Miért drágák bizonyos parfümök?

Miért kerülnek olyan sokba bizonyos parfümök?

És a legfőbb kérdés: megérik-e az árukat?

Bizonyára mindannyian szembesültünk már vele, hogy milyen hatalmas árkülönbségek lehetnek parfüm és parfüm között, ahogy talán azzal is, hogy tízből kilenc esetben a drágábbik illat tetszik nekünk jobban. Minderre megvan a racionális magyarázat, és az óriási árdifferencia mögött a legritkább esetben állnak marketingköltségek. Sorra vesszük, mi az a három tényező, ami miatt a luxusparfümök jelentősen drágábbak a többi kölninél.

  • A karakteres és egyedi parfümök megtervezése különös szakértelmet kíván – a leghíresebb parfümőrök magas árakon dolgoznak.
  • A niche parfümök összetevői drágák, és több is kell belőlük.
  • A luxusparfümök tovább kitartanak és nem jönnek szembe velünk az utcán. Van, akinek ez megéri a befektetést.

A Statista adatai szerint a luxusparfümök iparágának bevétele 2022-ben megközelítette a 15 milliárd dollárt, és az előrejelzések szerint 2028 végére meghaladja a 19,82 milliárd dollárt is. A piac tehát növekszik, egyre nagyobb a kereslet ezekre az exkluzív illatokra, még úgy is, hogy folyamatosan drágulnak. De lássuk, mi az a három legfontosabb ok, ami az egekbe repíti az exkluzív parfümök árait.

Miért drágák a parfümök? Nézzük meg az alapanyagokat!

Az egyik fő tényező, amely hozzájárul a parfümök magas költségeihez, a ritka és nehezen beszerezhető összetevők használata. Ezek az egyedi összetevők gondoskodnak a luxusparfümök semmihez sem hasonlítható karakteréről, arról, hogy az illat megismételhetetlen, különleges legyen. Néhány példa: az agarfákból származó oud gyanta az egyik legdrágább természetes alapanyag a parfümkészítésben, mivel ritka, és rendkívül bonyolult a kivonási folyamata. Több évbe telik, amíg egy penészgombától fertőzött fa elegendő gyantát termel. A kivonat elkészítése szakképzett mesterembereket és pontos munkát igényel. Más költséges alapanyagok közé tartozik a bolgár rózsa, amely évente csak egyszer virágzik, vagy az Orris gyökér (egy nősziromfajta – a szerk.). Mindezek mellett évről évre egyre nagyobb kihívás elé állítja a parfümőröket az állati eredetű összetevők (például a pézsma) kiváltása magas minőségű szintetikus verziókra, ahogyan az is, hogy ezek a szintetikus összetevők ne irritálják a viselőjük bőrét.

Miért olyan drágák bizonyos parfümök? Mert több bennük az erő!

A luxusillatok jellemzően magasabb koncentrációban tartalmazzák az illatanyagokat, mint az olcsóbb alternatívák, amitől tartósabbak lesznek a bőrön. A parfümök különböző koncentrációs szintjei jelentős szerepet játszanak a tartósságukban és általános minőségükben. Ezért is van az, hogy az Eau de Parfum termékek, azaz amelyek koncentráltabban tartalmazzák az illatanyagokat, drágábbak az Eau de Toilette-nél vagy a még gyengébb Eau de Cologne-nál.

A szakértelem és a kézműves minőség ára

A legnagyobb luxust jelentő niche parfümöket gyakran független, kisebb márkák készítik, amelyek a kézművességet preferálják a tömeggyártással szemben. Ezek az illatok könnyen megkülönböztethetők a tömegsodor kínálatától jellegzetes összetételüknek, prémium összetevőiknek és exkluzív lelőhelyeiknek köszönhetően. Ezek azok a parfümök, amik nem jönnek szembe velünk óriásplakátokon vagy televízióreklámban, mégis megtalálják a célközönségüket.

Egy kifinomult, tökéletesen kiegyensúlyozott illatprofil kifejlesztése hatalmas kreativitást és az illattudomány mélyreható ismeretét igényli.

