- Olyan téves mítoszok keringenek az időskorról, amelyek félelmetessé teszik az öregedést – ez pedig árthat pszichésen azoknak, akik már tapossák a 40-et.
- Aki kicsit is feledékeny, már demens? Dehogy! De tenni kell a szellemi frissességünkért.
- Szoktak szexelni az idősek? Meglepően sokan: az idősek 79%-a szexuálisan aktív.
Valójában már nagyon apró változtatásokkal is jobb életminőséget érhetünk el. Ne engedjük tehát, hogy az innen-onnan összeszedett félinformációk miatt rettegjünk az öregedéstől! Lássuk, melyik a 6 leggyakoribb tévhit az öregedéssel kapcsolatban!
1. Tévhit az öregedésről: Ha idős, akkor demens
Az idő múlásával valóban változhat az agy működése, ilyenkor jellemzően lassulnak a tanulási folyamatok, csökken a megoldóképesség és romlik a memória. Ezeket a természetes velejárókat azonban nem szabad összekeverni a demenciával!
Az időskori „elbutulás”, illetve az Alzheimer-kór olyan betegségek, melyek orvosi kezelést igényelnek – vagyis egyáltalán nem az öregedés természetes velejárói. Ezt támasztja alá a világ egyik legidősebb nőjén végzett vizsgálat is: a kutatások idején 115 esztendős hölgy agyszövetei teljesen egészségesek voltak, az orvosok nyomát sem találták demenciára utaló jeleknek.
Tehetünk is szellemi frissességünk megőrzéséért – a fizikai és szellemi aktivitás egyaránt segít megőrizni agyunk egészségét.
Hetente legalább háromszor mozgassuk meg a tagjainkat, ússzunk, kocogjunk, táncoljunk vagy csak sétáljunk nagyokat, emellett olvassunk, fejtsünk keresztrejtvényt, sakkozzunk, de az is segíthet megdolgoztatni az agytekervényeket, ha a szokásos e-mailek helyett kézzel írunk levelet rég nem látott ismerőseinknek.
2. Tévhit az öregedésről: Késő sportolni
Röviden és tömören: sosem késő egészséges életmódra váltani! Persze a legjobb, ha a húszas, harmincas, negyvenes éveinket is aktívan töltjük, de akkor sincs minden veszve, ha ez nem jött össze. A rendszeres sportolás minden életkorban meghozza a gyümölcsét, ezt pedig kutatásokkal is bizonyították.
Egy 50 fős, férfiakból és nőkből álló csoport tagjait (akiknek átlagéletkora 87 év volt) tízhetes súlyzós edzésprogramra fogtak, melynek végére 113 %-kal növelték az izomerejüket – mi több, a mindennapi gyaloglási sebességük is látványosan fejlődött.
Íme 5 szokás, amivel hatékonyan lassítható az öregedés.
3. Tévhit az öregedésről: Nulla szex
Ahogy a fiatalok nehezen tudják elképzelni szüleikről, úgy a felnőttek sem gondolják, hogy időskorban még dolgoznak a vágyak, pedig dehogynem! Egy több mint 3000 fő bevonásával készült kutatás arra az eredményre jutott, hogy
az 57-85 éves korosztály 79%-a szexuálisan aktív, és legalább havonta két-három alkalommal összebújik a párjával.
A menopauza, illetve ennek férfi megfelelője, az andropauza (a tesztoszteron termelődésének csökkenése) átmenetileg mérsékelheti ugyan a szexuális vágyakat, de nem szünteti meg őket teljesen – idősebb korban is bátran hódolhatunk a testi örömöknek! Arról nem beszélve, hogy a szex nemcsak lelkileg, de fizikailag is karban tart, vagyis lassítja az öregedést.
4. Tévhit az öregedésről: Időskori depresszió
Önmagában azért, mert múlik az idő, még nem kell tartanunk a depressziótól, bár jó ha tudjuk, hogy a 60 feletti lakosság 15 %-át érintik a depressziós tünetek. A kisebb-nagyobb betegségekkel, a magányossággal, a munkaképesség csökkenésével és a különböző veszteségélményekkel persze nem mindig könnyű megbirkózni, de egy kis segítséggel nyugdíjas éveink is vidáman, aktívan, tartalmasan telhetnek.
Ha kell, forduljunk szakemberhez (például pszichológushoz: a terápia nagyon is jól működik időskorban), és az állandó panaszkodás helyett szerezzünk pozitív élményeket magunknak. Vágjunk bele egy új hobbiba, töltsünk sok időt a gyerekekkel, unokákkal, és ne feledkezzünk meg a barátainkról sem – 50 felett is üljünk be egy kávézóba, moziba, ne féljünk kimozdulni otthonról!
A tevékeny és aktív nyugdíjaskor 8 titka
5. Tévhit az öregedésről: Ízületi gyulladások
Az artritiszes betegségek valóban gyakoribbak az idősebb korosztálynál, a porcok rugalmassága ugyanis idővel csökken, de ez sem jelenti azt, hogy minden nyugdíjasnak számolnia kell az ízületi gyulladásokkal. A rendszeres sport „erejére” ezúttal is támaszkodhatunk.
A mozgás beolajozza az ízületeket, segíti a működésüket, így akkor se hagyjunk fel vele, ha esetleg már megjelentek a betegség első tünetei.
Egy amerikai kutatás megállapította, hogy azok a nők, akik hetente legalább egyszer sportoltak 20 percet, csökkentették a térdízületben jelentkező reumás ízületi gyulladás kockázatát. Heti 20 perc mozgás pedig igazán belefér, ugye? Sokat segíthet még az öregedés lassításában, ha leadjuk a pluszkilóinkat (ezek extra nagy terhelést rónak az ízületekre), és a kényelmes lábbeliket részesítjük előnyben.
6.Tévhit az öregedésről: A nők rettegnek tőle
Közkedvelt tévhit, pedig a nők többsége valójában nem magától az öregedéstől, legfeljebb a megváltozott külsőtől (a ráncok, szarkalábak megjelenésétől) tart. Ez persze a fiatalságot éltető, és azt a végtelenségig meghosszabbítani akaró társadalomban nem is meglepő, de szerencsére a nők többsége képes a helyén kezelni az idő múlását.
A washingtoni National Women’s Health Resource Center felmérése szerint a 40 feletti nők pozitívan tekintenek az előttük álló évekre.
Az időskort a lehetőségek és kalandok időszakának tekintik, különösen akkor, ha van a környezetükben egy inspiráló példa is arra, hogy az idősebb kor nem a szenvedésről szól.
Lehet jól öregedeni? Hát persze! Egy szakértő fizikai, lelki és mentális tényezőkből megállapítja, hogy milyen szintű az öregedés.
Kiemelt kép: Getty Images