nőgyűlölet feminizmus szexizmus

Saját anyjuk ellen fordulnak a tinédzser fiúk – Hogyan állítható meg a nőgyűlölet?

A hatóságok ugyan őrizetbe vették Andrew Tate brit-amerikai állampolgárságú influenszert, kérdés, hogy mi lesz a mérgező nőgyűlölő kultusszal, amit hátrahagyott.
  • Nagy-Britannia szerte panaszkodnak a tanárok, hogy Andrew Tate átmosta a tinédzser fiúk agyát a szélsőséges nézeteivel.
  • A Z generáció szerint nem feltétlenül könnyebb az ő életük a feminizmus miatt.
  • Mit lehet tenni a terjedő nőgyűlölet ellen?

A toxikus férfiasság királyaként aposztrofált Andrew Tate-et és testvérét néhány napja szállították el házukból a bukaresti rendőrség fogdájába. A rendőrségi közlemény értelmében Nagy-Britanniában elkövetett szexuális bűncselekmények és áldozataik szexuális kizsákmányolása miatt adtak ki nemzetközi elfogató parancsot ellenük. A testvérek tagadják a vádakat.

A kamaszok elhiszik, hogy iskola nélkül is sikeresek lehetnek

Tate, aki jelenleg 8,9 millió követőt számlál az X-en, a manoszféra (férfiszféra) plakátarcává vált – ez a gyűjtőfogalom különféle weboldalak, blogok és online közösségek összekapcsolt hálózatára utal, ahol férfiak csoportjai a férfi felsőbbrendűséget és a nők elleni gyűlöletet hirdetik. Továbbá olyan haladó eszmék ellen küzdenek, mint a nemek közötti egyenlőség.

Tanárok most Nagy-Britannia-szerte azzal vádolják a férfit, hogy arra buzdítja a fiatal fiúkat: hagyják figyelmen kívül a tanulmányaikat és mondjanak aljas dolgokat a nőkről, illetve a homoszexuálisokról. Rettenetes a nőkhöz való hozzáállásuk – mondta el egy tanár a Daily Mailnek, aki szerint rengeteg tinédzserre hatással vannak Tate videói. Az is előfordult, hogy saját anyjuk ellen fordultak a fiúk, amiért dolgoztak, ahelyett, hogy a „konyhában” maradtak volna.

A nőgyűlölet egyidős a történelemmel

A nőket már az ókorban is pocskondiázták és másodrendű állampolgároknak tekintették, a nőgyűlölet modernkori vállfaja pedig az interneten talált termékeny talajra. Frusztrált férfiak közösségei alakítanak ki kapcsolatot egymással – a világgal és a nőkkel szembeni csalódottságuk és haragjuk miatt.

Az elmúlt évek termelték ki a hírhedté váló influenszereket, akik hozzájárultak a nőgyűlölő eszmék széleskörű terjedéséhez. Andrew Tate az egyik legnagyobb befolyással bíró személyiség, aki ugyan négyszer volt kick-box világbajnok, de az interneten vált igazán ismertté. Számtalan videóban szerepel, melyeken luxus körülmények között hirdeti eszméit.

Szakértők abban látják sikerét, hogy hatásosan ötvözte nőgyűlölő gondolatait önsegítő beszédekkel, és az egészet egyfajta kereskedelmi vállalkozássá alakította, amely számos követőt vonz.

andrew tate

Andrew Tate távozik a bíróságról. (Fotó: Alex Nicodim/Anadolu Agency via Getty Images)

Szerinte a nőknek otthon a helyük, nem vezethetnek, és a férfiak tulajdonát képezik. A nemi erőszak áldozatairól egyszer azt mondta, hogy viselniük kell a felelősséget a támadásokért, 18-19 éves fiatal nőkkel pedig azért randizik, mert lenyomatot hagyhat rajtuk. Más

videóiban a nők ellen elkövetett erőszakos cselekményekről beszél, például az ütlegelésükről, holmijaik kidobásáról vagy arról, hogy nem hagyhatják el a lakást.

Nézeteit ugyan szélsőségesen káros, radikalizálni képes nőgyűlöletnek minősítette számos szervezet, Tate nem a dark web egyik szegletében szónokol. Ehelyett a TikTok egyik legismertebb figurája lett, akinek már több mint 11 milliárd alkalommal nézték meg a videóit.

2022-ben, romániai letartóztatásakor a legtöbb közösségi médium kitiltotta platformjairól az influenszert, bár Elon Musk visszaállította az X-en profilját, ahol jelenleg is aktív.

A fiatal férfiak kevésbé lelkesek a feminizmus miatt

A nemek egyenlőségével foglalkozó szervezetek egy ideje már kongatják a vészharangot: egyre több Z generációhoz tartozó fiatal férfi gondolja úgy, hogy a feminizmus káros hatással van az életükre. A felmérésből kiderül, hogy a nemek közötti nézetkülönbség a 16-29 évesek körében a legélesebb, amikor arról van szó, hogy mennyire hasznos a „mérgező férfiasság” kifejezés; hogy manapság nőnek vagy férfinak nehezebb lenni; hogy a feminizmus többet használ vagy árt a társadalomnak. Andrew Tate-re is rákérdeztek, minden ötödik válaszadó pozitívan nyilatkozott róla.

Az új és szokatlan generációs viselkedési mintákról szakértők, oktatók és a szülők egy része is úgy vélekedik, hogy a változások hátterében a mindenütt jelenlévő közösségi média áll.

A nőgyűlölet és a szexizmus mindennapi mikroagressziók formájában nyilvánul meg, és sokszor a lányok is természetesnek veszik.

Az okostelefonok elterjedése ugyancsak kedvez a szélsőséges viselkedésnek, hiszen ma már elég két kattintás, és többszázezer emberhez eljuthat egy gyűlölködő videó vagy valamilyen pornográf tartalom.

Az edukáció lehet hatékony megoldás

Tate kikerülhet ugyan a képletből, a frusztrált és dühös férfiak sokaságát felszívó online közösségek nem szűnnek meg.

A világ tele van Andrew Tate-ekkel, akik hasonlóan gondolkodnak és éreznek, akik hasonló életstílusra, követőtáborra és figyelemre vágynak.

Az online tér helyzetéből adódóan logikus lehet a felvetés, hogy például az iskolai közösségek hozzanak létre olyan felületeket, ahol férfi influenszerek a feminizmust pozitív színekben tüntetik fel. Mintegy egészséges ellensúlyként a nőgyűlölet és a szexizmus ellen. A közösségi média létrejötte óta azonban sokszor kiderült már, hogy a sokkoló, szélsőséges tartalmak sokkal hatékonyabban és gyorsabban terjednek, mint a nemes célú videók és posztok.

Ráadásul egy ellenőrzött keretek között működő influenszer sose lenne képes úgy megszólítani ezeket a fiatal fiúkat, ahogyan például Andrew Tate, aki képes volt közvetíteni a fiatalok erőteljes érzelmeit a férfiasság körüli szerepzavarban.

Komplex megoldásra van szükség, amelyben a lányoknak is kiemelt szerep jut. Hiszen a leghitelesebben ők tudják elmagyarázni, hogy miképp hat a szélsőséges nőgyűlölő viselkedés rájuk és a fiú kortársakra.

A szexizmus otthon kezdődik, az iskolában folytatódik és az online térben csúcsosodik ki, így a szülőkre is óriási feladat hárul, hogy útbaigazítást nyújtsanak gyereküknek az online tér útvesztőiben.

A feminizmus szimbólumával riogatták a nőket a viktoriánus korban.

Kiemelt kép: Getty Images