gyerek szembetegség

Lusta szem: Ha időben kiderül, még kezelhető a súlyos szembetegség

A szemünk világára fokozottan vigyázunk, hát még ha a gyerekeinkéről van szó. Sajnos létezik egy olyan betegség, ami alattomos módon nem mutat tüneteket.

A gyerekeink látását rendszeresen ellenőrzik a védőnők már óvodában is, így gyakran fény derül a korábban észrevétlen eltérésre. A vedőnői szűrések nagyon hasznosak és hihetetlenül sokat segítenek a gyermekszemészeknek. Gyakran ezáltal derül fény a tompalátásra is. Számítógépes módszerrel ugyan nem mérik fel a látásukat, de a szűrés során felderítik a szembetűnő problémákat. A tompalátás egy olyan eltérés, amit minél hamarabb észrevesznek, annál nagyobb sikerrel kezelhető.

Általában nem feltétlenül mutat tüneteket, maximum iskoláskorban, vagy akkor is nehezen azonosítható.

A tompalátás során a két szem nem képes ugyanolyan élességgel látni, az egyik (nagyon ritkán mindkettő) csak korlátozottan alkot megfelelően kontrasztos képet. Ám az emberi agy, pláne egy gyereké olyan ügyesen kompenzál, hogy a csemete az egy jó szemével is majdnem ugyanolyan jól teljesít akár még a teszteken is, mint más két kifogástalan látószervvel. Szemorvosra és alapos vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy biztosan kiderülhessen, az egyik szem lusta, és edzeni kell, ha szeretnénk javítani a teljesítményét.

Ez a fajta szembetegség csecsemő- illetve kisgyermekkorban kezdődik

Sajnos azonban előfordul, hogy a csecsemőknél és kisgyerekeknél is jelen lévő betegség csak akkor derül ki, amikor késő ahhoz, hogy a látórendszer megfelelően élesen fel tudja dolgozni a lusta szemből érkező képet. Lili és a családja 4,5 évesen már majdnem el is késett.

„Soha semmi gond nem volt a lányom látásával, legalábbis mi ezt hittük. Gond nélkül elkapta a felé dobott labdát, elolvasta a messze lévő feliratokat, ügyesen fókuszált közelre.

Csakhogy az óvodában mintha hunyorogni kezdett volna.

A szemészorvos a vizsgálat után megállapította, hogy az egyik szeme csupán hetven százalékosan működik, pont az, amelyik a domináns keze oldalán volt. Az orvos megnyugtatott, hogy szemüveggel korrigálja a gyengébb szem fénytörését, és ezzel minden gondunk megoldódik” – mesélte a kislány édesanyja.

gyerek szembetegség

A gyerekek szembetegségeit ki kell vizsgáltatni minél hamarabb (Kép: Getty Images)

Kisikolás korig orvosolható

„A bal szem látása javult a 3 hónap alatt a szemüveg viselésétől, de 20%-ról még mindig csak 40%-ra. Messze volt még a célunk, a 100%-os látásélesség. Teljesen kétségbeestünk, amikor kiderült, hogy a lusta szem edzésére csak egy bizonyos életkorig van lehetőség, de hogy ez pontosan mikor jön el, abban a szakértők sem értenek egyet, nagyjából 6-8 éves kor köré teszik. Sajnos kislányom már közel járt ehhez az életkorhoz. Igaz, a terápia nagyobbaknál, sőt felnőtteknél is elérhet eredményeket, de messze nem olyan hatásos – vagy akár hatástalan is lehet –, mint az egészen fiatal korban elkezdett kezelés. Kiderült, a kislányom esetében pusztán a szemüveg nem jelent teljes körű megoldást a kórképre. Igyekeztünk betartani az orvos tanácsait.”

A szemtapasz jelentett megoldást

Szerencsére az új szemorvosnál már jó kezekben volt a család. „A huszonnegyedik órában voltunk, így tehát az orvos receptre felírt több doboz bőrbarát szemtapaszt, amit minden délelőtt viselni kellett, fél napon át – meséli Lili anyukája. Míg régen a szemüveg egyik lencséjét ragasztották le leukoplaszttal, mostanra nagyon aranyos, mérethez és nemhez igazodó, mintás szemtapaszokat lehet vásárolni a patikákban. Ezeket a bőrre ragasztva kellett viselnie kislányomnak, majd erre vettük rá a szemüveget, amit viszont egész nap viselt.

A szemtakarók teljesen lehunyt állapotban tartják a jó szemet, a takarás ideje alatt nem lehet csalni azzal, hogy a gyerek a szemüveg alatt vagy fölött kikukucskál.

A jól működő, élesebb képet alkotó szemet kellett letakarni, hogy kislányom a gyengébb szemét is minél többet használja. Eleinte fokozottabban kell figyelnünk, mert a jól működő szem letakarásával csak annyi képet kap az agy, amennyit a másik, lusta szem közvetít. Megváltozik a térérzékelés, lassabban mehet az írás, olvasás, az egyensúlyozás. Emellett meg kellett értetnünk egy kislánnyal, hogy tapaszt kell viselnie egész délelőtt, ami, akármilyen aranyos kiscicákat rajzoltak is rá, mégiscsak kellemetlenséget jelentett, nem beszélve a többiek reakcióiról. Beszélnünk kellett a pedagógusokkal is, hogy legyenek tekintettel a megváltozott helyzetre, akik szerencsére nagyon megértőek és segítőkészek voltak.” – vázolja fel a tapasztalatokat a szülő.

Lassú javulás

„Innentől kezdve háromhavonta jártunk kontrollra, ahol receptre írták a tapaszokat, és azon aggódtunk, vajon tényleg javul-e az a lusta szem. Ha lassan is, de szerencsére sikerült. Bár 14 hónapig kellett tapaszokat hordanunk, végül már egyre csökkent a tapasztott órák száma. A lányom iskolás korára éppen abbahagyhattuk a kezelést, ha ez később derül ki, az iskolában még nehezebb dolgunk lett volna. Most ott tartunk, hogy megfelelő szemüveggel mindkét szeme száz százalékosan jól működik, térlátása is kialakult.

Hihetetlen, milyen fejlődésre volt képes a gyerek látórendszere.

Azt viszont megtudtuk, hogy nem szabad szűrés illetve szemvizsgálat nélkül hagyni még a látszatra üzemszerűen működő gyereket sem. A védőnői szűrés kiemelten fontos, egyéves kortól pedig időszakosan javasolt a kicsik szemészeti vizsgálata. Amennyiben a családban előfordult tompalátás, kancsalság, fiatalkori szemüvegesség, ez esetén elengedhetetlen a részletes szemvizsgálat, gyakran pupillatágításra is szükség lehet. Így még időben kiderülhetnek azok a problémák, amelyeket bizony korán kell kezelni.” – tanácsolja az anyuka, aki nagyon hálás, hogy végül jó kezekbe kerültek és Lili látását tudták korrigálni.

A cikk megírásában és a korrektúrában segítségünkre volt dr. Serfőző Csilla gyermekszemész.

Ezekre a jelekre érdemes még figyelni, ha aggódsz a gyereked látása miatt.

Kiemelt kép: Getty Images

Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók!

Nők Lapja Példakép Díj