- Az elmúlt években a szaúdi kormány a nők státuszát javító reformokat ígért.
- Bár történtek látszatintézkedések, a nők helyzete ma is nagyon nehéz Szaúd-Arábiában.
- Egy szaúdi nőt most internetes posztjai miatt ítélték el.
Manahel al-Otaibi mindössze a közösségi médiában való nagyobb női szerepvállalást népszerűsítette, mégis terrorizmusellenes törvények alapján tartóztatták le.
Börtön egy hashtag miatt
Szaúdi tisztviselők az ENSZ emberi jogi főbiztosához intézett nyilatkozatukban megerősítették, hogy a fiatal nőt január 9-én ítélték el a szaúdi kormány által „terrorista bűncselekményeknek” nevezett cselekmények miatt. Al-Otaibi fitneszoktatóként rendszeresen posztolt sport, jóga, illetve művészet tematikájú tartalmakat, miközben népszerűsítette a nők közösségi médiás szerepvállalását is. Otaibit még 2022-ben tartóztatták le, amikor is a szaúdi hatóságok egyebek mellett azzal vádolták, hogy a #societyisready hashtaggel a Szaúd-Arábiában ma is élő férfi gyámsági szabályok megszüntetésére buzdította a követőit.
Al-Otaibit titkos tárgyaláson ítélték el, ahol a szaúdi terrorizmusellenes törvénnyel kapcsolatos vádakban találták bűnösnek, ami alapján internetes jelenlétét terrorista bűncselekménynek minősítették. Al-Otaibi nővére, Maryam, szintén a nők jogainak ismert szószólója, őt még 2017-ben vették őrizetbe, fogva is tartották, de végül szabadon engedték.
Álreformok Szaúd-Arábiában
Az Amnesty International és az ALQST nevű jogvédő csoport most felszólította a szaúdi hatóságokat, hogy azonnal engedjék szabadon Al-Otaibit, és felhívták a figyelmet arra is, hogy bebörtönzése közvetlenül ellentmond a szaúdi hatóságok reformokról, és a nők szerepvállalásának erősítéséről szóló narratívájának. „Ezzel az ítélettel a szaúdi hatóságok igazolták a nők jogai kapcsán az elmúlt években sokat hangoztatott reformjaik ürességét, és bebizonyították, hogy ma is mindent megtesznek a legbékésebb ellenvélemény elnémítására” – mondta Bissan Fakih, az Amnesty International szaúd-arábiai kampányfelelőse.
Az Amnesty és az ALQST rámutatott egy még fájóbb visszásságra Al-Otaibi ügyében: az aktivista korábban lelkes támogatója volt Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös „radikális reformjainak”, köztük a nőkre vonatkozó öltözködési szabályok állítólagos enyhítésének, és egy 2019-es interjúban azt is elmondta, hogy a herceg nyilatkozatainak köszönhetően szabadon kifejezheti véleményét és végre azt viselheti, amit szeretne. Néhány évvel később letartóztatták. Jogvédő csoportok szerint ráadásul Al-Otaibit súlyos bántalmazásnak vetették alá: 2023 novembere és 2024 áprilisa között öt hónapra minden kapcsolatát megszakították a külvilággal. Miután újra kapcsolatba lépett a családjával, elmondása szerint magánzárkában tartották, és eltörte az egyik lábát, miután fizikai bántalmazásnak is ki volt téve. A szaúdi tisztviselők tagadták az állításokat.
Nők Szaúd-Arábiában
Al-Otaibi esete a jéghegy csúcsa: az elmúlt években a szaúdi nőket drákói büntetésekkel sújtották azért, mert a közösségi médiában arra használták a fiókjaikat, hogy kifejezzék magukat. A 27 évre ítélt Salma al-Shehab, a 30 évre ítélt Fatima al-Shawarbi, a 40 évre ítélt Sukaynah al-Aithan és a 45 évre ítélt Nourah al-Qahtani esete mind nagy visszhangot váltott ki, de egyik sem rengette meg a szaúdi döntéshozókat. Bár az utóbbi időben valamelyes lazultak a turisták viselkedésével öltözködésével kapcsolatos szabályok, a helyi nők számára ma is kötelező a nikáb és az abaya, azaz egy arcot eltakaró kendő, és hosszú ujjú maxiruha viselése. Ennek be nem tartása komoly következményekkel járhat, és a szigorú viselet jól szimbolizálja a nőkhöz való általános hozzáállást.
Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, milyen következményekkel járhat Szaúd-Arábiában egy nem megfelelő emoji elküldése.
Kiemelt kép: Getty Images, Barry Iverson/Getty Images