Megszólal az ébresztő, de te újra és újra lecsapod, és ha hagynának, még két órán át tudnál aludni. Ismerős? Akkor bizony bagoly vagy. Az a típus, aki este semmivel sem kényszeríthető ágyba, a korán keléstől viszont elkeserítően elfárad. De min múlik, hogy pacsirták vagy baglyok vagyunk? A tudósok szerint a génjeinkben van a válasz.

Alapvető beállítottságunk, hogy este korán elalszunk, cserébe már hajnalban kipattan a szemünk, vagy épp ellenkezőleg, akár hajnalokig sem bírunk aludni, cserébe viszont délelőtt tízkor kelnénk. Megpróbálhatjuk átszoktatni magunkat, rossz esetben a munkahelyünk vagy a gyerekünk teszi ezt velünk, de ennek sosincs jó vége.

Az egészségünkhöz hozzátartozik, hogy természetes alvási ritmusunkhoz igazíthassuk a teendőinket.

A tudósok szerint egyébként korán kelő pacsirtának lenni egészségesebb, a baglyok között nagyobb arányban fordul elő depresszió, szorongás, cukorbetegség, rák és szívbetegség is. A baglyok gyakrabban lesznek munkanélküliek, sőt még a magánéletükre is kihat az alvási szokásuk: ritkábban házasodnak.

A korán kelés társadalma

Egy új tanulmány szerint az éjjeli baglyok gyakrabban nyomják el az érzéseiket, és egy tizenkétezer, 1966-ban született embert nyomon követő finn vizsgálat szerint kétszer annyi bagolynak volt rossz a munkahelyi teljesítménye, vagy kellett korábban nyugdíjba mennie, mint pacsirtának. Mindennek az az oka, hogy a társadalmunk a korán kelésre rendezkedett be. Egyáltalán nincs tekintettel arra, hogy egy sor embernek teljesen más lenne a bioritmusa. Nyolckor fel kell venni a munkát és kész, kezdődik az iskola, nyitnak a boltok, dübörög a gazdaság. Emiatt szegény baglyok folyamatos alvásmegvonásban kénytelenek élni, ami érthető módon nem tesz jót az egészségüknek, teljesítményüknek.

koran keles genetika

A korán kelés nem csak egyéni szokás, genetikai háttere is van (Kép: Getty Images)

A baglyok előnyei

A pacsirtáknak reggel alaposan megugrik a kortizolszintjük, ez a stresszhormon pedig segít nekik megbirkózni a korán kelés nehézségeivel. Az éjjeli baglyok nem kapnak ilyen hormonlöketet, legalábbis nem ilyen korán. Ők a délelőtt vagy a délután folyamán nyújtják a legjobb teljesítményünket. Cserébe ahogy a nap telik, egyre jobban funkcionálnak, mint valamiféle motor, aminek idő kellett ugyan ahhoz, hogy bemelegedjen, de ha eljutott odáig, stabilan és strapabíróan zakatol. Kisebb arányban és mértékben konyulnak le ebéd után, ami a pacsirtáknál szinte minialvásba hajló pihenést jelent. A baglyok emellett nyitottabbak az új ötletekre, keresik és értékelik az újdonságokat, nyitottabbak a külvilág felé.

A genetika határozza meg a kronotípust

A tudósok kiderítették, hogy az átszoktatás azért sem lehet sikeres a baglyok és a pacsirták között, mert kronotípusunkat, azaz azt, melyik csoportba tartozunk, a génjeink határozzák meg. Így viszont mit tehetnek a baglyok, hogy egészségesebbek és boldogabbak legyenek egy pacsirtákra szakosodott társadalomban?

A rendszeres sport és az egészséges étrend mindenképpen javít az állapotukon,

sőt segít este úgy elfáradni, hogy ne kukorékoljanak hajnalig. Az alkoholfogyasztás mérséklése is fontos feladat, hiszen az éjjeli baglyok azok, akik sokáig maradnak a partikon, így aztán többet is isznak a hamar elfáradó pacsirtáknál. Tudatos döntést kell hozni annak érdekében, hogy ne fogyasszanak túl sok alkoholt eközben.

Ha ennek ellenére is küzdelmes reggel felkelni, fogadj meg néhányat a hasznos tanácsok közül!

Szeretnél találkozni a Nők Lapja újságíróival és szakértőivel? Szeretettel várunk a Példakép Díj átadóján! Jegyek már kaphatók!

Nők Lapja Példakép Díj

Kiemelt kép: Getty Images