Fontos, hogy időben kiszúrd a hazugság jeleit!

Nagyon cefet érzés, amikor kiderül, hogy hazudtak nekünk, de talán még rosszabb, ha valaki hosszabb ideig vezet bennünket az orrunknál fogva. Egy olyan világban, amiben minden sarkon meg akarnak győzni bennünket valamiről, ahol rendszeresek a telefonos és internetes, akár milliós károkat okozó átverések, jó képben lenni, hogy éppen részednek.

Nem is beszélve arról, hogy az emberi kapcsolatok tartóssága, mélysége is csökken, miközben mindennaposak a randiappos hülyítések is. Kulcsfontosságú lehet, hogy idejekorán felismerjük, ha valaki nem őszinte velünk.

Lássuk, melyek azok a jelek, amelyek szakértők szerint elárulhatják, hogy valami nem egészen kerek a másik ember mondókájával, azaz: hazudik

1. A hazugság jele: szokatlan beszédmód

A másik fél beszédmódjának megfigyelése elsősorban olyan emberek esetében működhet, akiket régebbről ismerünk, de legalább beszéltünk már velük korábban. Szakértők szerint ugyanis hanghordozásunk és beszédmódunk is megváltozhat, amikor hazudunk, ezért annak megfigyelése, hogy a másik hogyan beszél vagy ír, ha egy-egy kényelmetlenebb témáról vagy titokról van szó, sokat elárulhat.

Nyomozók egyik bevált kikérdezési technikája (és részben ezen az elven alapulnak a hazugságvizsgáló gépek is), hogy először olyan tét nélküli kérdéseket tesznek fel valakinek, amiken gondolkodni se kell: a nevét, a lakcímét ismételtetik el vele. Miután pedig alaposan megfigyelték, hogy hogyan beszél ezekben a szituációkban, ehhez mérik a többi reakcióját.

Ha észreveszed, hogy valaki, mondjuk épp randipartnered arról akar meggyőzni, hogy nem ő szerepel egy inkriminált fotón, hirtelen szokatlan szavakat használ, gyorsabban vagy lassabban beszél a szokásosnál, esetleg egészen megváltozott a hangmagassága, akkor gyanakodj, hogy hazudik!

Na és te? Mennyire vagy hazudós típus? Ebből a tesztből kiderül!

2. A hazugság jele: testbeszéd és szavak ellentéte

Ha valaki igent mond, de akár csak egy milliméternyit is nemet int a fejével, az szakértők szerint arra utalhat, hogy bizony nem mond igazat. A Bostoni Egyetem klinikai kutatása rámutat, hogy az emberek sokszor nem tudják kellőképen összeegyeztetni a verbális és nonverbális jelzéseiket, és ebből erednek az ehhez hasonló eltérések.

Az agy szeretne hazudni, a test mégis másképp reagál.

A szakértők azt mondják, ilyen esetben érdemesebb inkább a nem verbális jegyeknek hinni, mert gesztusainkat jóval nehezebben szabályozzuk, mint ahogyan a szavainkat meg tudjuk válogatni, ha szeretnénk rászedni valakit.

hazugsag-felismerese

Sokan azt hiszik, nem vesszük észre a hazugságot, pedig könnyű a dolgok mögé látni (Fotó: Canva)

3. A hazugság jele: szűkszavúság

Megint csak rendőrségi tapasztalat: amikor az egyes bűncselekmények tanúit a rendőrök kihallgatják, és mondókájuk befejeztével megkérdezik őket, marad-e még valami, amit el szeretnének mondani, az ártatlan szemtanúk ilyenkor legtöbbször előrukkolnak még néhány, korábban jelentéktelennek tűnő részlettel.

Azok viszont, akik kitalált történeteket próbálnak előadni a rendőrségen, sokszor nem marad már puskapor: az alaposan kiszínezett hazugságot nem tudják újabb adalékokkal színesíteni, ezért azt felelik, hogy nem jut eszükbe több dolog. 

4. A hazugság jele: nyakatekert sztori 

Néha viszont épp a szószátyárság a beszédes. A Harvard Business School kutatói megállapították, hogy azok, akik szeretnék megtéveszteni a másik embert, sokszor nagyon hosszúra nyújtják a mondandójukat és ezzel szinte „lyukat beszélnek a másik hasába”.

