- Miért jelentkezhetnek nyáron is a felfázás tünetei, amikor meleg van?
- Mutatjuk, milyen vitaminokkal és egyéb kiegészítőkkel előzhetjük meg a betegségeket.
- Az immunrendszer erősítése nyáron legalább olyan fontos, mint a hideg évszakokban.
Nevével ellentétben a felfázás nem feltétlenül a hideg miatt eredményezhet húgyúti panaszokat, sőt, kutatások is bizonyítják, hogy a hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan nő a hólyaghurut tüneteit tapasztaló betegek száma is.
Melegebb idő esetén ugyanis jobban izzadunk, több nedvességet veszít a szervezetünk, emiatt pedig ritkábban is pisilünk, ami izzadt testrészeinkkel kiegészülve tökéletes melegágya lehet a bakteriális fertőzéseknek. A páratartalom, a vizes fürdőruha viselése, a strandolás és a közösségi fürdők használata pedig tovább fokozhatják a fertőzésveszélyt, így a megelőzésről nyáron sem érdemes megfeledkeznünk.
Felfázás: megelőzéssel elkerülhető az antibiotikum-kúra!
Így kerüld el a húgyhólyag-fertőzéseket!
Mutatjuk, milyen vitaminokkal és egyéb étrend-kiegészítőkkel érdemes felturbózni a szervezetünket, hogy nyáron se érjenek kellemetlen meglepetések, és hogy semmi se jelentsen váratlan akadályt a vakáció kiélvezésében!
1. D-vitamin
Szakértők szerint a D-vitamin-hiány sok esetben összefügghet a húgyhólyagot és a medencefeneket érintő problémákkal. Egy idősebb nőkön végzett kutatás például arra jutott, hogy
45%-kal csökkenthető a vizelet-inkontinencia kialakulásának kockázata, ha a szervezetünkben elegendő a D-vitamin.
Ehhez persze nem feltétlenül szükséges étrend-kiegészítők után nyúlni, hiszen a mértékletes napozás mellett számos olyan gyümölcs, zöldségféle (spenót, fehérkáposzta, paradicsom, gombafélék, avokádó, brokkoli, cékla, halak, tojás, növényi tejek), tejtermék és hús létezik, ami kitűnő D-vitamin-forrás.
2. Magnézium
A magnéziumról köztudott, hogy mennyi mindenben segíti a szervezetünket, beleértve a magas vérnyomás csökkentését, a hangulatszabályozást, a 2-es típusú cukorbetegség elleni védelmet, az izomgörcsök enyhítését, a szívizom és a normál szívritmus támogatását.
Izmokra gyakorolt hatásának köszönhetően a
húgyhólyag izomgörcseit is képes csökkenteni, ami nagyban megkönnyíti a hólyag ürítését, így a megelőzésben is hasznos lehet.
Próbálj meg minél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és sovány fehérjét enni: a tök, a tökmag, a zabkorpa, a barna rizs, a quinoa, a mandula, a spenót, a fenyőmag, a bab, a tőkehal és a tonhal például kiváló magnéziumforrásnak számítanak.
3. Probiotikumok
Probiotikumoknak vagy lactobacillusoknak nevezzük azokat a jótékony baktériumokat, amelyek a bélrendszer egészségében játszanak igencsak fontos szerepet. Ha a probiotikumok száma megfelelő a szervezetben, a húgyhólyagot és a hüvelyt érintő betegségek kockázata is csökkenhet. Ez a folyamat lactobacillusok tejsavtermelésének köszönhető, a tejsav pedig a normál hüvelyflóra megtartása vagy visszaállítása szempontjából elengedhetetlen.
Természetes probiotikumforrásként a joghurt a legtutibb választás. Amennyiben a hólyagot irritálni képes összetevőkre is figyelnénk, válasszunk alacsony zsírtartalmú, natúr és cukormentes joghurtféléket!
4. Tőzegáfonya-kivonat
A tőzegáfonya-kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítőket, teafüveket megelőzésként is alkalmazhatjuk, ugyanis immunerősítő hatása mellett a benne található vegyi anyagok megakadályozzák, hogy a baktériumok megtapadjanak a húgyúti sejteken. Ez megmagyarázza, miért is ennyire népszerű a felfázás megelőzésében, azonban nem árt tudni, hogy a már meglévő fertőzés kezelésében nem számít elegendőnek.
5. Cink
A cink nemcsak szuper immunerősítő, de a húgyhólyag egészségének egyik legjobb támogatója is (amennyiben nem lépjük túl az ajánlott napi 10-15 milligrammot).
A cink esetében is az a legjobb, ha természetes forrásokból – tengeri herkentyűkből, csirkéből, tojássárgájából, hüvelyesekből, brokkoliból – visszük a szervezetünkbe.
Amennyiben táplálék-kiegészítőket is használnál, mindenképp beszélj a kezelőorvosoddal, és bizonyosodj meg arról, hogy egészségi állapotod, étrended, illetve az általad szedett gyógyszerek mellett biztonsággal szedhetőek-e az ilyen jellegű készítmények!
A vitaminokon túl
- Az első és legfontosabb, hogy mindig maradj hidratált! Megfelelő mennyiségű folyadékpótlás mellett többször is „átöblítheted” a húgycsővezetéket, kiürítve ezzel a fertőzések kialakulásáért felelő baktériumokat.
- Viselj pamut alsóneműt, és mindig legyen nálad a strandon száraz váltóbugyi is!
- Pisilj és tisztálkodj szex előtt, illetve szex után is!
- Kerüld az illatszereket tartalmazó termékek használatát a nemi szerv környékén!
- A mosdóhasználat után pedig elölről hátrafelé törölj a vécépapírral!
Vajon miért küzdenek annyian visszatérő hólyaghuruttal? Korábbi cikkünkben szakember segítségével kerestük a válaszokat.
Kiemelt kép: Getty Images