Bárkinek lehet saját epre, akár erkélyen is belevághatsz a termesztésbe, hiszen virágládában vagy magaságyásban sokféle haszonnövény művelhető. A magaságyást pedig akár készen is beszerezheted a Praktikernél, az áruházban vagy a webshopban egyaránt. Ugyanakkor a hely szűke korlátozza a lehetőségeket is, ezért érdemes körülnézni a manapság egyre népszerűbb közösségi kertek környékén, ahol egy parcellán sokkal több mindent tudsz megvalósítani. A közösségi kerteknek egyébként több előnye is van: a városon belül közelebb hoz a természethez, segít a kikapcsolódásban, közösségi élményt nyújt és közösséget épít, és persze megtermelheted a szükséges zöldséget, gyümölcsöt. Sőt, mondunk még egy hatalmas előnyt: így az ellátási láncot is jócskán lerövidítheted! Ez akkor is igaz, ha az eperről van szó, aminek palántáról történő ültetésére április eleje még ideális időszak. Most megmutatjuk, mit is kell tenned, ha már megvan a parcellád, és júniusban epret szeretnél szüretelni.
1. Jelöld ki az ágyást vagy építs saját kezűleg magaságyást!
Először is mérd fel, milyen a fekvése a parcelládnak vagy az erkélyednek, hiszen csak ennek ismeretében tudod megtervezni, mit szeretnél és mit tudsz termeszteni. A közösségi kertek gyakran házak között, árnyékos helyen vannak, az erkélyek ugyanakkor sokszor napfényesek. Ha nem tudod, melyik növénynek milyen fény- és vízigénye van, fordulj tanácsért a Praktiker kertészeti munkatársaihoz, akik szakértőként segítenek kiválasztani a megfelelő virág- és vetőmagokat, palántákat. Amikor fejben már eltervezted, mit és hova ültetsz, oszd a parcellát kisebb részekre, például 1 x 1 méteres négyzetekre, ezek lesznek majd az ágyás helyei. Kevesebbet kell gazolnod és hajolgatnod, ha a parcelládon külön magaságyást alakítasz ki az epernek. Ezt magad is megépítheted deszkából, raklapból vagy rönkfából. Amennyiben ilyet még sosem készítettél, a Praktiker online magazinjának Kert és szabadidő rovatában is találhatsz útmutatást hozzá. Ha pedig már előre gondolkodtál, és tél végén szaporítótálcán kezdtél palántát nevelni, most növényeidet végre kiültetheted a szabadba!
2. Készítsd elő a talajt!
Az ültetés előtt természetesen előbb elő kell készítened a talajt: tavasszal inkább csak forgasd át ásóvillával, és ne bolygasd meg fölöslegesen a rétegeket, valamint gyomlálj. Azzal is fontos tisztában lenned, hogy a kiválasztott virágok, zöldségek, bogyósgyümölcsök milyen összetételű és szerkezetű földet kedvelnek. Ehhez is érdemes a Praktiker szakértő segítségét kérni. A talajt tavasszal tőzeggel, szerves vagy műtrágyával, valamint komposzt hozzáadásával is javíthatod. Márciustól az egyik leghatékonyabb választás az istállótrágya, ami segíti a növények fejlődését. Kötöttségtől függően a talajt lazíthatod kvarchomokkal vagy alginittel, ami magas szervesanyagtartalmú, természetes talajjavító só. Aki kandallóval fűt, annak érdemes gyűjtenie a fahamut, ami magas foszfortartalma miatt szintén hatékony talajjavító. Ha a komposzt mellett döntesz, azt készen is megveheted a magyar barkácsáruházlánc üzleteiben vagy webshopjában. Az epernek megfelel az átlagos kerti föld, ám jobb a termés, ha a talaj levegős, lazább szerkezetű, enyhén savanyú és gazdag tápanyagban. A magaságyás akkor is nagyon hasznos, ha a parcellád talaja túlságosan kötött.
3. Jöhetnek a palánták!
Ha elő van készítve az ágyás, magaságyás, és fel van turbózva a talaj, jöhetnek a palánták, amelyeket magról előneveltél vagy már kifejlődve vettél. Eperpalántákat szezonban több fajtában, és többek között hatos kiszerelésben a Praktiker is árul: az aktuális ajánlatról érdemes a weboldalon és a kéthetente megjelenő akciós kiadványokban is tájékozódni. Ha pedig feliratkozol a magyar barkácsáruházlánc online hírlevelére, elsők között értesülhetsz az akciókról, új árukészletről. Az eper fajtájától függ, hogy mennyire árnyék- vagy napfénykedvelő: az erdei szamóca félárnyékos helyen is jól érzi magát, az egyszer- és folytontermő fajták napfényigénye azonban nagyobb. Fontos, hogy a palánták akkor ültethetők, ha a talaj már eléggé felmelegedett.
Az ideális ültetési távolság 2 tő között nagyjából 40 cm, sorok között 60-90 cm, a művelethez pedig használhatsz ültetőkanalat, ültetővillát, amelyet többféle márkában, minőségben és árban is megvásárolhatsz. Ha szeretnéd megspórolni magadnak a gyomlálást, ültetés előtt geotextillel vagy mulccsal is boríthatod az előkészített ágyást, ültetést követően pedig óvatosan tömörítsd a talajt az epertövek körül, és locsold meg a palántákat. Fontos, hogy ezután rendszeresen öntözd a fejlődő növényeket, különben kevesebb termésre számíthatsz. Ha egy közösségi kertben vagy parcellatulajdonos, nyugodtan elutazhatsz néhány napra, a többiek szívesen öntözik helyetted kiskertedet.
4. Így gondozd és óvd növényeidet!
Már az ültetéskor is gondoskodhatsz az eperpalánták védelméről: ha vegyesen fokhagymával ülteted, akkor nagyobb eséllyel sikerül távoltartanod például a csigákat. A fokhagymának gombaölő, antibakteriális hatása is van, így többek között védelmet nyújthat a szürkepenésszel, valamint más gombás fertőzésekkel szemben is. Azzal is sokat tehetsz a gombás betegségek ellen, ha csak a növény tövét locsolod, a leveleket és a termést ne érje nedvesség. Természetesen az epret gyógy- és fűszernövényekkel vegyesen is ültetheted, hiszen például a kakukkfű, a borsmenta vagy a petrezselyem erős aromájukkal szintén riasztják a kártevőket. Az epret érés és szüret után is egészen kora őszig gondoznod kell: rendszeresen szedd le az elhalt leveleket, és ha már nem terem, ritkítsd a töveket, az indák nagy részét távolítsd el.
Amennyiben parcelládon más zöldséget, gyümölcsöt is szeretnél termeszteni, vedd figyelembe, melyik növénynek milyen fény-, víz- és tápanyagigénye van, illetve melyiknek van szüksége árnyékolásra, amit Raschel vagy árnyékoló hálóval is megoldhatsz. A védőháló a vetemény fölé húzva egyúttal védhet a jégkárok ellen is. Szükség esetén mielőtt bármilyen növényvédő szerhez nyúlnál, előbb mindenképp kérd ki szakértő tanácsát. A Praktiker munkatársai ebben is állnak rendelkezésedre.
Kiemelt kép és fotók: Praktiker