És igen, ez valódi vegyészmérnöki tudomány, amely megköveteli a különböző vegyi anyagok és molekulák illetve azok kölcsönhatásának megértését. A parfümőrök a szépségipar rocksztárjainak számítanak, nagyon kevés igazán jó szakemberen osztozik a piac, és ők bizony megkérik a munkájuk árát. A drága és jól megtervezett parfümök általában titokzatosságot és összetettséget sugároznak. Nem igazán lehet rögtön beazonosítani, hogy pontosan mik is a jegyei. Megvan az az élmény, amikor magadra fújsz egy parfümöt, és nagyon ízlik, tíz perc elteltével viszont egyáltalán nem tetszik az illat, ami a bőrödön maradt? Nos, ezeknél a drága niche parfümöknél az illatjegyek összhatása az idő múlásával sem romlik a bőrön, inkább szépen lassan  fejlődnek valami mássá, de hasonlóan kellemessé.

Megéri megvenni a drága parfümöt?

Ez teljes mértékben a személyiségünktől – és a pénztárcánktól – függ. Jellemzően egy drágább niche parfüm két-három mainstream kölni árába kerül. A fent részletezett okok miatt viszont jóval lassabban fog elfogyni, mint az olcsóbb verziók. Ha nem félünk a hosszútávú elköteleződéstől, futja rá a büdzsénkből, esetleg el tudunk csípni egy előnyös akciót, tegyünk próbát. De ha szívesebben váltogatjuk az illatokat a hangulatunknak megfelelően, ha szeretjük ezt a fajta függetlenséget, maradjunk inkább a fősodor illatainál, hisz azok között is fantasztikus kompozíciók találhatók.

Mielőtt elköteleződnénk egy nagyobb befektetés mellet, ajánlatos megvenni egy kisebb kiszerelésű mintát, együtt élni egy-két hétig a parfümmel, hogy egészen biztosak legyünk a választásunkban.

Íme, melyeket választanánk mi, ha tehetnénk!

miért olyan drágák bizonyos parfümök

1. Amyris Femme Maison Francis Kurkdjian, Extrait de Parfum (az EdP-nél erősebb koncentráció) 70 ml, 113 800 Ft, neroli.hu. Francis Kurkdjian a parfümkészítés egyik fenegyereke, az Amyris termékcsalád pedig egy felejthetetlen virágos, fás illat, púderes alappal. „A párizsi nő hamisítatlan illata” – mondta róla a tervezője.

2. Armani Privé Ambre Excentrico Giorgio Armani, EdP 100 ml, 128 290 Ft, douglas.hu. Ahogyan azt az unisex Privé illatoktól megszokhattuk, ez is egy erőteljes és karakteres kreáció borostyános, fás jegyekkel. A kivételesen nyers, természetes anyagok kifinomult kompozíciója Calice Becker parfümőr munkáját dicsérik.

3. Hacivat X Nishane, Extrait de Parfum 50 ml, 87 750 Ft, belodore.hu. A Nishane török márka 10. évfordulóját stílusosan öt legkeresettebb, ikonikus illatának új kiadásával ünnepli. Az unisex Hacivat X az élet ünneplése, ananász és bergamott stimuláló jegyeivel, fás jegyekkel megalapozva. A parfümőr: Julien Rasquinet.

4. Via Cavour 1 Xerjoff, Parfum 50 ml, 91 650 Ft, belodore.hu. Az illat mögött álló orr Chris Maurice. A csúcsjegyek a birs és a fehér barack; a középső jegyek az étcsokoládé, a vörös bogyós gyümölcsök, a marokkói rózsa, a pacsuli; az alapjegyek a karamell, az oud, a madagaszkári vanília, az ámbra, a kasmír és a pézsma.

5. Neroli Portofino Tom Ford, Edp 50 ml, 99 790 Ft, douglas.hu. Tom Ford egyik lenyűgöző citrusos aromás illata nőknek és férfiaknak. Az illat megálmodója Rodrigo Flores-Roux. A lenyűgöző parfüm citrusos, virágos robbanása után megérkezik a borostyán, az angyalgyökér és a pézsmamályva melegségéhez.

Válassz parfümöt a kedvenc regényhősnőd alapján. Mutatjuk a tippjeinket!

Szöveg: R. Á; kiemelt kép: Canva