A színpadi drámák, romantikus filmek és televíziós sorozatok forgatókönyvíróinak tarsolyában jól bevált eszközként mindig ott lapul egy szerelmi háromszög, melyet már csak akkor lehet fokozni, ha ennek a háromszögnek a két tagja vérrokonságban áll egymással.
Louisa May Alcott regénye, a Kisasszonyok, az I. Mária skót királynő korai hőstetteivel foglalkozó Az uralkodónő televíziós sorozat, de még a májusban új évaddal érkező Bridgerton család is (a legutóbbi részekben Anthony Bridgerton keveredett szerelmi kalamajkába a Sharma nővérekkel) élt a bonyolult felállás lehetőségével.
Rosszízű pletykák szerint a Jackie Kennedy és nővére, Caroline „Lee” Radziwill között elmérgesedő viszonynak is John F. Kennedy hálószobatitka volt a valódi oka, de Benjamin Franklin, Pablo Picasso, sőt, még Charles Dickens angol író szerelmi életrajzában is titokzatos módon fellelhető a választott hitves testvérének neve.
Amennyiben azonban trónörökösről volt szó, a valóságban egy ilyen fordulat örökre megváltoztatta az uralkodó dinasztia családfáját, és felülírta mind a kiszemelt, mind pedig a választott hölgy végzetét. Utóbbi a sors különös fintora révén végül egyetlen esetben sem lelte meg a boldogságot, legalábbis az alábbi legendás körülmények között született házasságokban.
Sarah Spencer és Károly herceg
A Spencerek arisztokrata származásuknak köszönhetően már évszázadok óta szoros kapcsolatot ápoltak a brit királyi családdal, a források szerint Lady Diana mindkét nagymamája udvarhölgyként állt Erzsébet anyakirálynő szolgálatában. Mindezek ismeretében nem is olyan meglepő, hogy a házasodás előtt álló Károly herceg több alkalommal is Diana nővérével, Sarah Spencerrel randevúzott, sőt, Diana és Károly első találkozására is ebből az okból került sor.
A 29 éves Károly 1977-ben találkozott először a 16 éves Diana Spencerrel a család althorpi otthonában, Northampshireben, méghozzá a A korona sorozatban ábrázoltakkal ellentétben nem szentivánéji jelmezben, hanem vadász öltözékben egy nyírfajd-lövészeten. Akkoriban Károly is vendégként érkezett a Diana nővére, Sarah Spencer által rendezett összejövetelre, itt kérte meg az akkor még tinédzser Dianát, hogy mutassa meg neki a galériát – emlékezett vissza később a hercegné.
„Egy 16 éves számára valahogy lenyűgöző volt, hogy valaki ilyen figyelmet mutat iránta” – mondta a felvételen, amelyet a 2017-es Diana – A saját szavaimmal című dokumentumfilm hozott nyilvánosságra.
Diana alig múlt 19, amikor már walesi hercegnéként sétált az akkor 32 éves Károly oldalán az oltár felé, s bár az utolsó pillanatban le akarta mondani, mégis sor került az évszázad esküvőjének kikiáltott ceremóniára. A házasság jövőbeni kudarcáról azonban számtalan baljós előjel tanúskodott, míg Diana nővére, Sarah azóta is együtt él férjével, Neil McCorquodale-vel, a Coldstream Gárda egykori tisztjével.
Ilona és I. Ferenc József császár
Nemrég egy átfogó cikket szenteltünk annak, hogy bemutassuk Sisi nővérét, a kedves, nyugodt, megfontolt Ilonát, akit egész életében arra neveltek, hogy Ludovika főhercegnő és nővére, Zsófia főhercegnő akarata szerint tökéletes császárné legyen. Ferenc József és Ilona elrendezett frigye azonban több váratlan eseménynek is áldozatául esett, mi több, mintha az élet eleve úgy akarta volna, hogy erre a házasságra soha ne kerülhessen sor.
Pedig a terv elsőre tökéletesnek tűnt: Ludovika főhercegnő hónapokon át készült a nagy eseményre, a napra, amikor idősebb lánya végre hivatalosan is találkozhat jövendőbelijével, Ferenc József császárral. Noha Ilonáról úgy tartották, neveltetése és rangja jóvoltából császárnéi szerepre született, a sorsdöntő találkozást ennek ellenére gondos tervezés előzte meg.
Ilona a legapróbb részletekig elsajátította az udvari etikettet, átlátta a politikai viszonyokat, sőt, új, császárnéhoz méltó ruhatárral is gazdagodott a nagy utazás előtt, melyet kifejezetten Ferenc József születésnapjára időzítettek.
Mintha csak egy tragikomédiába csöppentek volna, az indulástól fogva záporoztak a baljós előjelek: a kamasz Sisi korábbi szerelmét gyászolta, ezért Ludovika úgy határozott, őt is magukkal kell vinniük az utazásra. A császár fiatalabb öccse, Károly Lajos ekkor már évek óta levelezett Erzsébettel, így meg is született egy újabb egymásra találás gondolata, a hirtelen jött örömre azonban árnyékot vetett egy távoli nagynéni hirtelen halála.
