hormonzavar-jele-arcbor

3 bőrtünet, ami felnőttkori hormonális egyensúlyhiányt jelezhet

Bőrünk állapota sok mindent elárul a szervezetünkben zajló változásokról.

Testünk mirigyei több mint 50 különböző hormont termelnek. Mivel számos élettani folyamatért felelnek, a hormonok különösen fontos alkotóelemei az emberi testnek. Nem meglepő tehát, hogy hamar érezhetővé (és a bőrünkön láthatóvá) válik, ha valami miatt megbomlik a hormonális egyensúly a szervezetünkben.

A hormonok működése ugyan természetes módon is ingadozhat különböző életszakaszokban – különösen pubertáskorban, terhesség vagy menopauza idején –, az életmód és bizonyos egészségi állapotok is befolyásolhatják mindezt.

Zavart okozhat például, ha egy hormonból túl sok vagy túl kevés termelődik a szervezetben. A hormonális egyensúlyhiány pedig számos kellemetlen tünetet okozhat; az alvási nehézségtől, hangulatingadozástól és súlygyarapodástól kezdve egészen a bőrproblémákig.

Hormonzavar jelei az arcbőrön

Ha magunk is tapasztaljuk az alábbi tüneteket, fontos, hogy ne kezdjünk otthoni kísérletezésbe, hiszen közel sem biztos, hogy a drogériákban megvásárolt termékek hormonzavar esetén is hatásosak!

Ahhoz, hogy helyreálljon szervezetünk egyensúlya, illetve bőrünk egészsége, akár gyógyszeres terápiára és életmódváltásra is szükség lehet. 

Mindenképp konzultáljunk endokrinológus vagy bőrgyógyász szakemberrel mielőtt pénzt áldoznánk valamilyen kenceficére! Lássuk hát, milyen bőrelváltozások árulkodhatnak hormonális egyensúlyhiányról!

1. Zsíros, aknés, pattanásos bőr

A pattanásos bőr nem ritka bőrpanasz, számos embert érinthet élete valamely szakaszában. Tévhit, hogy csak a tinik életét keserítik meg a pattanások, sokan felnőttként is gyakran találkoznak velük. A pattanások hormonális ingadozás következményei lehetnek – kiváltképp, ha az áll környékén, U alakban jelennek meg.

hormonzavar-jele-arcbor

Hormonzavar jele lehet a zsíros bőr és az állon lévő gyulladt pattanás. (Fotó: Getty Images)

 

A külső elválasztású faggyúmirigyekre nagy szüksége van bőrünknek, azonban az androgénhormonok (például a tesztoszteron) túltermelődése túlzott faggyúképződést eredményezhet. Ez kedvező környezetet teremt a baktériumok elszaporodásához, így a pattanások és mitesszerek begyulladásához is vezethet. Bár ezek a panaszok felléphetnek menstruáció, menopauza vagy szoptatás idején, mégis

érdemes komolyan venni az ilyesmit, hiszen a hormonzavart akár komolyabb probléma, például policisztás petefészek szindróma (PCOS) is okozhatja.

2. Tartósan száraz bőr

Bőrszárazság felléphet egyszerűen a hidegebb és szárazabb évszakok beköszöntével; érdemes ugyanakkor szem előtt tartani, hogy akár hormonális egyensúlyhiány is állhat a tünet hátterében.

hormonzavar-jele-arcbor

Hormonzavar okozhat tartós bőrszárazságot is. (Fotó: Getty Images)

A legfontosabb női nemi hormon, az ösztrogén segíti a kollagén és az elasztin termelődését, vagyis a bőr rugalmasságáért és hidratáltságáért felel. Azonban ha valami miatt csökkenésnek indul a termelődése, az arcbőr érdessé, szárazzá és hámlóvá is válhat. Illetve, ha épp fordítva történik, és túlteng a szervezetben az ösztrogén, a bőr fokozott elszarusodásával járó betegségre, a pikkelysömör kialakulására is nagyobb esély lehet.

3. Érzékeny, viszkető, kipirosodott bőr

Ha a szervezet kevesebb ösztrogént termel, bőrünk nem csak szárazabb, de érzékenyebb is lehet a külső hatásokkal – például hőmérséklet-változással, széllel, kozmetikai termékekkel, napsütéssel és légszennyezettséggel – szemben.

hormonzavar-jele-arcbor

Az érzékeny, száraz és erősen hámló bőr a pajzsmirigy-alulműködés egyik legjellemzőbb tünete. (Fotó: Getty Images)

Ebben az esetben mindenképp átvilágítást érdemel eddigi bőrápolási rutinunk, és fontos, hogy kezelőorvos tanácsát is kikérjük. Pikkelyes, száraz és érzékeny bőrt ugyanis pajzsmirigy-alulműködés is okozhat.

Korábban itt írtunk a hormonháztartás, és kifejezetten a pajzsmirigy egészségének fontosságáról.

Kiemelt kép: Getty Images