- A spanyol város más európai desztinációkhoz hasonlóan egyre többet küzd a turizmus árnyoldalaival.
- Az új intézkedésekhez nagy reményeket fűznek a helyi hatóságok.
- Nem lesz mindegy, hogy hol alszunk, ezért utazás előtt érdemes kalkulálni.
Még a vízkorlátozások sem riasztják el a Barcelonába utazni vágyó turistákat. A húsvét előtti utazási számok azt mutatják, hogy a turizmus nagyon is feléledt, özönlenek az emberek a katalán városba a súlyos szárazság ellenére.
A vízkészletek jelenleg 15 százalékra csökkentek, ami a lakosság, a látogatók, a mezőgazdaság és az ipar vízhasználatának korlátozását eredményezi. A vízkorlátozások értelmében például zárva tartanak a tengerparti zuhanyzók, az úszómedencék pedig nem tölthetők fel csapvízzel.
A katalán hatóságok felelősségteljes magatartásra szólították fel a turistákat, de határozottan kitartanak amellett, hogy a szárazság ne tántorítsa el őket az utazástól. A felszólítás érthető, hiszen az aszálykrízis ellenére a turizmus még mindig a helyi gazdaság egyik motorja.
Április 1-től minden megváltozik
Úgy fest, a turisták az aszálytól nem félnek, de
a jövő héttől bevezetett új intézkedést bizony meg fogja érezni a pénztárcájuk. Barcelonában ugyanis április 1-től megemelik az idegenforgalmi adót.
A még 2018-ban bevezetett rendszert kívánják olyan módon átalakítani, hogy idéntől nem csupán a városi, de a régiós különdíjért is fizetniük kell a városba látogatóknak. A városi pótdíj a vendégszállás típusától függően változik, és csak a hivatalos turistaszállásokra lesz érvényes.
Mennyivel fog drágulni a nyaralás?
A regionális adó a szállás típusától függően változik. Négycsillagos szállodák esetén 1,70 euró, bérelhető szállások esetében, mint például az Airbnb, 2,25 euró, ötcsillagos és luxusszállodák esetén pedig 3,50 euró.
Az óceánjárókkal érkező, a városban 12 óránál kevesebbet tartózkodó utasok 3 eurót fizetnek majd a régiónak, míg a 12 óránál többet tartózkodók 2 eurót. A maximum hét éjszakás tartózkodásra vonatkozó városi adó folyamatosan emelkedik: 2023 áprilisában 1,75 euróról 2,75 euróra emelkedett, 2024 áprilisától pedig 3,25 euróra fog nőni.
Hogy hat mindez a szállások áraira?
Április 1-től a látogatóknak 3,25 eurót kell fizetniük a városnak a regionális idegenforgalmi adón felül, ami éjszakánként 0,50 euróval emelkedik. Ez azt jelenti, hogy az ötcsillagos szálláshelyek vendégei éjszakánként összesen 6,75 eurót, egyhetes tartózkodás esetén személyenként 47,25 eurót fizetnek. Ez már akár egy vacsora árának is megfelelhet.
A bérelt szálláshelyek díja éjszakánként 5,50 euró, egyhetes tartózkodás esetén pedig 38,50 euró az éjszakai szállásköltségen felül. Az óceánjárós körutazók 6,25 eurót fizetnek.
Miért kell egyáltalán fizetni a turistáknak?
A népszerű desztinációkra való utazás is visszaállt a járvány előtti szintre, és ma már inkább a túlturizmus okoz komoly problémákat. Amikor ugyanis a turisták elindulnak, a többség mind ugyanarra a helyre megy. Barcelona esetében ez hatványozottan igaz.
2023-ban több mint 12 millió ember látogatott a katalán fővárosba, ami más európai városokhoz hasonlóan egyre nehezebben birkózik a turizmus árnyoldalaival. A helyi lakosoknak annyira elegük van a turistákból, hogy a város egyes részein graffitiken szólították fel őket a távozásra.
Barcelona azonban taktikát váltott, és beállt azon városok sorába, akik az idegenforgalmi adókból befolyt pénzt fenntarthatósági projektek finanszírozására költik.
A városháza elmondása szerint eddig a turisták városra gyakorolt hatásának kompenzálására költötték ezeket az adókat, beleértve a takarítási szolgáltatásokat, a biztonságot és a tömegközlekedést.
Barcelona idén klímavédelemre fordítja az összeget: a tervek szerint 2029-ig összesen 170 iskolában telepítenek tetőtéri napenergiával működő légkondicionáló rendszereket. Továbbá, ha lehetséges, a régi és környezetszennyező gázkazánokat hőszivattyúkra cserélik.
A tömegturizmus helyett a minőségi turizmust favorizáló Barcelonában azt szeretnék elérni, hogy a turisták ne csupán fogyasztóként szipolyozzák a várost, hanem járuljanak hozzá a hely életéhez. Például érkezzenek vonattal, maradjanak hosszabban, és lépjenek igazi kapcsolatba a várossal.
Barcelona egy magyar édesapát is meghódított, aki beszámolt nekünk a kalandjairól.
Kiemelt kép: Getty Images