Május 28. a “Nők egészségéért” világnapja. Ezen a napon különös figyelem övezi a női egészséget. A mindennapokban azonban gyakran a nők egészségtudatosságának útjába áll a tabusítás és a szégyenérzet, ezek miatt pedig sokan nem fordulnak időben szakemberhez. Erre a problémakörre hívja fel a figyelmet az Organon.
Gyermekvállalás, menopauza, fogamzásgátlás – a megkérdezett szakemberek szerint ezek a témák foglalkoztatják leginkább a nőket.
A továbbképzésen felállított Organon üzenőfalra került gondolatok alapján a nőket jelentősen befolyásolja gyermekvállalás előtt a partnerrel szemben érzett bizonytalanság, a nemi szerepek kiegyensúlyozatlansága, valamint a szülés társadalmi megítélése is.
Egy másik, gyakran felmerülő téma a fogamzásgátlás volt, ami nem meglepő, hiszen a 18-49 év közötti nők túlnyomó többsége használt már élete során valamilyen fogamzásgátló módszert, 55%-uk jelenleg is alkalmaz – derül ki az Organon megbízásából az Inspira Healthcare Research végzett a magyar nők körében országos, reprezentatív felmérésből. Az 531 nő megkérdezésével végzett kutatás arra is rámutat, hogy a nőgyógyászok szerepe jelentős a páciensek edukációjában, ezen belül a fogamzásgátló módszer kiválasztásában.
Az Organon “Wall of sharing” üzenőfalára felírtak szerint sem ezt, sem a menopauza kérdését nem szabadna tabusítani. Utóbbinál még az is probléma, hogy sokan viccet csinálnak a menopauzából, miközben az őszinte kommunikáció fontos lenne.
Fontos eljárni a szűrővizsgálatokra
Bármi is legyen az oka, problémát jelent az, hogy a nők átlagosan évente egyszer, vagy még ritkábban járnak nőgyógyászhoz. A 25-29 éveseknél ez gyakoribb, viszont a 40-49 éves nők körében még ritkábban látogatják orvosukat. Utóbbi korosztály célzott felvilágosítása különösen fontos lenne a betegségek kialakulásának kockázatának a növekedése miatt, ugyanis az éves szűrővizsgálatokon való részvétel ösztönzésével a súlyos betegségek előfordulását lehetne csökkenteni.
Az orvosoknak gyakran nincs elég idejük a páciensekre
A Magyar Nőorvos Társaság május 24-25-i eseményén több résztvevő is kiemelte, hogy a szakemberek pontos kommunikációja, a felvilágosító előadások és az egészséges életmóddal kapcsolatos edukáció segítené a nőket egészségük megőrzésében. Az is gyakori válasz volt, hogy a médiának többet kellene foglalkoznia a női egészséggel, éppen ezért fontosak az olyan kezdeményezések, mint az Organon által életre hívott üzenőfal.
Ugyanis rendelési időben az orvosoknak gyakran nincs elég idejük arra, hogy a témákról alaposan, személyre szabottan beszélgessenek a páciensekkel. ,,Pedig a legfontosabb, hogy mindig közös döntések szülessenek, amelyek mindkét fél (orvos-beteg) számára elfogadhatóak és megnyugtatóak. Csak így biztosíthatjuk, hogy a nők biztonságban, valamint teljes testi és lelki komfortban éljék meg női mivoltukat.” – hangsúlyozta Dr. Melczer Zsolt.
Kiemelt kép: Organon