Bőrünk a legelső védelmi vonalunk, amely megvéd a kórokozóktól és az olyan környezeti ártalmaktól, mint a napsugárzás, az UV-fény és a hideg szél. Éppen ezért minden bőrtípusnak – még a fénylő, zsírosnak tűnőnek is – szüksége van külső és belső hidratálásra, a tévhittel ellentétben még az olajos, szeborreás, pattanásos bőrt is hidratálni kell a megfelelő kozmetikumokkal.
Az egészséges bőr víztartalma 10-20% között van, amit a különböző vízmegkötő anyagok, például a zsírsavak, a faggyú, a keratin és az izzadságból származó anyagok segítenek megtartani.
Ha azonban ez az érték 10% alá csökken, szárazzá, érzékennyé, a külső hatásokkal szemben védtelenebbé válik a bőr. Tehát
minél szárazabb és dehidratáltabb a bőr, annál sérülékenyebb,
és minél sérülékenyebb, annál irritálhatóbbá válik. Ráadsul, ha száraz, akkor hamarabb megjelennek rajta az első vonalak, ráncocskák, melyek a nem megfelelő készítmények és ápolás hatására el is mélyülhetnek.
Száraz bőr esetén ezt a 4 élelmiszert mindenképp hagyd ki az étrendedből!
Hidratáló csodaszerek
Vannak olyan kozmetikai összetevők, melyek kimagaslóan nagy hatékonysággal képesek visszaállítani a száraz bőr optimális hidratáltságát.
Hialuronsav: Főként a hidrolizált hialuronsavat (Hydrolyzed Hyaluronic Acid) célszerű az összetevők között keresni, mert ez könnyedén felszívódik a bőrbe, megtartva a nedvességet, serkentve a kollagéntermelést és a szövetek helyreállítását. Feltölti a finom vonalakat és a ráncokat, így látványosan kisimítja a bőrt.
Aloe vera: Rengeteg jótékony hatással rendelkezik. Remek vízmegkötő, gyulladáscsökkentő, antioxidáns és antibakterális hatása is van, ami a zsíros-vízhiányos bőrnek nélkülözhetetlen.
Északi bazsarózsa-gyökér: A benne található poliszacharidok stimulálják az immunsejteket. A magas antioxidáns-aktivitás megvédi a bőrsejteket a környezeti ártalmaktól, az öregedéstől, az epidermisz sejtjeit pedig a DNS-károsodástól.
Niacinamid (B3-vitamin): A niacinamid enyhíti a bőr irritációját és a kipirosodást is, valamint hozzájárul a ceramidok és más lipidek termeléséhez, egyszerre regenerálja és hidratálja a bőrt. Nem véletlen, hogy egyre több arcápoló kozmetikumban találod meg mostanában.
Növényi cukrok: A különböző növényekből kinyert cukorfélék (Anhydroxylitol, Xylitol, Xylitylglucoside stb.) is nagyon jó hidratálónak minősülnek, ezért a natúrkozmetikumokban előszeretettel használják őket. Ezek sejtszinten képesek megkötni a vizet, megerősítve a bőr védőpajzsát, aktiválva a víz keringését a bőrben.
A legjobb hidratálók száraz bőrre
Minden árkategóriában találhatunk remek hidratáló krémeket. Ezekkel például biztos, hogy nem lőhetsz mellé.
1. Biotherm Blue Peptides Uplift Cream SPF30 ránctalanító hidratáló fényvédővel, 36 370 Ft (notino.hu) 2. Eucerin Hyaluron-Filler +3x effect éjszakai arckrém, 9374 Ft (dermo.hu) 3. Helia-D Hydramax mélyhidratáló krémgél, 2999 Ft (dm.hu) 4. Vichy Mineral 89 72H hidratáló arckrém, 8299 Ft (Unipatika) 5. Mixa Hyalurogel Rich gazdag hidratáló krém, 3880 Ft (Rossmann) 6. Lancôme Hydra Zen nyugtató, revitalizáló gélkrém, 27 260 Ft (notino.hu)
Extra ragyogásra vágysz? Akkor ezt az összetevőt mindenképp vezesd be az arcápolási rutinodba!
Figyelj a táplálkozásra is!
Mivel a sejtjeink 70%-a víz, létszükséglet szervezetünk számára a tiszta folyadék. A belső hidratálás elengedhetetlen, hiszen az elfogyasztott víz legelőször a belső szerveket, a vér- és nyirokereket hidratálja, és csak ezek után következik a bőrünk.
Azt, hogy mennyire hidratált a bőrünk, a folyadékbevitelen kívül nagymértékben befolyásolja az életmódunk is, hiszen a szmog, a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás, a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, a túl sok kozmetikum használata és a túlzásba vitt napozás, szoláriumozás mind-mind szárítják a bőrt.
Ha tehát a tükörbe nézve a korunknál idősebbnek tűnő, száraz, finoman ráncolt, könnyen kipirosodó arcot látunk, akkor amellett, hogy újragondoljuk, milyen készítményekkel ápoljuk a bőrünket,
érdemes azon is elgondolkoznunk, vajon az életmódunk megfelelő-e.
A napi 2-3 liter tiszta víz fogyasztása mellett együnk rendszeresen leveseket, olyan magas nedvességtartalmú zöldségeket, mint a zöldsaláta, az uborka, a zeller, a retek, a paradicsom, és olyan gyümölcsöket, mint a dinnye, az eper, a narancs, a szőlő és az alma. Emellett fontosak a jó zsírokban és omega-3-ban gazdag ételek: az olívaolaj, a lenmag, az olajos magvak, az avokádó és a tengeri halak.
Nem is olyan nehéz elég folyadékot bevinni, ha megfogadod a tanácsainkat. A belső hidratálásról egy korábbi cikkünkben olvashatsz!
Kiemelt kép: Getty Images