- Ha nyár, akkor vízpart!
- Ezek Európa legtisztább fürdőhelyei.
- Mi baj lehet belőle, ha nem tiszta vízben pancsolunk?
Nincs is annál jobb érzés, mint mikor a forróságban megmártózhatunk a hűs tó, folyó vagy tenger vizében. Bár sokan vannak, akik inkább a medencéket részesítik előnyben, esetleg egyáltalán nem szeretnek élővízben pancsolni, az alábbi helyeknek bizonyára még ők sem tudnának ellenállni. Biztonság, kényelem, kikapcsolódás – Európa legtisztább strandjain ez mind adott!
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség jelentése szerint az Európai Unióhoz tartozó legtöbb élővízben biztonságosan megmártózhatunk és úszhatunk, van azonban némi minőségbeli különbség a vizek között. Általánosságban elmondható, hogy a tengerek és óceánok vize tisztább a tavakénál és a folyókénál – de ez sem minden esetben igaz. Például ki látott már tisztább vizet a Plitvicei-tavakénál? Sajnos azonban ott nem szabad fürödni, ezért lássuk inkább, mely kristálytiszta vizeket választhatjuk helyette!
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2023-mas évről szóló jelentésében az Európai Unió területéhez tartozó tengerparti vizek mintegy 89%-a kiváló minősítést kapott, a szárazföldi fürdővizeknek (folyóknak, tavaknak, vízeséseknek) pedig 79%-a mondhatja el ugyanezt magáról.
Európa legtisztább strandjai
De pontosan mely európai országokban vannak a legtisztább vizű strandok? A jelentés szerint Európa legtisztább strandjai olyan országokban találhatók, mint Ciprus (itt az egyik legtisztább a Nissi), Ausztria (a Hallstatti-tó az egyik legnépszerűbb turistalátványosság), Horvátország (Hvar környéke kifejezetten) és Görögország (például Galissas). Itt
a fürdőhelyek legalább 95%-a kiváló minősítést kapott.
A második kategóriába sorolhatjuk a jelentés alapján az Albánia, Belgium, Észtország, Magyarország és Lengyelország területén található vizeket. Ezeknek nagyjából 70%-át tudták kiválóra értékelni a megadott szempontok alapján. Az összes EU-vízpart mintegy 95%-a megfelelt azonban a szabványminimumnak.
Svédországban, Hollandiában, Írországban és Észtországban a fürdővizek 3%-a bizonyult rossz minőségűnek. A szabályok szerint, ha egy fürdőhely rossz minősítést kap, az azt jelenti, hogy nem biztonságos benne fürödni. Ilyenkor a helyet a következő szezonra bezárják, és elkezdik kijavítani a felmerült problémákat. A jelentés leírja: az európai fürdővizek minősége a helyes szakpolitikáknak köszönhetően javulhatott az utóbbi években. Csökkent a szennyező anyagok és a kórokozók mennyisége, ennek következtében pedig még
néhány, korábban szennyezett városi terület is biztonságos fürdőhellyé nyilváníthattak.
De hogy egyébként miért is veszélyes rossz minősítésű strandon pancsolni? Azért, mert a szennyezett víz lenyelése egészségi problémákat, például gyomorpanaszokat és hasmenést okozhat, továbbá a fül, a szem és a légutak fertőzését, illetve súlyosabb betegségeket is kockáztatunk ezzel. A hatóságok rendszeresen tesztelik a fürdővizeket olyan baktériumokra, mint az E. coli és a fekális Enterococcus, amelyek jelenléte szennyvíz- és trágyaszennyezésre utalhat. A baktériumszintek alapján sorolják a vízminőséget „kiváló”, „jó”, „elégséges” vagy „rossz” kategóriába.
Azzal tehát, ha kijelölt fürdőhelyen mártózunk, valószínűleg nem keverjük veszélybe egészségünket. Ezen kívül fontos az is, hogy sose merészkedjünk a vízbe veszélyes partszakaszon – pláne, ha nem tudunk úszni! A gyerekeket pedig egy percre se tévesszük szem elől!
Nézd meg, hogyan strandoltak a régi hollywoodi dívák és színészek Európa legtisztább strandjain!
Kiemelt kép: Vízesés a Szamaria-szurdokban, Fehér-hegység (Lefka Ori), Kréta, Görögország – Fotó: Getty Images