hiv aids kutatás betegség

Forradalmi módszerrel szabadulhatunk meg a HIV-fertőzéstől

Közel lehet az áttörés a HIV-fertőzés megfékezésében, az új kutatás reményt adhat a krónikus betegség kezelésében.
  • A HIV-fertőzést rendkívül nehéz kezelni, mivel a vírus képes bejuttatni genomját a gazdaszervezet DNS-ébe.
  • A HIV kezelés nélkül szinte minden esetben végzetes lehet. WHO szerint világszerte több mint 40 millió ember halt meg a járvány 1981-es kitörése óta.
  • Az új módszerrel elképzelhető, hogy végleg megszabadulhatunk a vírustól.

Tudósok egy csoportja sikeresen eltávolította a HIV-et fertőzött sejtekből a Nobel-díjas génszerkesztő technológia, a Crispr-Cas segítségével.

Az idei Európai Klinikai Mikrobiológiai és Fertőző Betegségek Kongresszusa előtt mutatta be új kutatási koncepcióját egy holland kutatócsoport arról, hogy miképpen használható a génszerkesztő olló. Laboratóriumi körülmények között nem maradt nyoma a HIV a sejtekben, ami reményt keltő lehet a távlati megoldást illetően.

A Crispr-Cas génszerkesztési technológia egy úttörő módszer a molekuláris biológiában, amely lehetővé teszi az élő szervezetek genomjának pontos megváltoztatását. Jennifer Doudna és Emmanuelle Charpentier 2020-ban nyerték el a kémiai Nobel-díjat a forradalmi technika feltalálásáért, amellyel a tudósok pontosan megcélozhatják és módosíthatják a szervezet DNS-ének meghatározott szegmenseit.

A molekuláris ollóként funkcionáló CRISPR-Cas képes a DNS-t a kijelölt helyeken elvágni. Így eltörölhetők a nem kívánt gének, egyúttal megakadályozható új genetikai anyag bejutása a szervezet sejtjeibe.

A jelenlegi gyógyszerek nem tudják megállítani

A HIV-vel szembeni küzdelem egyik legnagyobb kihívása a vírus azon képessége, hogy genomját a gazdaszervezet DNS-ébe integrálja, ami rendkívül megnehezíti az eltávolítását.

A jelenleg használt gyógyszerek hatékonysága ellenére nélkülözhetetlen az az élethosszig tartó vírusellenes terápia, mert kezelés nélkül vagy leállítása után újraéledhet a vírus.

Még a hatékony kezelés mellett is előfordul, hogy egyesek nyugalmi vagy látens állapotba kerülnek – így még mindig tartalmazzák a HIV DNS-ét vagy genetikai anyagát, még ha nem is termelnek aktívan új vírust.

A HIV különböző típusú sejteket és szöveteket fertőzhet meg a szervezetben, és mindegyik saját egyedi környezettel, illetve jellemzőkkel rendelkezik. A kutatók ezért a HIV-fertőzés megcélzásának módját keresik ezekben a folyamatokban.

A mostani kutatásban a tudósok a molekuláris ollót (Crispr-Cas) a vírusgenom azon részeinél használták, amelyek az összes ismert HIV-törzsben változatlanok, és sikerült meggyógyítani a HIV-fertőzött sejteket. Módszerükkel egy széles spektrumú terápiát biztosítanak, amely képes több HIV-variáns hatékony leküzdésére. A tudósok célja egy olyan biztonságos Crispr-Cas kezelés kidolgozása egy átfogó HIV-gyógymód részeként, amely képes inaktiválni a különböző HIV-törzseket a különböző sejtkörnyezetben.

A következő lépések során a bejuttatási útvonal optimalizálása lesz a fő feladat, hogy megcélozhassák valamennyi HIV fertőzött sejtet. Reményeik szerint sikerül létrehozni egy biztonságos rendszert a majdani klinikai vizsgálatokhoz. Csupán ekkor lehet majd elvégezni az emberi kísérleteket a vírus célzott eltüntetésére.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a járvány kezdete óta mintegy 85,6 millió ember fertőződött meg HIV-vírussal, és körülbelül 40,4 millió ember halt meg HIV-fertőzésben.

A 2022-es adatok szerint világszerte 39 millió ember élt HIV-fertőzöttként.

Továbbra is az afrikai régió a legsúlyosabban érintett terület: minden 25. felnőttből csaknem egy (3,2%) HIV-fertőzött.

Az elhallgatott vírus

Az amerikai egészségügyi hatóságok először 1981 nyarán szereztek tudomást az AIDS-ről, de az Egyesült Államok vezetése évekig hallgatott róla. Los Angelesben és New Yorkban fiatal és egyébként egészséges meleg férfiak betegedtek meg, majd haltak meg olyan szokatlan betegségekben, amelyek általában legyengült immunrendszerű emberekre jellemzők.

aids hiv

Amerikaiak demonstrálnak, hogy felhívják a figyelmet a betegségre (Fotó: Catherine McGann/Getty Images)

1984 végére az AIDS már évek óta szedte halálos áldozatait, több mint 3500 ember halt meg addigra.

A tudósok időközben azonosították a HIV-et, valamint a lehetséges fertőzési módozatokat. Ennek ellenére a kormány még négy évig elhallgatta a járvány kitörését.

A HIV eredetileg Kinshasában (Kongói Demokratikus Köztársaság) tűnt fel 1920-ban. A vírus átterjedt Haitira és a Karib-térségre, majd 1970 körül érkezett New Yorkba, és néhány éven belül pedig eljutott Kaliforniáig.

Az Amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ írta le először AIDS-ként a betegséget. Az egyre szaporodó esetek ellenére a média látványosan küzdött azzal, hogy miképpen tudósítson az új kórról.

A központ komoly nyomást helyezett Washingtonra, az egyes városok pedig saját hatáskörben próbáltak gátat szabni a vírus terjedésének, például fürdők bezárásával.

Végül Ronald Reagan elnök 1985. szeptember 17-én nyilvánosan megemlítette az AIDS-et egy riporteri kérdésre válaszolva. A vírus leküzdését kiemelt prioritásnak nevezte, majd a kongresszus közel 190 millió dollárt különített el AIDS-kutatásra.

Ugyanezen a napon halt meg HIV fertőzésben Rock Hudson színész, Reagan közeli barátja, ami még inkább a betegségre irányította a közvélemény figyelmét. Addigra körülbelül 47 000 ember fertőződött meg HIV-vel az Egyesült Államokban.

A járvány legszomorúbb áldozatai a HIV-fertőzött árvák. 

Kiemelt kép: Getty Images