Köszönhetően a média fokozott érdeklődésének (és természetesen A Korona című történelmi drámasorozatnak), a brit királyi család múltját és jelenét mindenhol ismerik a világban. Közismert és befolyásos személyként természetes, hogy testőrök gyűrűjében közlekednek. A biztonság pedig el is kél, hiszen nem sok kellett ahhoz, hogy 1994. január 26-án tragédiába fulladjon az akkor még walesi hercegként tevékenykedő Károly Sydney-ben tett látogatása, ahol egy férfi, David Kang kis híján lelőtte a trónörököst. Az esetről akkor videó is készült:
Szemben a brit királyi gárda tagjaival – akik piros kabátban és nagy, szőrös sapkában, szertartásosan masíroznak a Buckingham-palota előtt – a személyes védelmi szolgálat emberei, az SO14 Royalty Protection Group tagjai kevésbé feltűnőek. Az alakulatot a londoni Metropolitan Police Service, illetve a Scotland Yard speciális kiképzésben részesült védelmi tisztjei alkotják, akik a király, illetve a királyi családtagok éjjel-nappal történő védelmét biztosítják.
Nem csak bekerülni, de bent maradni is nehéz
A tagok mindegyike legalább 10-15 éves szakmai múlttal rendelkezik, és nemcsak lőfegyveres, illetve fegyver nélküli harcból, de vízi- és szárazföldi gépjármű-vezetésből, felderítésből és sürgősségi elsősegélynyújtásból is kőkemény kiképzésben részesültek. Bár biztonsági okokból a pontos számadatot nem lehet tudni, a kiképzett tisztek száma becslések szerint akár a 200-at is elérheti.
Míg a család legmagasabb rangú tagjai – Károly király, Kamilla királyné, Vilmos herceg és Katalin hercegné, illetve gyerekeik, György, Sarolta, Lajos – éjjel-nappali, 0-24-es védelemben részesülnek, addig a család többi tagját csak a nyilvános eseményekre kísérik az SO14 tisztjei. De mi is kell pontosan ahhoz, hogy valakiből elit testőr legyen, és milyen szabályok, követelmények és protokollok vonatkoznak rájuk a brit királyi család háza táján? Utánajártunk.
1. Átlagnál fejlettebb készségek
A már említett 10-15 éves szakmai tapasztalat mellett az első lépés az, hogy a londoni rendőrség tisztjének kell lenni. Hogy ki kerülhet innen az SO14-hez, az egy hosszas kiválasztási folyamat során dől el, ahol a személyiséget, a temperamentumot, a tapasztalatokat és a készségeket is mérik.
A szükséges készségek közé tartozik, hogy a jelentkező tudja, miként gondolkodhat tiszta fejjel, logikusan akkor is, ha fokozott vészhelyzet áll fenn, hogyan akadályozhatja meg, hogy eltérítsenek egy általa vezetett járművet, és milyen taktikákat szükséges bevetni különböző mértékű fenyegetettség esetén.
A kommunikáció és a szociális készségek pedig legalább ugyanennyire fontosak. Ha a jelentkező rugalmas, türelmes, ha feszült helyzeteket, konfliktusokat is képes feloldani, ha fel tudja mérni a tömegek dinamikáját, és ha tudja, mikor kell tárgyalni, illetve mikor szükséges fizikailag is közbelépni, jó eséllyel biztos helye lehet a királyi testőrségben.
2. Fegyvertartási engedély
Míg az Egyesült Államokban a lőfegyver a rendőri alapfelszerelések része, addig az Egyesült Királyságban a legtöbb rendfenntartó gumibotokkal és paprikaspray-vel közlekedhet. Mi több, a testőrök és más védelmi szolgálatot ellátó tisztek a törvény szerint egyáltalán nem tarthatnak maguknál lőfegyvert.
A Metropolitan Police Service közel 35 000 rendőréből csaknem 2600-an rendelkeznek fegyvertartási engedéllyel, és ahogyan azt sejteni lehet, többségük minden bizonnyal a királyi családot szolgálja.
