—SZPONZORÁLT TARTALOM—
A havonta jelentkező menstruáció nem az egyetlen dolog, ami nőként történik velünk. Minden nap szembesülünk a normális hüvelyi folyással, ami nyomot hagy a bugyinkon vagy a tisztasági betétünkön. Mivel szinte soha nem beszélünk erről a témáról, fontos, hogy tudjuk,
egy bizonyos szintig ez a folyás teljesen normális és természetes jelenség.
Színe átlátszó vagy fehéres lehet, mennyisége nem mérhető a menstruációéhoz, és a tinédzserkorba lépve elkezd termelődni. A méhnyaknál található mirigyek folyamatosan dolgoznak előállításán, ez is a dolguk, így nem jelenti, hogy koszosak vagyunk, épp ellenkezőleg, a higiéniáról gondoskodnak. Amikor a változókorral érkező hormonváltozások csökkentik a szintjét, bizony még hiányolni is kezdjük.
Mikortól nem számít normálisnak?
A hüvelyi folyás alkalmas arra, hogy lemérjük, milyen az intim egészségünk. Ha megváltozik a színe, szaga lesz, akkor valamilyen fertőzéssel lehet dolgunk. Ez a leggyakrabban gombás fertőzés, ami nemcsak fehérebbé és darabosan sűrűvé változtatja a váladékot, de viszketést is okoz. A bakteriális fertőzés szintén járhat viszketéssel, de a folyás nem darabos, inkább színes vagy bővebb, esetenként rossz szagú.
Alapvetően is laknak baktériumok a hüvelyben, zömében tejsavbaktériumok, amelyek a hüvely savas kémhatásáért felelnek.
Ha egyensúlyuk felborul, nem tudnak minket olyan hatékonyan megvédeni a kórokozóktól. Ha csak bővebb, tojásfehérjeszerű folyást tapasztalunk a ciklusunk közepe táján, az az ovulációt jelzi, ilyenkor esünk a legkönnyebben teherbe. A váladék rózsaszín lehet, ha közeledik a menstruációnk. Minden egyéb esetben, pláne ha viszketés is megjelenik tünetként, érdemes mihamarabb nőgyógyászhoz fordulni a panaszainkkal.
Mit tehetünk a jobb női higiéniáért?
Nagy tévhit, hogy az intim szőrzet és a hüvelyi folyás koszos, rossz, nem higiénikus dolgok. Épp ellenkezőleg! Semmi szégyellnivalónk nincs bennük, hiszen épp hogy normális testi működésünkről és érettségünkről tanúskodnak. Épp ezért semmi szükség rá, hogy az egészséges hüvelyt rendszeresen öblítgessük, illatosítsuk. Ezek a szőrtelenítéssel, az antibiotikumok, fogamzásgátló tabletták szedésével együtt épphogy fogékonyabbá tesznek a fertőzésekre.
A hüvelyflóra felborulását nemcsak nem a megfelelő pH-jú vagy feleslegesen használt termékek, de a terhesség, a cukorbetegség, a gyakori uszodalátogatás is okozhatják. A kellő intim higiéniáról a menstruációs időszak alatt a gyakori betét- és tamponcserével, a vér minimum napi egyszeri lemosásával gondoskodhatunk. No de mi számít gyakori cserének és mennyi vér számít normálisnak?
A menstruáció okozta problémák
Egyikünk sem örül, amikor hasi görcsökkel, puffadással, sokaknak előtte egy héttel már premenstruációs szindrómával beköszöntenek a nehéz napok. Ilyenkor gyengébbek, fáradékonyabbak vagyunk, nehezebben koncentrálunk. Előfordulhat fejfájás, gyomor- és bélrendszeri panaszok, erős görcsök is. Akik ezektől szenvednek, nem is gondolnák, milyen sok nő pont amiatt jár kivizsgálásokra, mert nem jön meg a menzesze vagy túl rendszertelenül jönnek a ciklusok.
A vérzés kimaradását messze nem csak a terhesség okozhatja: a méhben növekvő jóindulatú daganat, a mióma éppúgy felelős lehet érte, mint a petefészket érintő ciszták, a policisztás ovárium szindróma, a nem megfelelő testsúly, az élsport, az éheztetés, a kismedencei gyulladásos betegség vagy a korai petefészek-elégtelenség. Mindenképpen keressük fel az orvosunkat, ha a ciklusunk nagyon eltér a 28 napos időtartamtól vagy rendszeresen tapasztalunk közti vérzéseket, vérzéskimaradásokat. A menstruáció alatti szokatlan gyengeség, láz pedig sajnos a toxikus sokk szindróma jele is lehet, ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz.
Mindennapi higiénia útközben
Az intim területek egészségét könnyű fenntartani, ha otthon vagyunk. Utazások közben viszont nagy segítséget jelentenek a Jessa intim törlőkendők. Ezekkel eltávolíthatjuk a megszáradt váladékot vagy vért az altestről, ráadásul tejsavtartalmuk révén segítenek fenntartani a normál pH-t. Válasszunk bőrgyógyászatilag és nőgyógyászatilag tesztelt kendőket, lehetőleg olyanokat, amelyek nem tartalmaznak parfümöt és ápolják az érzékeny bőrt. Menstruáció alatt a praktikus és a környezetvédelemhez hozzájáruló intim kelyhek és mosható intim betétek helyett utazáskor inkább használjunk Jessa tampont és betétet.
Kényelmesek, higiénikusak és megvédenek a rettegett átázástól.
A selyemkivonattal és E-vitaminnal gazdagított Jessa Active Shape szárnyas egészségügyi betét sportoláskor is alkalmazkodik a test vonalaihoz, extra kényelmet nyújt, ráadásul klímasemleges termék, azaz nem terheli a környezetet. Amikor a fájdalommal kell felvennünk a harcot, de nem kuporodhatunk otthon össze a kanapén, a Jessa melegítő krém lehet a legjobb barátunk. A hasunkra kenve folyamatosan lazító hatású melegérzetet biztosít és csillapíthatja a görcsöket.
A dm és TritonLife együttműködésével a dm Női Egészségpontonkon lehetőség nyílik arra, hogy több szolgáltatást is ingyenesen kipróbálj. A cikkben szereplő termékeket keresd a dm üzleteiben, valamint az Online Shopban, További részletekért látogass el a dm Női egészség oldalra!
Kiemelt kép: dm