Vannak köztük olyanok, akik évek óta őrzik előkelő helyüket, ilyen Finnország, amely hetedik alkalommal, zsinórban lett a világ legboldogabb országa. John Helliwell, a Brit Columbia Egyetem Vancouver School of Economics közgazdasági professzora, a World Happiness Report egyik alapító szerkesztője szerint ennek oka a közösségi értékek megteremtése és megőrzése. Ha egy finn elhagyja a pénztárcáját az utcán, biztos lehet benne, hogy valaki észreveszi és visszaadja neki, méghozzá hiánytalanul.
Az emberek nap mint nap segítenek egymásnak, nagyon magas színvonalú és általánosan elterjedt az egészségügyi ellátás és az oktatás is.
A másik négy északi ország – Dánia, Norvégia, Svédország és Izland – mindegyike az első tízben végzett. Miközben mi el sem tudjuk képzelni, milyen lehet fél éven át sötétben, erős hidegben élni, az északi országok lakói megtalálták a boldogságukat ilyen nehéz körülmények között is.
Az Egyesült Államok már nem könyvelhet el ekkora sikert, hét helyet esett vissza, jelenleg csak a huszonharmadik a listán. A jelentés kezdete óta, azaz 12 éve először fordult elő, hogy az ország nem került be az első 20 helyezett közé. A fiatal amerikaiak boldogságszintje 2010 óta kimutathatóan és jelentősen csökkent.
A legboldogabb országok listája
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svédország
- Izrael
- Hollandia
- Norvégia
- Luxemburg
- Svájc
- Ausztrália
- Új-Zéland
- Costa Rica
- Kuvait
- Ausztria
- Kanada
- Belgium
- Írország
- Csehország
- Litvánia
- Egyesült Királyság
A legfontosabb változások
A top 20-ban Amerika kimaradásán kívül egy változás történt: Litvánia felkúszott a tizenkilencedik helyre. Több más exszovjet állam elégedettségi indexe is nőtt az utóbbi időben, különösen Szerbiáé, aki a harminchetedik helyen végzett, és Bulgáriáé, ahol a 2013-as első mérés óta a legnagyobb mértékben nőttek a pontszámok. Ez ugyan csak a nyolcvanegyedik helyre volt elég, de akkor is komoly fejlődést mutat. A Hamász elleni háborút figyelembe véve nagy meglepetést okozott az ötödik helyet elért Izrael. A kutatók szerint az ország 2022 óta a top tízben szerepel, a rangsorok pedig hároméves átlagon alapulnak, ami gyakran tompítja az adott évben bekövetkező negatív történések hatását.
Országok, ahol nagyon rossz élni
A lista másik végén, utolsóként továbbra is Afganisztán áll, amelyet a Kongói Demokratikus Köztársaság, Zimbabwe, Sierra Leone és Libanon követ. Itt többek között a szegénység, a korrupció, és a fiatalok boldogságának mértéke volt az, ami lehúzta a helyezéseket. Alapvetően, globálisan a fiatalok egyre boldogabbak, ám bizonyos területeken meredeken csökken az elégedettségük. A 15-24 évesek jóléte csökkent Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában is.
A fiatalok komoly gondokkal néznek szembe
„A gyermekek és serdülők jólétéről világszerte rendelkezésre álló adatokat összerakva, nyugtalanító visszaesést dokumentáltunk, különösen Észak-Amerikában és Nyugat-Európában – mondta Jan-Emmanuel De Neve professzor, az Oxfordi Egyetem belga közgazdásza, a World Happiness Report egyik szerkesztője. Ha belegondolunk, hogy a világ egyes országaiban a gyerekek már most a középkorúkéhoz hasonló válságot élnek át, az azonnali politikai lépéseket követel” – tette hozzá. Az okok között a gazdasági bizonytalanság, a rossz munkahelyi kilátások, a politikai polarizáció, az értelmes társadalmi kapcsolatok hiánya és a technológia térhódítása szerepelnek.
Magyarország helyzete
Hazánk öt hellyel esett vissza a listában, így jelenleg az ötvenhatodik helyen áll. Összehasonlításul Ausztria és Csehország a legjobb húsz között szerepel, Szlovénia a huszonegyedik, Románia a harminckettedik, Szerbia a harminchetedik, Horvátország a hatvanharmadik, Szlovákia pedig a negyvenötödik lett. Azaz a szomszédos országok közül egyedül Horvátországban érzik magukat rosszabbul az emberek, mint nálunk.
Kiemelt kép: Getty Images