A kilenc gyermekes családban felnőtt Omar Bin Omran 27 évvel ezelőtt tűnt el az algériai Djelfa városában, miközben iskolába ment. Családja azt feltételezte, hogy az észak-afrikai ország kormánya és különböző iszlamista lázadócsoportok között 10 éven át dúló polgárháborúban ölték meg.
Nem is sejtették, hogy gyerekük milyen közel van hozzájuk:
a szomszéd rabolta el és tartotta fogságban a házában, alig 200 méterre Omranék házától. A 61 éves férfi jelenleg rendőrségi őrizetben van, miután a most 45 éves Omrant május 12-én kimentették.
Előkerült az elrabolt fiatal
A közösségi médiában megosztott és az algériai televíziós csatornákon sugárzott felvételek arról a pillanatról készültek, amikor a férfit egy földbe vájt lyukban találták meg elrablója házában. Az elmosódott videón fáklyafények világítanak egy szénával körülvett gödörbe, miközben Omran sokkos állapotban néz az őt körülvevő kutatócsoportra. Azóta más képek is elterjedtek, az egyiken a ma már szakállas férfi a birkaólnak is használt gödörből előbújik, egy másikon még tinédzserként egy kutyával és kisgyerekekkel ül, nem sokkal eltűnése előtt.
A kutya tudta, az emberek nem
Az El Khabar című algériai újság beszámolója szerint a családi kutya a fogva tartási hely közelében kereste Omrant, mert felismerte a szagát. Csakhogy az elrablója megmérgezte a kutyát, hogy elriassza a családot a további nyomozástól. Most is csak amiatt kezdték el átvizsgálni a férfi házát és melléképületeit, mert az örökösödési vitába került a testvérével és egy névtelen telefonáló riasztotta őket. A 61 éves, B.A. monogrammal szerepeltetett bűnös megpróbált elmenekülni a rendőrök láttán, de elfogták és letartóztatták.
Az édesanyja már nem érte meg fia elkőkerülését
Tragikus módon Omran édesanyja 2013-ban úgy halt meg, hogy soha nem tudta meg az igazságot arról, mi történt a fiával. A tengerparti fővárostól, Algírtól több mint 200 kilométerre délre fekvő, félmilliós lakosú hegyvidéki város, Djelfa ügyészei szerint Omran fizikailag viszonylag jó állapotban van, de pszichológiai segítséget kap, hogy valahogy felolgozza a hosszú rabságot.
A családja megfogadta, hogy addig nem nyugszanak, amíg igazságot nem szolgáltatnak neki.
A nyomozásban nagy szerepet játszik majd, hogy kiderítsék, ki volt az a névtelen beletefonáló, akinek fülese alapján a rendőrök átnézték B.A. házát, és kik tudhattak még arról, hogy évtizedek óta fogságban tart egy embert. A férfi ugyanis köztisztviselőként dolgozott, és bár egyedül élt, rendszeresen látták, amint két embernek elegendő élelmiszert vásárolt. Arra a kérdésre, hogy az elrabolt Omran miért nem kiáltozott többet segítségért, a sajtóban azt a választ olvashattuk, hogy pszichés állapota nem tette lehetővé.
Szintén 17 éves volt az a kínai cserediák, akit élve találtak meg egy kiber emberrablás után.
Kiemelt kép: Getty Images