macska kint bent

Kínzod vagy megvéded a macskád, ha lakásban tartod?

Nagyon sok minden változott a kutya- és macskatartás világában az utóbbi évtizedekben. Szüleink még szinte kivétel nélkül kint tartották a társállatokat is az udvaron az óljukban, csak telente mehettek be melegedni a lakásba.

Azóta nagyot fordult a világ. Sokkal tudatosabbak vagyunk társállataink jólétével és igényeivel kapcsolatban. A kutyák cseppet sem érezték jól magukat láncon vagy az udvarban, az ólba kirakva, hiszen ők attól boldogok, ha embercsaládjukkal lehetnek. Persze ettől még nagyon fontos, hogy eleget mozogjanak, és a kerti tartással sincs semmi gond,

amíg az az állat minden igényét kielégíti.

A macskákkal már más a helyzet. Ők függetlenebb lények, kifejezetten igénylik a csak magukban töltött időt, és szeretik ők eldönteni, mikor vannak kint vagy bent. A meleg, napfényes időben szívesen sütkéreznek a kertben, de amint esik az eső, nyávognak, hogy engedjük be őket, télen pedig el sem mozdulnak a radiátor, vagy annak emberi megfelelője mellől.

A macskának kint vagy bent van a helye?

Az is megváltozott, milyen céllal tartunk kutyát és macskát. Amíg a tanyát vagy a házat kellett őriznie, érthető, miért nem a pamlagon aludt a kutya. Amíg az egereket, patkányokat szedte össze az udvarban, addig a szénapajtában aludt a macska, és ezzel senkinek nem volt problémája. Csakhogy ma már mindkét fajt inkább a társaságáért tartjuk.

Azt szeretnénk, ha ott lennének a közelünkben,

ráadásul a legtöbben nem kertes házban, hanem városi lakásban laknak, ahol nem is lehetne az udvaron tartani állatokat. Így aztán a kétlaki macskák is lakásban élnek, de az utóbbi időkben felmerült az igény arra, hogy végleg a négy fal között maradjanak. A petíciót nem a macskák nyújtották be, akik egyébként szívesen elvadászgatnak az udvarokon és bosszantják a kutyát, hanem emberi segítséggel ugyan, de a madarak.

macska kint bent

A kinti macska veszélyes, hiszen vadászik, míg a benti nem (Kép: Getty Images)

Milliárdnyi madár van veszélyben a macskák miatt

Becslések szerint a macskák csak az Egyesült Államokban évente 1,3-4 milliárd madarat pusztítanak el (csak hogy legyen összehasonlítási alapunk: 599 millió madarat az ablakoknak való ütközés, míg 200 milliót az autók ölnek meg). Ausztráliában ez a szám kisebb ugyan, de cserébe a 2,8 millió macska évente összesen több mint 1,5 milliárd állatot öl meg, köztük kifejezetten veszélyeztetetteket is. Afrikában a háromszázezer fokvárosi házimacska évi 27,5 millió állat pusztulásáért felel. Egyes kutatások szerint a kijárós vagy kóbor macska egyenesen ökológiai katasztrófát jelent: már legalább 63 faj halt ki miattuk az elmúlt félezer évben.

A cicák ugyanis akkor is szeretnek vadászni, ha egyébként etetik őket. Lehet, hogy meg sem eszik a zsákmányt, de azért elfogják az izgalom és az ösztönök miatt.

A madarakra (illetve hüllőkre, kisebb emlősökre) jellemzően a vadon élő, gazdátlan házimacskák veszélyesek, akik nem keverendők össze a vadmacskával, ami külön fajt képvisel, és a természet kényes egyensúlyi rendszerében élve csak annyi zsákmányt ejt, amennyire szüksége van. A kóbor házimacskák viszont annyit vadásznak, hogy az elpusztított madarak majdnem hetven százalékát ők ejtik el. Továbbra is csak az Egyesült Államokban 60-100 millió szabadon élő, gazdátlan macska lézeng, akik évente 1,3-4 milliárd madarat és 6,3-22,3 milliárd emlőst ölnek meg. Magyarországon több, mint kétmillió kóbor macska él, akik hasonló módon pusztítják értékes madárállományainkat.

Mi a jó a macskának?

A szabad élet a macskáknak sem feltétlenül főnyeremény. Lehet, hogy akkor mászkálnak a természetben, amikor csak akarnak, de eközben utakat szelnek át és gyakran ütik el őket. A mérgezés, a veszettség, a bolha, a rüh, az atka is veszélyezteti őket, nem beszélve a többi, a territóriumát védő macskáról és kutyáról.

Könnyebben sérülnek meg vagy esznek mérget.

Az ivaros kandúrok még nagyobb veszélyben vannak, ők a bagzás idején szinte nem látnak, nem hallanak, viszont annál többet verekszenek. A lakásba belépve akár ránk is veszélyes fertőzéseket hozhatnak haza. Összefoglalva: a macska életttartama kimutathatóan nő a kizárólagos lakásban tartástól. Emellett a madarak állományában sem esik kár.

Ivartalaníts!

A kóbor macskák számát csak úgy lehet csökkenteni, ha odafigyelünk arra, hogy ivartalanítsuk a macskánkat. A kizárólag lakásban tartott, kimenni képtelen nőstény macskákat nem muszáj. Persze ettől még erősen ajánlott, hiszen a tüzelésüktől nem alszunk éjszakákon át, és nekik sem jó ez a hormonális hullámvasút.

A kandúrokat azért érdemes megműttetni, mert ők erős szagú vizeletsugárral jelölgetik a lakást az ivarérettség elérése után,

és ha nem operáltatjuk meg őket időben, gyakran a beavatkozás után sem hagyják már ezt abba. Ha kijárós macskánk van, azt nemtől függetlenül még egyéves kora előtt vigyük el ivartalanításra, mert a legfontosabb az, hogy ne szülessenek nem várt kiscicák, akiket aztán kint hagynak az út szélén, vagy a menhelyek amúgy is csordultig telt állományát gyarapítják. Ha tehetjük, fogadjunk örökbe macskát ezekről a menhelyekről, a kiválasztott cica egy életen át hálás lesz érte (még ha nem is mutatja ki túl jól).

Szenved-e a benti macska?

Vajon mekkora terhet ró a macskánkra az, ha holnaptól nem engedjük ki a lakásból? Ezt állata válogatja. Azok a cicák, akik eleve nem nagyon emelik fel a fejüket a kanapéról, talán még meg is könnyebbülnek. A vadászatra hajlamos macskák nehezményezhetik a dolgot, de ők is hamar megszokják, hogy a nem az nem. Macskatartóként készüljünk fel napokig tartó ellenkezésre, nyávogásra, és úgy általában az alom gyakoribb cseréjére,

hiszen kedvencünk már nem odakint végzi el a dolgát, jellemzően a friss virágágyásunkban.

Felelős macskatartóként annyit tehetünk természetimádó kedvencünkért, hogy az erkélyt macskabiztossá tesszük és sűrű szövésű fém hálóval lefedjük. Így napozhat és élvezheti a friss levegőt, tönkreteheti a növényeket, mégsem szökik el. Ha van kertünk, abban kialakíthatunk egy jókora, az erkélyhez vagy az ablakhoz kapcsolódó macskalakot is a már említett drótháló kifeszítésével. A macska nem biztos, hogy hálás lesz érte (akkor sem, ha elégedett az eredménnyel), de a madarak és az élővilág bizonyosan.

S hogy honnan tudhatod, macskád elégedett-e helyzetével? Ebből a cikkből kiderül!

Kiemelt kép: Getty Images