- A súlyosabb betegségeket terjesztő szúnyogokkal idén is számolnunk kell.
- A kémiai szúnyogriasztó termékek mellett szerencsére természetes módszerekkel is védekezhetünk a bosszantó vérszívók ellen.
- Mutatjuk, milyen szúnyogriasztó hatású növényekkel érdemes benépesíteni az otthonunkat!
A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen, de potenciális egészségügyi kockázatot is jelent, hiszen a globális felmelegedés miatt a trópusi betegségekkel fertőző fajok nemrég Európában is megjelentek.
A magas lázzal, izületi-, izom- és csontfájdalommal, vérzékenységgel, hányással és olykor halvány kiütésekkel járó Dengue-láz miatt hazánkban is körültekintően kell eljárnunk, hiszen a betegséggel fertőző, leginkább nappal támadó tigrisszúnyogok már tavaly is gondot jelentettek.
Magyarországon a tigrisszúnyog: hogyan védekezhetünk, és mit érdemes tudni a Dengue-lázról?
6 növény, ami távol tartja a szúnyogokat
Ha idén nyáron is biztosra szeretnénk menni, jó, ha tudjuk: a riasztó spray-k, krémek és füstölők mellett természetes módszerekkel – például növényekkel – is védekezhetünk a vérszívó rovarok ellen. Mutatjuk a kedvenceinket!
1. Szúnyogriasztó: Levendula
Észrevetted már, hogy a kertben, balkonon lévő levendulát szinte soha nem tizedelik meg a rágcsálók és a rovarok? Míg mi a növényből áradó illatot kellemesnek, nyugtatónak érezzük, addig az állatok szaglószervét kifejezetten irritálják a benne található olajok.
A szúnyog alapvetően szaglás alapján dönti el, hogy ki legyen a „vacsorája”. A növényben található erős illóolajok pedig könnyedén gátat szabnak e kifinomult érzéknek, így jó választás lehet, ha levendulával népesítjük be a kertünket, az ablakpárkányunkat vagy az erkélyünket.
Ha nem áll módunkban élő növényt használni, külön jó hír, hogy a módszer szárított formában – legyek és molylepkék ellen – is hatásos.
2. Szúnyogriasztó: Muskátli
Az egynyári növény szúnyogriasztó hatású vegyületekben – geraniolban, citronellolban és linaloolban – gazdag, melyek külön-külön is képesek lehetnek távol tartani a vérszívókat.
Kutatások szerint a muskátli olajából készült koncentrátumok akár 8 órán át is védelmet nyújthatnak, de a kertben vagy a balkonon nevelt növény legalább ugyanennyire hatásos lehet.
3. Szúnyogriasztó: Macskagyökér
A macskagyökér vagy macskamenta egy évelő növény, ami kifejezetten gazdag olyan szúnyogriasztó vegyületekben, mint a nepetalakton vagy a nepetalinsav.
Azonban érdemes óvatosan bánni vele, mivel nagyon gyorsan növekszik és terjed, így könnyedén átveheti az uralmat a kertben. Sőt, amennyire taszítja a szúnyogokat, legalább annyira vonzza a macskákat, akik alkalomadtán az izgató hatású, kábulatba ejtő gyökértörzsekből sem restek lakmározni.
Ha nem szívesen kísérleteznénk macskamentával, szerencsére a sima mentával vagy borsmentával is felvehetjük a szúnyogok elleni harcot.
4. Szúnyogriasztó: Neem
Az Indiában őshonos, szentként tisztelt neem növény olaját régóta használják szúnyogriasztóként, de gombák, baktériumok és különböző kártevők ellen is hatásos.
Bár a változékony mérsékelt övben közel sem biztos, hogy maga a növény jól érezné magát, a belőle készült illóolajokat viszont hazánk bioboltjaiban is beszerezhetjük, melyeket a növények leveleire cseppentve a szúnyogok ellen is bevethetünk.
5. Szúnyogriasztó: Körömvirág
A szépségiparban és gyógyászatban is közkedvelt körömvirág köztudottan jó hatással van az emberi egészségre. Sőt, a benne található piretrin vegyületek gyakori összetevői a rovarirtó szereknek, így magát a növényt is bevethetjük a szúnyogok ellen.
6. Szúnyogriasztó: Rozmaring
A rozmaringot könnyű életben tartani: kertben, konténerben, erkélyen és ablakpárkányon egyaránt jól érzi magát. Míg aromái szuperül passzolnak az ételeinkhez, addig a szúnyogok fejvesztve menekülnek, ha megérzik a fűszernövény testes, csípős illatát.
Bátran népesítsd be vele az otthonodat!
A társaságban téged „szeretnek” legjobban a szúnyogok? A linkre kattintva mutatjuk, hogy mi lehet az oka!
Kiemelt kép: Getty Images