Aki úgy dönt, hogy egészségesebb életmódra vált, és elkötelezi magát a tiszta táplálkozás, illetve a rendszeres testmozgás mellett, annak a teste sokkal többet tapasztalhat meg, mint egy egyszerű fogyás.
Az új étrend hatással lehet az agy kémiájára, a bél mikrobiomjára, de akár a hormonháztartás működésére is.
Ezért nem ritka, hogy például aki a gyorséttermi koszt után hirtelen nagyon egészségesen kezd el élni, meglepően kellemetlen tüneteket tapasztalhat a fejfájástól kezdve a puffadáson át az influenzaszerű tünetekig.
Dopaminra vágyik az agy
A sóval, cukorral és zsírral teli élelmiszerek felszabadítják a jó közérzetért felelős neurotranszmittereket, különösen a dopamint, amely aktiválja az agy jutalomközpontját. Ez megmagyarázza, hogy miért olyan élvezetes az erősen feldolgozott zsíros, sós és cukros ételek fogyasztása.
Így, ha hirtelen megvonjuk magunktól az addig kedvenc ízeket, ne csodálkozzunk, ha felbolydul a szervezetünk. Számolni lehet például komoly hangulatzavarokkal, hiszen a bélnek időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új viszonyokhoz.
A gyorséttermi koszt után óriási változás az egészséges táplálkozás, ha elkezdjük tömni magunkat mondjuk rostokkal, mert bármilyen hihetetlennek hangzik, a szervezet úgy fogja érezni, hogy túlterheltük.
Minden bevitt táplálék hatással van a bélflróra, csak másképp. A magas cukortartalmú élelmiszerek felelnek bizonyos típusú bélbaktériumok serkentéséért, míg a gyümölcsök vagy a zöldségek más fajtájú baktériumokat táplálnak.
7 egészséges étel, amitől betegnek érezheted magad
Nézzük meg, milyen típusú élelmiszerek okozhatnak kellemetlen vagy komoly tüneteket.
1. Tejtermékek
Manapság mindennapos a laktózérzékenység. Habár a tejtermékek valóban fehérjében és kalciumban gazdagok, a laktóz bizony emésztési problémákat okozhat. Nemzetközi trend, hogy a lakosság egyre nagyobb hányada csökkent tejcukor-feldolgozó képességgel rendelkezik.
A tünetek változatosak lehetnek: gyomorpanaszok, fejfájás, energiahiány, puffadás.
2. Keresztesvirágúak
A keresztesvirágúak, hétköznapi nevükön a káposzta, a brokkoli vagy a karfiol, valamennyi egészséges táplálkozásról szóló listán előkelő helyen szerepelnek. Tele vannak rákellenes vegyületekkel és nagy mennyiségű oldhatatlan rosttal. Utóbbi például, különösen ha nyersen fogyasztjuk őket, emésztési zavarokat, puffadást, gázképződést és görcsöket okozhat.
Természetesen ne mondjunk le ezekről a szuperélelmiszerekről, de próbáljuk olívaolajban sütve vagy párolva enni, hogy feloldódjanak a nehezen emészthető vegyületek.
3. Teljes kiőrlésű gabonák
Hányszor halljuk, hogy együnk teljes értékű ételeket, de bizony egy friss szelet teljes kiőrlésű kenyér váratlan problémákat idézhet elő. A benne lévő túl sok rost ugyanis puffadást, székrekedést, görcsöket okozhat. Eleinte próbálkozzunk kisebb mennyiséggel, és ezzel párhuzamosan igyunk több vizet.
4. Citrusfélék
Kezdjük a napot citromos vízzel – halljuk szintén sokszor ezt a tanácsot, de sokan azzal szembesülnek, hogy valami nem stimmel a szervezetükben.
Annak ellenére ugyanis, hogy tele vannak immunerősítő C-vitaminnal, a citrom, a lime, a narancs és a grapefruit mind megzavarhatják az emésztést.
Aki bizonyos betegségekben szenved, mint például gyomorégés vagy gyomorhurut, ezeknek a gyümölcsöknek a magas savtartalma ronthatja a tüneteiket.
5. Avokádó
Az egészséges zsír forrása. Az avokádó telítetlen zsírsavakban gazdag, B, C, E és A vitamint tartalmaz. Az érett gyümölcsökben káliumot, foszfort, vasat, nátriumot bőségesen találunk. Sajnos azonban nem jelez tévesen a gyomra annak, aki az avokádós pirítósa után a gyomrához kap. A gyümölcs ugyanis magas hisztamintartalmú, így aki hajlamos az ételintoleranciára, annak gondjai lehetnek.
6. Csípős paprika
A csilipaprikának és társainak számos jótékony hatásáról hallottunk már, egyenesen a hosszú élet egyik titkának tartják a fogyasztását. Tele van fontos tápanyagokkal és egy kapszaicin nevű vegyülettel, ami felpörgeti az anyagcserét, ezért előszeretettel alkalmazzák fogyókúrák során. Az érzékeny emésztőrendszerűek azonban fájdalmas tüneteket tapasztalhatnak fogyasztása során.
7. Cukormentes ételek
Mivel a cukor lett a táplálkozás patás ördöge, egyre többen átszoknak a különféle cukorpótlókra súlycsökkentés céljából vagy mert cukorbetegnek is ajánlják a fogyasztásukat. Noha a mesterséges édesítőszerekhez képest ezeket természetes cukor alternatíváknak tekintik, gyomor- és bélrendszeri zavarokat, görcsöket és hasmenést okozhatnak.
Hagyjunk időt a testnek
Láthatjuk, hogy akár perceken belül is fel tudjuk fordítani szervezetünk kényes egyensúlyát, hiába a legjobb szándék az életmód váltásra. Megijedni azonban nem kell, hiszen minden tünet azért jelentkezik, mert a test így szeretné felhívni magára a figyelmet.
Odafigyeléssel és fokozatos bevezetéssel tesszük a legjobbat önmagunkkal, így elkerülhetjük a visszaesést, azaz hogy visszatérünk a korábbi egészségtelen táplálkozáshoz.
Figyeljük magunkat, hogy nem folytatunk-e túl szigorú diétát és hosszú távon is fenntarthatók-e a változtatások.
A szervezet nem gombnyomásra működik, hagyjunk időt az alkalmazkodáshoz, hálás lesz érte, ahogy később minden szuperételért.
Szakértőkkel beszélgettünk arról, hogy az egészséges táplálkozás nem megy egyik napról a másikra.
Kiemelt kép: Getty Images