Rózsaszínt hord, kivételesen okos és végtelenül kitartó. Talán ez az első 3 dolog, ami eszünk be jut Doktor Szöszi karakteréről. Elle Woods 2001-ben debütált a mozivásznon, és egy csapásra viszonyítási pont lett, egy igazi modern feminista ikon, akinek életbölcsességeit a mai napig hordozzuk magunkkal. Ugyan konkrét tanácsokat csupán a film utolsó (diplomaosztón játszódó) jelenetében fogalmaz meg, tetteivel végig inspirál minket, hogy önmagunk legjobb verziójává váljunk – és hogy másoktól se érjük be kevesebbel!
A Doktor Szöszi sokak kedvenc filmjei közé tartozik – szikrázó humorának, sztereotípiákra fittyet hányó karaktereinek és pazar kivitelezésének köszönhetően. Nem csoda, hogy annak idején Reese Witherspoon karrierjét is az egekbe repítette (a Doktor Szöszi után kapta meg a Johnny Cash életét bemutató, később 5 Oscar-jelölést bezsebelő, A nyughatatlan című film női főszerepét).
De a Doktor Szöszi nem csak az ő életét változtatta meg.
5 dolog, amit Dr. Szöszi tanított nekünk
Lássuk, mi az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Szöszi tanított nekünk!
1. Ne higgy a sztereotípiáknak!
Mondhatni, az egész film alaptézise ez. Elle Woods (volt) pasija már a film legelején kifejezésre juttatja, hogy megnyerő külsején kívül nem sok értéket lát partnerében. Ezután megtudjuk, hogy Elle szülei sem különösebben lelkesednek lányuk akadémiai törekvéseiért – sokkal többre tartják szépségversenyeken elért eredményeit. És ha mindez nem lenne elég, később még az egyetemi felvételi bizottság is megkérdőjelezi, hogy a tipikus cicababának kinéző Elle valóban méltó-e arra, hogy a Harvard jogi karára járjon – jóllehet
jeles bizonyítványt és egy pont híján tökéletes felvételit prezentál.
(Abba most ne is menjünk bele, hogy milyen elképesztően kreatív videót csatol a jelentkezéséhez, amelyből ráadásul rögtön kiderülnek az iskola szemszögéből legfontosabb tulajdonságai. Nevezetesen, hogy remek szónok, hogy a legapróbb részletekre is kiterjed a figyelme, hogy rendkívüli memóriával bír, nem utolsó sorban pedig, hogy lelkesedése határtalan.)
Ahogy (az egyébként kivételesen szerencsés körülmények közé született) Elle Woods egymás után győzi le az elé gördülő, nehezebbnél nehezebb akadályokat, minden kételkedőnek bebizonyítja rátermettségét, és emlékezteti a világot az örök igazságra, miszerint nem érdemes csupán külső tulajdonságaik alapján megítélnünk embertársainkat.
2. A kemény munka kifizetődik – avagy ne sumákolj!
Nincs is lélekemelőbb jelenet annál, mint mikor Elle Woods számos áldozat árán, rengeteg energiabefektetéssel felvételt nyer a világ egyik legjobb jogi egyetemére. Amikor pedig a volt pasija a hír hallatán leplezni képtelen meglepettségét („Te bejutottál a jogi karra?”), Elle félvállról annyival vág vissza neki: „Miért, az olyan nehéz?”.
A néző pedig elégedetten mosolyog, noha nagyon is jól emlékszik az előző jelenetekre, melyekben Elle éjt nappallá téve tanult és tényleg mindent beleadott, hogy elérje kitűzött célját.
De egy másik érdekes szállal is a sumákolás ellen kampányol a Doktor Szöszi,
méghozzá az Elle első nagy szakmai sikerének számító per kapcsán. Ebben azzal vádolnak egy ismert fitneszedzőt, hogy meggyilkolta a férjét. Pillanatok alatt bizonyítani lehetne Brooke Taylor Windham ártatlanságát annak tényével, hogy a gyilkosság időpontjában épp zsírleszíváson volt – ezt azonban ő nem szeretné a nyilvánosság előtt feltárni, hiszen szakmai hitelességét ezzel örökre elveszítené. Persze, aggodalomra így sincs semmi oka, Elle Woods nem árulja el a titkát, és páratlan rátermettségének hála így is képes bizonyítani ügyfele ártatlanságát.