3. Tervezés és szervezés
Szemben a mozifilmekben látott jelenetekkel, egy királyi testőr munkanapjai nem csak a személyes védelem körül forognak. Az SO14 elsődleges célja a megelőzés, ami számtalan bonyolult tervezési feladattal jár. Egy-egy nyilvános királyi megjelenés leszervezése hónapokig is eltarthat, hiszen a védelem mellett a tervezett helyszínek (többszöri) felderítését, a közlekedési útvonalak megtervezését és a parkolási lehetőségek kidolgozását is le kell bonyolítani, ami egytől egyig a királyi testőrök feladata. És ez még nem minden!
A védelem embereit nem érheti váratlanul semmi, és mindig tudniuk kell, hogy mire számíthatnak. Éppen ezért a tervezett útvonalak fizikai bejárását többször is átvizsgálják, de a meghívott vendégek listáját is kívülről kell fújniuk, illetve a biztonsági csapat igényeit is ők bonyolítják le a helyszínekkel.
4. Nincs szünet
A királyi család legmagasabb rangú tagjai a nap minden órájában fegyveres védelem alatt állnak – bizony még az otthonukban is. Bár szabadság mindenkinek jár, az ügyeletes védőtisztek munkaideje alatt egyáltalán nincs leállás. Egy királyi biztonsági ember akkor is éber, ha semmi nem történik, hiszen mentálisan és fizikailag a munkaidő minden percében felkészültnek kell lennie.
5. Nem több mint testőr
A brit királyi családot kísérve a biztonsági csapatok beutazhatják a világot, de hiába látnak szebbnél szebb tájakat és esznek finomabbnál finomabb luxus ételeket, kiváltságos munkakörük mégsem nevezhető minden helyzetben irigylésre méltónak.
Simon Morgan korábbi tiszt egy interjúban elmondta, hogy bár királyi testőrként szakmailag magasabb szintre lépett, és nyilván a munkakörülményei is pozitív irányba változtak, mégsem volt lehetősége kihasználni az őt körülvevő fényűzést. Hiszen akármennyire is menőnek tűnik egy luxusjachttal körbehajózni a Földközi-tengert,
testőrként egyetlen percre sem feledkezhetett meg arról, hogy a saját életét kell élnie, nem a királyi családét.
És hogy miért is fontos mindez? 2012-ben néhány tiszt nem tudott ellenállni Harry herceg Las Vegas-i medencés bulijának, ahol a sussexi herceggel karöltve ugrottak fejest az éjszakába. Mivel a testőrök figyelmét egészen más dolgok kötötték le, így nem volt senki, aki megakadályozhatta volna, hogy az időközben meztelenre vetkőzött hercegről kínos képek készüljenek.
6. A testőrök csak kódneveket használhatnak
Hogy a kommunikációs csatornák 100%-ig titkosítottak legyenek, alapszabály az Amerikai Egyesült Államokban, hogy az elnöki családokat kódnevekkel látja el a titkosszolgálat. Bill Clintonnak például Eagle (Sas), Hillary Clintonnak Evergreen (Örökzöld), Barack Obamának Renegade (Lázadó), Michelle Obamának pedig a Renaissance (Reneszánsz) kódneveket adták annak idején.
Az akciófilmbe illő kiváltságból pedig a brit királyi család tagjainak is jutott, akiket az SO14 tagjai látnak el kódnevekkel. Mielőtt Harry és Meghan Markle kilépett volna a brit királyi családból, David Stevens és Davina Scott néven futottak, II. Erzsébet királynőt pedig Sharon néven emlegette a testőrség.
A brit királyi családot a támadóktól igen, de a betegségektől nem tudja még a testőrség megvédeni. Korábbi cikkünkből kiderül, milyen kórságok sújtották a királyi család tagjait.
Kiemelt kép: II. Erzsébet királynő 2004. április 6-án a párizsi Louvre múzeumnál (Pool BENAINOUS/DE MALGLAIVE/TRAVERS/Gamma-Rapho via Getty Images)