lazító technikák merev nyakra

A 4 leghatékonyabb technika a merev nyak lazítására

Bénító, frusztráló, de legfőképp fájdalmas állapot a reggeli nyakmerevség, ám szerencsére nem kell megszokni a vele járó gyötrelmet. Kis odafigyeléssel meg is előzhetjük az egészet.

Sokak számára ismerős a reggeli merev nyak érzés, amikor az ébredés utáni szörnyű fájdalom állandósul, és a kávé készítésekor már a fej oldalra fordítása is lehetetlen feladatnak tűnik. A nyakmerevség kihat az egész napunkra: nem csak a hangulatunkat teszi tönkre, hanem jó eséllyel fura pózba kényszerülünk órákon keresztül.

Mi a nyakmerevség?

Általában akkor alakul ki, amikor a rossz testtartás vagy a nyakizmok helytelen használata miatt idővel elgyengülnek az izmok. A fej elfordításakor már érezhető, hogy az ízület nem mozog könnyedén. A nyakmerevség az izmok mellett érintheti az idegeket is. A test védelemből görcsbe rándul, hogy ne sérüljünk meg jobban.

Habár nem szükséges azonnal az ügyeletre sietni, érdemes figyelni a fájdalmat. Ha az otthoni technikák nem hoznak enyhülést és tartósan fennmarad a fájdalom, esetleg láz vagy megfázásos tünetek is jelentkeznek, mindenképp konzultáljunk orvossal.

Mitől alakul ki a nyakmerevség?

A nyakmerevség civilizációs állapottá vált:

az egész napos monitor és kijelzőbámulás, a hosszú ideig tartó vezetés mind megterheli a nyakat. Az izmok elfáradnak, túlfeszülnek, az ismétlődés pedig tartós problémákat okozhat.

A reggeli nyakmerevség tipikusan egy izomgörcs, ami kihat a csontokat összekötő és stabilizáló szalagokra, szövetekre, inakra. Az órákon át fennálló állapot kisugározhat a fejbe vagy a hátba is.

Sok múlik a párnán

Klasszikus oka a rossz alvópóz vagy a helytelen párnaválasztás. A nem megfelelő párna a nyak mellett fej- és vállfájdalmat is okozhat, továbbá álmatlanságot vagy akár a karok zsibbadását is előidézheti.

lazító technikák merev nyakra

A nyakmerevségen sokat segíthet a nyújtás (Fotó: Getty Images)

Mivel órákat töltünk el a párnán fekve, fontos, hogy megfelelő legyen a fejünk alátámasztása. Ezzel megelőzhetjük az izmok túlfeszülését és a fájdalmat. Általában a toll- vagy memóriapárnák bölcsőként viselkednek az alvás során, azaz semleges pozícióban tartják a gerincet és a nyakat.

Túlfeszülést okozhat a magas párna, de az se szerencsés, ha túl lapos, érdemes többfélét kipróbálni, és elsősorban az alvási pozícióhoz igazítani.

A hason alvás nyakgyilkos póz

Mindenkinek van kedvenc alvópóza, amit nem szívesen változtat meg. Most főleg a hason alvók  olvassanak  tovább: lehet, hogy még nem okoz problémát a póz, de biztosak lehetnek benne, hogy idővel fog.

A hosszú órákig tartó, oldalra csavart állapot tipikusan a reggeli nyakmerevség okozója.

A gerincünk se rajong ezért a pózért, különösen akkor, ha a matrac túl puha. Testünk besüllyed az alvás során, így a pihenés helyett felesleges terhet rakunk a gerincre és a hátizmokra. A hirtelen mozdulatok vagy a túl sok éjszakai mozgás is okolható a fájó nyakért, esetleg egy korábbi sérülés.

Otthoni technikák nyakmerevség ellen

Az alábbi módszerek eredményesen segíthetnek, ha reggel beáll a nyakunk.

1. A terület melegítése

A melegkezelés segít ellazítani az izmokat. Ez lehet egy forró zuhany, pakolás, akár egy felmelegített ruhadarab, amivel beboríthatjuk a nyakat.

lazító technikák merev nyakra

Néhány rossz szokás megváltoztatása csodákat tehet a fájó nyakkal (Fotó: Getty Images)

2. Nyújtás

Hatásos lehet nyakmerevség ellen egy gyengéd nyújtás, ami enyhítheti az izomfeszültséget és átmozgatja a nyakat, illetve a vállakat. Ülő helyzetben keresztezzük mellkas előtt a karokat. Forduljunk az egyik oldalra, majd néhány levegővétel után forduljunk a másikra.
Próbáljuk mozgatni a nyakat is: engedjük az állat a mellkas felé, és vegyünk néhány mély lélegzetet a pózban, majd mindkét oldalon a füleket engedjük a vállakra. Végezhetünk vállkörzést is hátrafelé tízszer, illetve közelítsük, majd engedjük el a lapockákat, szintén tízszer.

3. Mozgás

Sokan félnek ilyen helyzetben a mozgástól, holott a mozdulatlanság csak befeszíti az izmokat. Természetesen nem arról van szó, hogy kezdjünk el ugrálni, de néhány könnyű gyakorlat, gyengéd mozdulat csökkentheti a gyulladást és serkenti a véráramlást a fájdalmas területen. Jó ötlet a séta vagy egy nem túl megerőltető jóga.

4. Masszázs

Óvatos mozdulatokkal és némi masszázsolaj segítségével próbáljuk megmasszírozni az érintett területet.

Előzzük meg a nyakmerevséget!

Az alábbi tippek segítségével csökkenthetjük a nyak izmait érő nyomást, és némi odafigyeléssel többé nem kell fájdalommal együtt ébrednünk.

  • Alvás: kerüljük a hason alvást, forduljunk az oldalunkra vagy a hátunkra. Gondoskodjunk megfelelő matracról és párnáról, amelyek optimális támaszt nyújtanak a nyaknak, fejnek és a gerincnek.
  •  Nappali póz: ülés, állás vagy járkálás közben is figyeljünk a testtartásra, a vállak álljanak egyenesen a csípő felett, a fülek pedig a vállakkal legyenek összhangban. Az asztalnál ülve különösen figyeljünk arra, hogy se a vállak, se a nyak ne dőljenek előre.
  • A mozgás magától értetődő, hiszen az izmok erősítése mellett javítja a testtartást, illetve csökkenti a stresszt, ami köztudottan az egyik legismertebb oka a feszes izmoknak.
  • Ne tartsuk a telefont a fül és a váll közé szorítva, a huzamos ülést pedig szakítsuk meg gyakori szünetekkel, járkáljunk, nyújtózzunk.

Ha semmi nem használ, feltétlenül forduljunk az orvoshoz, de már egy egyszerű párnacsere vagy naponta beiktatott vállkörzés is sokat segíthet a fájós nyakunkon.

Nem csupán a nyak, az egész test megsínyli az ülőmunkát és a mozgáshiányt – kattints az 5 gyakorlatért, amivel csökkenthetjük a károkat. 

Kiemelt kép: Getty Images