3. Aki nem jól bánik veled, az nem érdemli meg az idődet
Bár Elle Woods a film elején padlóra kerül a gőgös barátjával történő szakítás következtében, miután meggyászolja az (akkor még óriásinak tűnő) veszteséget, fájdalmát és dühét teremtő energiává csatornázza át.
Elhatározza magát élete addigi legnagyobb küldetése mellett, és rengeteg időt és erőfeszítést áldoz elméje pallérozására. Később világossá válik számára, hogy az exe így sem ismeri el az általa befektetett munkát, de Elle önbizalma ekkora már olyan nagyra nőtt, hogy
hirtelen ráébred: jobbat érdemel volt partnerénél.
Hab a tortán, hogy Elle mindeközben még csak nem is válik pökhendivé. Még alázatosabb lesz a tanulásban, majd ennek eredményeképp higgadt örömmel konstatálja, hogy immáron túlszárnyalta korábbi önmagát és sztenderdjeit. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hátat fordít azoknak az igaz barátainak, akik végig mellette álltak az úton, akik a kezdetektől fogva támogatták és saját szabadidejük árán segítették célja megvalósításában (gondoljunk csak a vizsgára való felkészülés jeleneteire).
4. Mozogni nem (csak) azért kell, hogy jól nézzünk ki
Bár kétségtelen, hogy a megjelenésünk kommunikációs eszköz is, amellyel érdemes tudatosan bánnunk, valójában mindent felülírhat ilyen szempontból annak a célja, hogy egyszerűen jól érezzük magunkat a bőrünkben és a ruháinkban. Elle Woods egyedi és makulátlan megjelenése a derűs, ugyanakkor összeszedett személyisége kivetüléseként is értelmezendő, és a film abból a szempontból is igen jó munkát végez, hogy bemutatja: mindez szintén nem „csak úgy” az ölébe hullott ennek a fiatal és (a szó minden értelmében) ragyogó nőnek.
Elle egyik mottója minden bizonnyal az „ép testben ép lélek” – és jól tudja, a szellemi frissesség a fizikai fittséggel kezdődik. De ezen kívül is akad még egy emlékezetes kulcsmondat a filmben, ami a testmozgás fontosságára hívja fel figyelmünket. Maga Dr. Szöszi érvel ilyen bölcsen a gyilkossággal gyanúsított fitneszsztár ártatlansága mellett:
„A mozgás endorfint termel, pörögnek a hormonok. Egy boldog nő nem lövi le a férjét.”
Kristálytiszta logika!
5. Légy önazonos és higgy magadban!
Egyrészt motiváló a tény, hogy Elle Woods úgy képes érvényesülni a jogtudomány száraz és merev világában, hogy közben nem kell lemondania szokatlanul hiperfeminin öltözködési stílusáról, nem szükséges „bekeményítenie” sem, vagy meghazudtolnia önmagát. Elle végig udvarias, elegáns és jó szándékú marad, viszont nem rest kiállni magért, ha a helyzet megkívánja. Végül pedig az ellene áskálódókkal szemben is türelmes és megbocsátó. És mi ettől csak még jobban szeretjük!
Elle sosem szégyelli, hogy kitűnik a tömegből, mi több, ezt előnyére fordítja. Büszke és magabiztos, de sosem nagyképű, céltudatos, kitartó és szorgalmas, de nem törtető.
Mindig hisz önmagában, valamint abban, hogy a dolgok végül jóra fordulnak. (Ízig-vérig Ikrek, ahogyan az a film eredeti, angol változatában elhangzik – a film készítői ebben sem hibáztak!) És valóban: Elle évfolyamelsőként diplomázik a Harvardon, közben rátalál az igaz szerelem, és mindeközben olyan sziklaszilárd énképre tesz szert, amit bárki megirigyelhet.
Persze, csak egy hollywoodi film lehet ennyire tökéletes – de azzal kár volna vitatkozni, hogy mindannyian tanulhatunk valamit a Doktor Szösziből, nemünkre és korunkra való tekintet nélkül.
Tudtad? Az állatvédelem is sokat köszönhet Dr. Szöszi tevékenységének.
Kiemelt kép: Reese Witherspoon a Doktor Szösziben – Fotó: Tracy Bennett / Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc./ IMDb