Az idei év két legnagyobb sikere az egy időben vetített Barbie és az Oppenheimer című filmek voltak. Utóbbi alkotás J. Robert Oppenheimer fizikus igaz történetét dolgozza fel. A férfi – többek között a magyar származású Teller Edével és Szilárd Leóval együtt – a Manhattan Terv vezetőjeként létrehozta az első atomfegyvert a világon. Ez alapjaiban változtatta meg a második világháborút és az utána következő hidegháborús időszakot is.
A film olyan nagyszerűen sikerült, hogy joggal várja mindenki, hogy idén minimum egy Oscar-díjat nyerjen.
Ennek kapcsán fogalmazott meg nyílt levelet több híresség, köztük Emma Thompson, Julianne Moore, és J. Robert Oppenheimer unokája is.
A Make Nukes History kezdeményezés részeként a nyílt levél a nukleáris fegyverek visszaszorítására kéri az országok vezetőit.
A sztárok emlékeztetnek Oppenheimer igazi céljára
Azt írják, művészekként fel akarják emelni a hangjukat, hogy emlékeztessék az embereket arra, hogy míg Oppenheimer már történelem, a nukleáris fegyverek még nem azok. Már a most birtokunkban lévő, a szárazföldön, a tenger alatt vagy akár az űrben használható nukleáris fegyver is túl sok. „A családjaink, közösségeink és világunk védelme érdekében követelnünk kell, hogy a világ vezetői azon dolgozzanak, hogy a nukleáris fegyverek a múlté legyenek – és egy szebb jövőt építsenek.” – írják a levélben.
„Minden embert fel kell világosítani a nukleáris fegyverek hihetetlen pusztító erejéről – mondta Matthew Modine, az Oppenheimerben játszó színész. A fenyegetés megértése megvilágítja a felszámolásukhoz vezető utat.”
Michael Douglas, Ellen Burstyn, Jane Fonda, Christoph Waltz, Lily Tomlin, Alan Cumming, Annie Lennox, Bill Nye, Rosanna Arquette és Viggo Mortensen is aláírták a levelet.
Emellett nagyjából 1000 „Oppenheimer kezdte, mi véget vethetünk neki” feliratú plakátot ragasztanak ki Los Angelesben. Egy óriásplakát-kampány is folyamatban van. „Robert Oppenheimer óva intett a még erősebb fegyverek kifejlesztésétől, és megjósolta, hogy veszélyes fegyverkezési verseny következik majd. Igaza volt” – nyilatkozta Ernest J. Moniz, a Nuclear Threat Initiative vezérigazgatója és volt energiaügyi miniszter.
Ma kilenc ország tizenháromezer nukleáris fegyverrel rendelkezik, új fegyverkezési verseny folyik, és újra megjelent a nukleáris versengés. Hatalmas geopolitikai kihívásokkal állunk szemben, de politikai akaratra van szükség ahhoz, hogy visszatérjünk a szakadék széléről. A politikai akarat pedig akkor jön létre, ha az emberek követelik.”
Kiemelt kép: Getty Images/Michael Blackshire/Los Angeles Times