2004. május 1-jén Ciprus, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia csatlakozott az Európai Unióhoz. Ez volt az EU történetének legnagyobb bővítése, amelyről szerdán ünnepélyes keretek között emlékeztek meg az Európai Parlamentben. A ceremónián nemcsak a képviselők vettek részt, hanem olyan fiúk és lányok is, akik a csatlakozás napján vagy annak környékén születtek – tehát hamarosan húszévesek lesznek.
Pontosan mikor születtél?
2004. május elsején. Azt mesélték a szüleim, hogy éjfél után harminckét perccel jöttem világra, így „friss és ropogós” uniós baba lettem, bár volt, aki még nálam is hamarabb született aznap. Mint anya mondta, az első magyar uniós baba valamilyen támogatásban részesült, így aztán volt egy kis „verseny” a szülőszobán.
Hogy kerültél ide?
Tagja vagyok a House of European Affairs and Diplomacy nevű diákszervezetnek. A szervezők őket keresték meg, ők pedig továbbították nekünk a kérdést, hogy van-e valaki, aki szívesen részt venne ezen a megemlékezésen azok közül, akik 2004 májusában születtek. Lehetőleg elsején.
Milyen érzés volt itt szerepelni?
Különleges és felemelő. Az Európai Unió Himnusza (a Beethoven IX. szimfóniájában hallható Örömóda egy részlete, amelyet az ünnepségen egy a capella együttes adott elő – a szerk.) nagyon megható volt. Azokban a pillanatokban valóban átéreztem, hogy én is ennek a közösségnek a része vagyok.
Milyen volt a találkozás Roberta Metsola parlamenti elnök asszonnyal?
Nagyon közvetlen, jó fej volt. Váltott velünk pár szót, és egyszer az ülés alatt össze is mosolyogtunk.
Örülsz, hogy az Európai Unióban születtél és nőttél fel?
Igen, nagyon.
Mit jelent számodra az Európai Unióhoz való tartozás?
Egy közösséget, lehetőségeket és biztonságot. Különleges érzés ide tartozni, és érdekes, hogy hogyan fonódik össze a sorsom az unióval a születésem okán és a mostani alkalom miatt is. A tanulmányaim is kötődnek az unióhoz, hiszen nemzetközi kapcsolatok szakon tanulok a Szegedi Tudományegyetemen. A gazdasági ismeretekbe, a jogba és a diplomáciába is belekóstolok.
Mi szeretnél lenni?
Nagyon jó kérdés. Nagy álmom, hogy megpályázzak egy uniós gyakornoki pozíciót. Szívesen dolgoznék diplomáciai területen.
El tudod képzelni, hogy tartósan külföldön élj?
Igen. Hogy mennyi ideig, azt nem tudnám előre megmondani. Mi fog tetszeni húsz év múlva? Milyen állást tudok majd betölteni? Ez soktényezős dolog.
Milyen nyelveken beszélsz?
Angolul beszélek, a franciát tanulom.
Melyik a kedvenc helyed Európában?
Az időjárás miatt az egyik kedvencem Spanyolország, különösen, amikor a tengerparton lehet üldögélni. Franciaországot is kedvelem, elbűvölt a déli tengerpart, nagyon élhető helynek találtam. De Magyarországot is szeretem. Oda születtem, oda köt nagyon sok minden, és ott is otthon tudom érezni magam.
Mi az, amivel szerinted Magyarország gazdagítja az Európai Uniót?
Szerintem pont az a legjobb az Unióban, hogy mindenki hozzá tud járulni a saját értékeivel. Nekünk is van egy gazdag kultúránk, egy különleges nézőpontunk, egy nagy adag tudásunk.
Mi a három legjobb dolog Magyarországon?
A barátok, a sport és az ételek. Kedvencem a csirkepörkölt.
Kiemelt kép: Hangai Balázs – Fotó: Dudics Emese