- 2023-ban 17,6% volt az élelmiszerárak inflációja, a közel 20%-os áremelkedést pedig mindenki érzi a pénztárcáján.
- Ha egészségesen szeretnék táplálkozni, akkor a havi költségvetésünk igen nagy hányadát teszi ki az élelmiszerek beszerzése.
- Amennyiben szeretnél kicsit spórolni a bevásárláson, akkor kezdd azzal a spórolást, hogy egy hónapig összeszámolod, mennyit költesz átlagosan és mire. De adunk egyéb tippeket is!
Piacon érdemes vásárolni vagy hipermarketben? Egyszerre csináljunk nagybevásárlást, vagy jobb pár naponta beszerezni az élelmiszert? Mennyi ételt pazarolsz? Impulzusvásárló vagy? Jársz étterembe vagy mindig házi kosztot eszel? Sok-sok kérdés befolyásolja, hogy mennyit költ az ember havonta az evésre, de vannak olyan támpontok, amelyektől, ha nem térünk el, akkor jelentősen csökkenthetjük a kiadásainkat.
Ezúttal is a tudatosságra ösztönzünk, a tervezés lesz a barátunk, csak épp az ízlésünk és az éhségünk is beleszólhat a döntéseinkbe. Nézzük, milyen hibákat követünk el, ami miatt rendszeres túlköltekezünk a boltban és hogyan vásároljunk okosabban!
Nulladik lépés: Írj listát!
A spórolás kezdd azzal, hogy megtippeled, vajon mennyit költesz élelmiszerre, majd írj listát legalább egy hónapig az összes költésről. Azokról is, amiket kávézókban, pékségekben, büfékben költöttél, és persze a nagy bevásárlások összegét is.
Például a moziban vásárolt popcorn menü és az utcán beszerzett kürtőskalács is számít! A lista átnézése után látni fogod, hol csúsztál meg, és mit lehetne lefaragni. A második hónapban pedig már a tippjeink alapján vásárolj, és majd vesd össze az első és második hónap költését.
Tűzz ki egy célt, hogy mondjuk havi 30 ezret vagy 15%-ot szeretnél spórolni a kiadásaidon!
1. Spórolási tipp: Mi lesz a menü?
Elcsépeltnek tűnhet, de tényleg még mindig nagyanyáink szokása a leghatásosabb spórolási trükk: készíts heti tervet! Ha tervezel, biztosan olyan dolgokat vásárolsz, amiket szeretnek a családtagok, és lesz otthon minden alapanyag főzéshez. És így nem fordulhat elő, hogy csak tejfölért ugranál le a boltba, és mégis egy teli szatyor nassolni valóval térsz haza, vagyis túlköltekeznél.
A Nők Lapján is minden hétfőn találhatsz olcsó és finom menütervet egész hétre.
2. Spórolási tipp: Melyik polcon van a kedvenced?
Tudtad, hogy a polcokon a felnőttek átlagos szemmagaságba teszik a legdrágább termékeket? Így a legtöbb vásárló ezeket veszi le a polcról, pedig alatta és fölötte is olcsóbbak vannak.
Általában a legalsó polcon vannak a sajátmárkás termékek,
amelyeket ugyanazok a cégek gyártanak, mint a drágább, márkás árukat. Ha megnézed a címkét, ez ki is derül. A csomagolás talán fapadosabb, de a termék lehet, hogy ugyanolyan jó minőségűek, mint a menő, dizájnos társaik.
3. Spórolási tipp: Ellenőrizd a hűtőt!
A Save Money on Groceries Without Losing Your Mind (Spórolj úgy az élelmiszeren, hogy nem bolondulsz bele) című könyv szerzője, Tiffany Doerr Guerzon azt javasolja, hogy bevásárlás előtt ellenőrizd a hűtőszekrényt, a fagyasztót és a kamrát. Így nem fordulhat elő, hogy a 3 kibontott lekvár, olajbogyó és majonéz mellé veszel még egy negyediket is, ha van még otthon és még ehető is. Guerzonnak még egy jó ötlet van a tarsolyában:
„Egy másik módja a pazarlás csökkentésének, ha pár napig csak azokból főzöl, amik már vannak otthon.”
Ezzel a módszerrel búcsút mondhatsz a kibontott maréknyi rizs-, tészta-, zabpehely-, köles-, babmaradéknak, ami hónapok óta árválkodik a polc sarkában.
4. Spórolási trükk: Friss áruból kevesebbet
Vannak élelmiszerek, amelyek nagyon gyorsan megromlanak, megfonnyadnak, összeesnek. Itt a málna, meggy, eper, szeder, áfonya és barack szezonja, amelyekből összevásárolunk akár több kilónyit is egyszerre, ha olcsóbb, aztán egy nap múlva megaszalódva, penészkucsmában néznek vissza ránk a hűtőből.
Fagyaszd le ezeket a gyümölcsöket: süti tésztájába, zabkásába, fagyiba, turmixba keverve fagyott állapotban is remek lesz, és így biztosan nem pazarolsz gyümölcsöket.
Ugyanezt a trükköt a spenóttal és a zöldfűszerekkel is lejátszhatod. De muszáj megemlítenünk azt is, hogy a fagyasztóban lévő áruk nagy része is sokszor a kukában végzi, mert megfeledkezünk róluk. Ha mirelit élelmiszert vásárolsz, akkor pár napon belül használd fel!
5. Spórolási trükk: Főzz többször húsmentesen!
Nemcsak a környezetnek és a testednek teszel jót azzal, ha kevesebb húst eszel, hanem a pénztárcádnak is. Sokkal többet költünk, ha húsos fogásokat eszünk naponta (többször is). A növényi alapú fehérje sokkal olcsóbb, táplálóbb és rostdúsabb.
A bab, csicseriborsó, lencse, borsó sokkal olcsóbb, mint a hús. Persze nem kell lemondanod a húsról teljesen, csak csökkentsd a mennyiségét.
Azt is megteheted, hogy 1 kilogramm helyett csak fél kilót főzöl bele az ételbe, és növeled a zöldségek, hüvelyesek arányát. Például fasírtba, hamburgerpogácsába, darált húsos ragukba, rakott ételekbe is lehet keverni a fent említett zöldségekből fele-fele arányban.
Azt is eláruljuk egy korábbi cikkünkben, hogy miért érdemes néha kis húsmentes időszakot tartanunk.
Kiemelt kép: Getty Images
Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók.