennél is jóval kisebbek, olyan aprók, hogy csak speciális mikroszkópokkal láthatók. Ezeket belélegezhetjük, lenyelhetjük, de a bőrön keresztül is bejuthatnak a szervezetbe. Dr. Raffaele Marfella, a nápolyi Campania Luigi Vanvitelli Egyetem kardiológus kutatója, az új tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy kollégáival azért kezdeményezték a vizsgálatot, hogy a szív- és érrendszeri betegségek új kockázati tényezőit keressék.
A mikroműanyagok szerepe a szívroham kialakulásában
Tudtak a bolygót szennyező óriási mennyiségű műanyagról, és arra voltak kíváncsiak, hogy vajon ezek károsíthatják-e az artériáinkat. Olyan betegeket tanulmányoztak, akiket már műtétre jegyeztek elő a nyaki verőérszűkületük miatt. Ez egy olyan betegség, amelynek során a zsírlerakódásokból kialakuló plakkok gátolják a normális véráramlást a test két nyaki verőerében. Ez azért olyan fontos, mert ezek látják el vérrel az agyat, az arcot és a nyakat. A kutatók 257 beteg esetén vizsgálták meg az eltávolított plakkot, majd a műtétet követően majdnem három évig követték a páciensek egészségi állapotát. 150 beteg plakkjában találtak mikroműanyag részecskéket. A nyomon követés során a betegek egyötödénél lépett fel nem halálos szívroham, nem halálos stroke vagy bármilyen okból bekövetkezett haláleset.
Azok a betegek, akiknek plakkjában nem találtak műanyagot, csak 7,5 százalékban estek át ugyanezeken.
Az életkor, a nem, a testtömegindex és az olyan egészségügyi állapotok, mint a cukorbetegség és a kóros koleszterinszint figyelembevétele után sem változtak az arányok. Azoknál a betegeknél, akiknek találtak műanyagot az ereikben, közel ötször nagyobb volt a szív- és érrendszeri probléma kockázata, mint a többi páciensnél.
Kockázati tényezők
Természetesen az ilyen, megfigyelésen alapuló tanulmányok csak összefüggést tudnak kimutatni a műanyag részecskék és a szívroham, a stroke vagy a halálozás között. Azt nem jelenthetik ki, hogy ezek okozták a felsorolt betegségeket. Ahhoz a kutatóknak randomizált, kontrollált vizsgálatot kellene végezniük, azaz mikroműanyagokat fecskendezni az artériákba, de ez rendkívül etikátlan lenne. Arra azonban kiválóan felhívja a mostani eredmény is a figyelmet, hogy a velünk élő műanyagok károsak és különféle betegségeinkben nagy szerepet játszhatnak.
Kiemelt kép: Getty Images