A rengeteg szöveg között ugyanis nagyobb magabiztossággal rejtik el a hazugságokat is, és sokszor túlzott részletességgel is kiegészítik a mondanivalójukat, hogy meggyőzzék magukat vagy másokat arról, amit mondanak.

Ha például amikor a gyerekünk a megbeszéltnél később ért haza, és ő egészen vad történetszínezésbe kezd, lehet, hogy vaj van a füle mögött. Egy témával foglalkozó kutatásból egyébként az is kiderült,

amikor hazudunk, több trágárságot és harmadik személyű névmást (pl. ő, a nő, ők) használunk, hogy elhatárolódjunk, lerázzuk a személyes érintettséget. 

5. A hazugság jele: szemek

Sok cikk született már az őszinteség és a szemkontaktus témaköréről, és általánosan elterjedt kulturális hiedelem, hogy ha valaki nem tart szemkontaktust, akkor nem mond igazat. Azt viszont mifelénk kevesen tudják, hogy egyes kultúrákban a szemkontaktus erőltetése akár megbízhatatlanságnak is tekinthető, ezért sok szempontból kulturális beágyazottságú, hogy valaki tartja-e a szemkontaktust vagy sem.

Egy 2012-es tanulmány például teljes egészében megcáfolta azt az elképzelést, hogy az emberek balra vagy jobbra néznénk, amikor hazudnak. Egy 2015-ös kutatás pedig azt is kimutatta, hogy a hazudósok akár 70%-a is kényelmesen tartja a szemkonatktust. A szemek persze ezzel együtt beszédesek: ha valaki, amikor épp magyarázkodik, és közben a világ minden kincséért sem néz ránk, nem jó jel.

6. A hazugság jele: az arc eltakarása

Nem mindenkinek megy szégyenérzet nélkül a hazudozás, sokan szeretnék eltussolni a hazugságot, vagy elrejteni az arra adott nonverbális reakciójukat, ezért előfordul, hogy kezüket a szemük elé vagy épp a szájukra teszik, amikor kimondanak egy valótlanságot. Egyesek egy pillanatra akár teljesen be is csukhatják a szemüket, amikor vaskosat füllentenek, és ez különösen akkor lehet igaz, ha olyan kérdésre válaszolnak, amit hirtelenjében tettek fel neki.

7. A hazugság jele: feszültség

Egy kisgyereknél is tapasztaljuk, hogy ha valamilyen rosszaságon kapjuk, és megkérdezzük tőle, pontosan mi is történt, sokszor izeg-mozog, a körmét piszkálja esetleg a lába rázkódik. A felnőttek is hasonló módon hazudnak ficeregnek hazugság közben, ennek pedig az az oka, hogy

a hazugság belső szorongásos reakciót vált ki, a hazugok pedig tudattalanul mozgással próbálják csillapítani ezeket a reakciókat. 

8. A hazugság jele: mutogatás

A valamire vagy valaki másra való mutogatás, akár úgy, hogy a szó szoros értelmében, kézzel mutogat valaki, vagy szavaival hoz be valaki mást a beszélgetésbe, abbéli igyekezet lehet, hogy az illető elterelje a figyelmet magáról és valaki másra hárítsa a felelősséget.

Ha valakire egyébként is jellemző, hogy szélesen gesztikulál a kezével, akkor valószínűleg semmi jelentősége nincs a dolognak, de ha kollégád éppen akkor kezd vadul kapálózni, amikor őszintesége kérdőjeleződik meg, az több, mint gyanús. 

9. A hazugság jele: „Én jól hazudok”

Talán a legkönnyebb módja annak, hogy kiszúrjuk a hazugokat, ha hagyjuk, hogy ők leplezzék le magukat. Kutatások szerint ugyanis az, hogy egyes emberek úgy aposztrofálják magukat, mint akik jól tudnak hazudni, a lehető legjobb bizonyíték. Ha valaki azzal henceg, hogy jó hazudozó, inkább ne bízz meg benne!

A párkapcsolati hazugság a füllentés minősített esete. Vagy épp ellenkezőleg, normális dolog? Ebből a cikkből kiderül!

Kiemelt kép: Getty Images