A hercegnőknek az utazás napján fekete gyászruhát kellett ölteniük, csakhogy pihenőjük során elsodródtak elegáns ruháikat őrző udvarhölgyeiktől, így a közös teázáson mindannyian szebb napokat látott sötét öltözékükben voltak kénytelenek részt venni. Sisi a fekete ruhában könnyed volt és ragyogó, akaratlanul is elbűvölte a császárt szenvtelenségével, kinek arcát látva öccse, Károly Lajos azonnal tudta, hiába reménykedett, Erzsébet már sosem lesz az ő felesége.
Boleyn Mária és VIII. Henrik király
A nagy számok törvénye értelmében szinte elkerülhetetlen, hogy VIII. Henrik megannyi szeretője és felesége között ne találjunk egy testvérpárt, akik mindketten megfordultak az uralkodó hálószobájában. Boleyn Anna és Mária nevezetes királyi afférja megszámlálhatatlan filmből és regényből lehet ismerős, ám az, hogy mindebből mennyi a valóság és mennyi a fikció, arról ebben a Boleyn Annáról szóló tényfeltáró cikkben olvashatsz részletesebben.
Annyi bizonyos, hogy a király első hitvesénél udvarhölgyként szolgáló Mária 1520. február 4-én feleségül ment Sir William Carey-hez, egy tehetős udvaronchoz, aki VIII. Henrik király legkedveltebb alattvalójaként szolgált.
Olyannyira, hogy nem sokkal a házasságkötés után Sir William Carey még nejét is átengedte az uralkodónak, Mária pedig rövidesen esküvője után VIII. Henrik szeretője lett.
Nem csupán a Boleyn család, de maga Carey is profitált a viszonyból: királyi címeket, uradalmakat és birtokokat tudhatott magáénak, elismert műgyűjtőként pedig híres holland művészeket csábíthatott Angliába.
Csakhogy megjelent a színen Mária húga, Anna, aki bár egy évvel azután keltette fel Henrik figyelmét, hogy az elhidegült az időközben anyává váló Máriától, mégis, a történetírók gyakran hivatkoznak rá páriaként, aki nővére ágyából csábította el a királyt. Habár a vélemények különböztek vonzerejét illetően,
Annát megnyerő, intelligens, szenvedélyes és sokoldalú egyéniségként írják le, akinek számos udvarlója volt, VIII. Henrik heves közeledésére azonban visszavonulással válaszolt.
Egyesek szerint tanult nővére hibájából, ezért egy évnyi távollétével igyekezett megüzenni, nem hajlandó a király szeretője lenni, hiszen valódi vágya az volt, hogy VIII. Henrik mellett Anglia királynéja legyen. A kitartó várakozás elérte célját. Annát 1533 júniusában koronázták meg, a szertartást megelőző januári titkos esküvőn azonban már várandós volt Erzsébettel, aki 1533. szeptember 7-én született és később a történelem egyik legjelentősebb uralkodójává vált.
Catherine-Désirée és Alexandre de Beauharnais vikomt
Mielőtt a mitikus hadvezér, Bonaparte Napóleon császár színre lépett, Joséphine (születési nevén Marie Josèphe Rose Tascher de La Pagerie) múltjában már szerepelt egy hitves, aki ráadásul húga (egyes források szerint nővére), Catherine-Désirée korai halála révén került a későbbi császárné oldalára.
Joséphine a francia Martinique gyarmaton, egy cukornádültetvényen született első gyermekként, őt követte a sorban az 1764-ben érkező Catherine-Désirée majd legkisebb testvérük, Marie-Françoise 1766-ban. A gazdag nemesi családból származó francia tengerésztiszt, François de Beauharnais márki Joséphine nagynénjének szeretője volt. Amikor a márki fia, Alexandre nagykorúvá vált, a nagynéni úgy határozott, anyagilag előnyös házasság lenne, ha a fiú feleségül venné valamelyik unokahúgát.
Kora miatt az ekkor már tizenhét éves Joséphine maradt alul a választás során, ugyanis mindannyian úgy vélték, Beauharnais vikomthoz sokkal inkább illene a tizenöt esztendős Catherine-Désirée.
A lány azonban, mire Alexandre apja levélben megkérte a kezét, tuberkulózisban meghalt. Joséphine apja nem akarta kikosarazni a gazdag kérőt, ezért legkisebb lányát ajánlotta fel a vikomtnak. Néhány hónappal később azonban Marie-Françoise is megbetegedett, így végül levelében csupán ennyit kérdezett: „Mit szólsz Josephine-hez?”
Így történt, hogy Joséphine-t Franciaországba küldték, ahol 1779-ben ment férjhez Alexandre de Beauharnais francia vikomthoz, akivel Párizsban telepedtek le és két gyermekük született. A francia forradalom (1789-1799) idején Alexandre de Beauharnais-t bebörtönözték és kivégezték, Joséphine ez idő tájt, 1795-ben találkozott a nála hat évvel fiatalabb Bonaparte Napóleonnal, aki alig egy évvel később megkérte a lány kezét, és március 9-én össze is házasodtak. Joséphine a franciák császárnéja lett, amikor új férje 1804 májusában kikiáltotta az első francia birodalmat.
Sarolta királynéról is olvasnál, aki a Bridgerton-sorozat karakterét ihlette? Dido Elizabeth Belle mellett ő volt az első afrikai származású nemes a brit királyi családban.
Kiemelt kép: Károly walesi herceg akkori barátnőjével, Lady Sarah Spencerrel beszélget, miközben egy pólómeccsen vesznek részt 1977 júliusában, Windsorban (Fotó: Anwar Hussein/Getty Images)