- A tudatos állattartás húsvétkor is érvényes: köteleződjünk el a nyuszi mellett!
- Nemcsak a nyuszit, de a felszerelést és a tápokat is meg kell vásárolni, ami igen nagy összeg egyben.
- Egy nyuszi átlagosan 10 évig él, és akkor lesz boldog, ha van párja is.
A húsvéti hagyományaink része a húsvéti nyúl, ő hozza ugyanis a gyerkeknek és a locsolóknak a húsvéti tojást. A húsvéti tojásfestés, a kalácssütés, sonkafőzés mellett azonban egyre nagyobb divat lett az élő húsvéti nyuszi vásárlása is. Érthető, hiszen egy gyereknek hatalmas élmény az apró, pihe-puha kis állatot kézbe venni, simogatni, játszani vele, de csak akkor vásároljunk igazi nyulat, ha valóban állattulajdonosok szeretnénk lenni.
Az élő nyuszi nemcsak a tavaszi szünetre és húsvétra szól, hanem egy 8-12 évig tartó elköteleződés minden nyűgével együtt.
Ahogy kutyát sem veszünk karácsonyra és szülinapra, a házi nyulakkal sem tehetjük meg, hogy pár nap után kirakjuk a mezőre (ez egyébként állatkínzás és a törvény büneteti), jobb esetben a menhelyre vagy állatkertbe.
A Nyúlmentő Alapítvány 2021-ben kiszámolta, hogy egy kis húsvéti nyuszi és a tartásához szükséges kellékek, eledel beszerzése és az első oltások beadatása az állatorvossal 120 000-150 000 forint. De ha 10 éves távlatról beszélünk, akkor egy húsvéti nyuszi tartása nagyjából másfél millió forint.
A nyúl társas állat
Ráadásul a nyúl társas állat, sokkal tovább és boldogabban él, ha nem egyedül tartjuk, hanem kap egy párt is, amivel nagyobb felelősség jár. Két nyuszinak nagyobb helyre, több szénára, forgácsra, tápra, vitaminok van szüksége, és persze az állatorvosi költségeink is megduplázódnak.
Ha két nyuszit vállalunk, akkor kérjük ki a tenyésztő vagy az állatorvos véleményét, hogy azonos nemű társat válasszunk, mert a nyuszi nagyon szapora. Persze az ivartalanítás is lehetséges eszköz, hogy heteken belül ne bővüljön a nyuszicsalád.
A Nyúlmetőknél egyébként mindig van lehetőség nyulak örökbefogadására. Ha mégis úgy döntesz, hogy hazaviszel egy húsvéti nyuszit, akkor inkább fogadj be egyet!
Húsvéti hagyományok ide vagy oda, ha nem tudunk otthon mindent megadni a nyuszinak, akkor ne vigyünk haza élő nyulat! Nehéz ellenállni ezeknek a kedves kis állatoknak, de most összeszedtünk 5 okot, ami miatt nagyon megfontolandó a tartása.
A nyuszi tartás 5 legfontosabb feltétele:
1. Tápláló etetés, ami a fogainak is jó
A nyulak táplálékának 80%-a jó minőségű széna, emellett pedig pelletált tápot kell neki adni minden nap, ami egy törpe nyuszi esetében (1,5-2 kg) egy púpos evőkanálnyi adag. A friss zöldségekkel vigyázz, mert hasmenése lehet tőle az állatnak, inkább adj neki kaprot, petrezselymet és bazsalikomot, és ritkán kaphat almát és répát. Vagyis a nyuszi etetése egyáltalán nem egyszerű, és mindig kell neki friss táplálék is.
2. Elég nagy élőhely
A nyuszik mindent megrágnak, nincsenek tekintettel a szép bútorokra, dísznövényekre, játékokra és az elektromos kábelekre sem. A nyulak ösztönösen rágnak, koptatják a fogukat, ugyanis ha túlnő a foguk, nem tudnak enni, és el is pusztulhatnak.
A nyúlketrecnek legalább 120 cm hosszúnak kell lennie.
Vagyis a nyúlnak kell egy elég nagy ketrec, és naponta egy órára minimum ki kell engedni (de minél többet van kint, annál jobb), hogy tudjon mozogni. Mindent el kell pakolni előle, mert igen nagy kárt tud tenni akár percek alatt is. Nagyon figyelj az apró tárgyakra és a mérgező vegyszerekre is!
3. Takarítás naponta
Attól függően, milyen nyuszit választunk, a nyulak szőrének hullásával mindenképp számolni kell, a hosszú szőrű nyuszikat naponta ki kell kefélni, és még így is nagyon sok szőrt fog hullatni. Ha nem törpe nyuszit választunk, akkor persze a szőr is több, nem beszélve, ha beadjuk a derekunkat, és rögtön két állatot viszünk haza…
4. Megfelelő oltások
A nyuszikat mindig be kell oltatni, akár kiviszed az otthonodból, akár nem, mert a cipőtalpról is bekerülhet a lakásba olyan kórokozó, ami betegséget okozhat a kisállatnak. Egzotikus szakállatorvost érdemes keresni, és RHD1 és RHD2 ellen kell beoltatni a nyulat, és ha már ott vagyunk az orvosnál, mindig vágassuk le a karmát és nézessük meg a fogát is!
5. Foglalkozz vele!
A nyuszik is ugyanúgy igénylik a simogatást, figyelmet, mint a cicák vagy a kutyák. Azzal nem pipálod ki a helyes állattartást, hogy megeteted is kipucolod alatta az almot. Tudtad például, hogy a nyuszikat a szobatisztaságra is meg lehet tanítani?
Fontos, hogy nyaralások, utazások alkalmával, amikor nem tudjátok magatokkal vinni az állatot, akkor is gondoskodni kell nyuszi etetéséről, tisztításáról, tehát fel kell kérni egy „nyusziszittert” vagy el kell vinni nyuszihotelbe – ez utóbbi is plusz költség minden nyaralásnál.
6. Tartsd tisztán!
A nyuszik sokat esznek, éppen ezért rengeteget potyogtatnak! Soha ne adj enni uborkát, paradicsomot és salátát, ropit, csipszféléket az állatnak, mert nagyon beteg lehet tőle, és még hasmenést is kaphat – amit egészen biztosan nem szeretnél!
A nyulak helyét hetente legalább egyszer ki kell pucolni, de ha nagytestű nyúlunk van, akkor akár 3 nap után is büdös lehet. Jó hír, hogy a nyuszik tiszta állatok, és szeretnek egy idő után a ketrec egy bizonyos pontján pisilni, bogyózni, és látni fogod, mikor érdemes már kitakarítani.
Ha ezeket nem tudod megadni a húsvéti nyuszidnak, akkor inkább játék nyúl, vagy csokinyuszi mellett döntsetek!
Magyarországon bűncselekménynek számít háziállatot kidobni, magára hagyni! A 2004. évi X. törvény kimondja, hogy ezért, vagyis állatkínzásért letöltendő börtönbüntetés is kiszabható.