Átalakulóban vannak a párkapcsolataink: sokan már házasságot sem kötnek, elég nekik az együttélés vagy éppen a stabil párkapcsolat közös otthon nélkül. Így aztán joggal vetődik fel a kérdés, milyen létjogosultsága van a házasságnak 2024-ben és a jövőben?

Mindannyian boldog, kiegyensúlyozott házasságban szeretnénk élni. Ugyanakkor mások beérik az együttéléssel is, a cél a harmónia elérése. Laskai Nelli házassági tanácsadó, NLP tréner segítségével jártunk utána, hogyan és miként érdemes párkapcsolatban élni, milyen buktatókat kerüljünk el, és mire jó még a házasság intézménye.

Szerinted mi értelme van a házasságnak 2024-ben?
A házasság egy olyan megtartó buborék tud lenni, amelyben a felek biztonságban érezhetik magukat. Megélhetik az elköteleződésből fakadó érzelmi, anyagi, fizikai biztonságot, illetve ezeken kívül a praktikum is helyet kap, legyen szó otthonteremtésről, közös gyermekgondozásról vagy a partnerhez kapcsolódó hivatalos ügyekben való részvételről.

Ma már talán nem annyira a gazdasági boldogulás az elsődleges cél, inkább a valahova tartozás, az elköteleződés komolyságát tükrözi jobban.

A házasság a fiataloknak megadhatja a révbe érés érzését. Nem kell keresgetnie tovább, nem kell félni a magánytól a hátralévő életében, és végre olyan valakivel töltheti a mindennapjait, akivel fontosak egymásnak annyira, hogy biztonságban, nyugalomban élhetnek.

Laskai Nelli

Laskai Nelli házassági tanácsadó mesélt a házasság jövőjéről

Úgy látod, átalakulóban van a házasság szerepe?
Ma már a feleségek nem választják egyértelműen a -né jelölést a családi állapotuk jelzéseként, talán ez is mutat egyfajta átalakulást. Az egyéni és párkapcsolati tudatosság lehetőséget ad arra, hogy egyenrangú felekként, mindenki vállalva a közös életben rá vonatkozó felelősséget és kötelezettséget, elégedett, egymásra figyelő mindennapokat varázsoljanak. Napjainkban a megélhetésnek, a gyermekek felnevelésének már nem minden esetben feltétele a házasság, így talán jobban illik rá a romantikus opció szabad választása.

Te hogy látod a jövőjét, vajon 100 év múlva fogunk még házasságokat kötni?
Meglehet. A párkapcsolat fontos az ember életében, így az elköteleződés, a kiválasztottság iránti vágy késztetést ad arra, hogy valamiféle stabil, hivatalos kapcsolódási formában éljünk azzal, akit szeretünk, akivel le szeretnénk élni az életünket, ami biztonságot ad az utódok neveléséhez. A koromnál fogva nem mondom azt, hogy kíváncsian várom, száz év múlva mivé formálódik ez a terület, de bízom a következő generációkban, hogy képesek lesznek megtalálni a jól működtethető, élhető, a saját és egymás életét gazdagító formációt.

Kik mit várnak a frigytől: mire vágynak a férfiak, és mire a nők?
A rosszul működtetett házasságban élő férfi klienseim zöme a hiányt akképp fogalmazza meg, hogy a feleség nem fogadja el őt olyannak, amilyen, nincs hozzáférése a feleségéhez, eltűnik a humor a mindennapokból, kevés a szexuális együttlétek száma, kevés elismerést kap, nem érzi magabiztosnak magát, és rosszul éli meg, ha boldogtalan, zsörtölődő a felesége.

A feleségek visszajelzései pedig arról árulkodnak, hogy a férj keveset bókol, keveset veszi ki a részét a házimunkából, a gyerekgondozásból,

kevés figyelmet és gondoskodást adnak, gyérül a kommunikáció közöttük és elkopik a romantika a kapcsolatból.

Melyek azok a leggyakoribb problémák, amelyekkel hozzád fordulnak a párok?
Változó, hogy mit fogalmaznak meg feszítő okként, de rosszul érzik magukat a kapcsolatukban. Jellemzően kommunikációs elakadásban vannak, nem értik, hogy mit szeretne a partnerük, hogy mi a valódi probléma a kapcsolattal. Egyre sűrűsödnek a konfliktusaik, elmaradnak az ölelések, növekszik kettejük között a távolság, akár már a hűtlenség is megjelent.

Vajon mi a közös eredője a problémáknak?
A párkapcsolatokban való működést nagyban befolyásolja az a minta, ami gyermekkorunkban ivódott belénk arról, hogy hogyan szeretünk, hogyan vagyunk jelen a szeretetkapcsolatainkban. Lesz egy elképzelésünk arról, hogy milyen elemekből állnak a párkapcsolatban a férfi-női szerepek. Mi a feladata egy anyának, egy apának, hogyan viselkedik a férj a feleséggel és fordítva. Hogyan támogatja a közös életet, miben vállal felelősséget, mennyire domináns az adott kapcsolatban, milyen kötelezettséget érez magáénak.

Ezek a minták is befolyásolják, hogy milyen működési rendszerrel leszünk jelen a párkapcsolatban.

Zsigerből vagy hasonlóan fogunk működni, mint ahogyan gyermekként láttuk a szülőktől, referenciaszemélyektől, vagy pedig kompenzálva az akkori rossz érzéseinket, az ellenkezőjét fogjuk választani. A célunk pedig, hogy megtaláljuk a ránk szabott, a mi életünkhöz, igényeinkhez passzoló működési rendszert. Olyan kapcsolati dinamikát hozzunk létre, amire valójában vágyunk. Ehhez önismeretre, társismeretre és a párkapcsolat működésének ismeretére lesz szükség, hogy ne az automatikus programjaink mozgassanak, hanem a saját és a társunk szükségleteink betöltését tudjuk előidézni.

A házasságok régen is véget értek valamiért: nézd meg, milyen indokkal váltak nagyanyáink!

Kiemelt kép: Getty Images

Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók!

nok-lapja-peldakep-dij-gala

nok-lapja-peldakep-dij-gala