Minden idők egyik legjobb teniszezője Steffi Graf. Annyit mondani rá, hogy inspiráló nő, valahogy nem elég kifejező. Az egykori világelső, olimpiai arany-, ezüst- és bronzérmes, Fed-kupa-győztes német teniszező sokak szívébe belopta magát két évtizedet átfogó karrierje során.
Bár már 1999-ben visszavonult, a mai napig nincs olyan hely a világon, ahol ne ismernék a nevét – és azok, akik nem követik a sportot, talán nem is tudják, hogy a nyolcszoros Grand Slam-tornanyertes Andre Agassival él boldog házasságban idestova 23 éve. Steffi Graf ugyanis nem emiatt lett világhírű.
Steffi Graf karrierjének 5 legszebb pillanata
Már tinédzserkorában magasan kiemelkedett tehetségével kortársai közül Stefanie Maria Graf , vagyis Steffi Graf: csupán 13 éves volt, mikor a profik körébe léphetett. Villámgyors és elegáns mozgása, egyedülállóan erőteljes tenyeresei hamar a tenisz legnagyobbjai közé emelték őt. Sokan emlékezhetnek, hogy régi vágású teniszcsillag módjára Steffi Graf a nyolcvanas évek végén-kilencvenes évek elején két pontszerzés között folyamatosan a kezében szorongatott egy labdát – talán így aludt éjszakánként is. Nem akart kizökkenni.
Karrierje során összesen 22 major-tornát nyert (ő az egyetlen játékos, aki mindegyiken legalább négyszer győzedelmeskedett) és ötször állt a dobogó legfelső fokán az év végi tornán, amit tenisz világbajnokságának tartanak. 1987 és 1990 között nem kevesebb mint tizenhárom alkalommal játszott Grand Slam-döntőt, ezek közül kilencet meg is nyert. Nyolcszor volt év végi világelső, ami szintén rekordnak számít. De most lássuk, elképesztő karrierjének melyek lehetettek talán a legszebb pillanatai – időrendi sorrendben!
1. 1987, az áttörés
Mindössze 18 éves volt Steffi Graf, mikor az 1987-es French Openen a harmadik szettben 8–6-tal legyőzte az akkori világelső Martina Navratilovát. A meccset évek óta tartó szoros versengés előzte meg a két nagyszerű játékos között, akik kétségtelenül egymás legerősebb kihívói voltak. Mindketten nagy reményekkel érkeztek a mérkőzésre, de végül Graf győzedelmeskedett. A meccs utáni perceket megörökítő felvételt ma is újranézhetjük:
Ezek a képkockák bármilyen sportember szemébe könnyeket csalogatnak: az őszinte öröm és felszabadultság ezen foka csak a sokat szenvedett, de végül diadalmasan célba ért győztesek kiváltsága.
2. 1988, a Golden Slam
Ha semmi másról, az úgynevezett Golden Slamről bizonyára mindenki örökre az emlékezetébe véste Steffi Graf nevét. A legendás áttörése utáni évben, mindössze 19 éves korában ugyanis olyat tett le az asztalra, amire előtte és utána sem volt képes senki más. Nevezetesen, hogy
egy éven belül megnyerte mind a négy Grand Slam-tornát, valamint egyéniben olimpiai bajnok is lett Szöulban.
(Ez volt az az olimpia, ahol párosban bronzérmet is szerzett Claudia Kohde-Kilsch-sel. A sorban következő, 1992-es barcelonai olimpián Graf második lett egyéniben.) Ezt a teljesítményt pedig az ő tiszteletére nevezték el Golden Slamnek.
Tudtad? Elek Ilona volt az első nő, aki olimpiai aranyat nyert magyar színekben.
3. 1995, minden idők egyik legdrámaibb mérkőzése
Az 1995-ös wimbledoni döntőt a történelem egyik legdrámaibb mérkőzéseként tartják számon a teniszben, és ezt is Steffi Grafnak köszönhetjük. Ekkor ellenfelével, Arantxa Sánchez Vicarióval egy maratoni harmadik szettben – melynek során összesen tizenháromszor volt egyenlő az állás – küzdöttek meg egymással. Végül Graf kerekedett felül ellenfelén.
A fenti videón csupán a meccs kiemelt pillanatait láthatjuk, de egyébként a teljes mérkőzés megtekinthető az interneten.
4. 1995, a nagy „visszatérés”
Nem sokkal az ikonikus wimbledoni meccs után Graf szintén egy régi nagy ellenféllel, Szeles Mónikával nézett farkasszemet a US Open döntőjében. Szeles ebben az évben tért vissza a pályára, miután 1993-ban Hamburgban, a Magdalena Maleeva ellen játszott mérkőzése közben kést szúrt a hátába egy néző. A Graffal vívott döntőben (és az odáig tartó menetelése során) Szeles mindenkinek bebizonyította, hogy még mindig az egyik legerősebb játékosnak számít.
Az első szettet Graf vitte 7–6-ra, a másodikat azonban 0–6-ra nyerte Szeles. Sokan azt hitték ekkor, hogy Graf esélyei elúsztak. A harmadik játszmában azonban elképesztő visszatérést produkált, és végül 6–3-mal nyerte a mérkőzést, ami egyben a 18. Grand Slam győzelmét is jelentette. Amolyan ráadásképp még ugyanebben az évben a szezonzáró WTA-bajnokságot is megnyerte, ott öt szettben győzte le honfitársát, Anke Hubert.
5. 1999, a dicső visszavonulás
Sokakat meglephet, hogy egy sportoló karrierjének legszebb pillanatai között említjük a visszavonulását, pedig okkal van ez így. Steffi Graf ugyanis a rá jellemző, végtelenül elegáns módon, ráadásul valóban a csúcson hagyta abba. „Már nem élvezem a játékot” – indokolta döntését. De bevallottan úgy is érezte, már nem tud ennél több sikert elérni a sportban. És valóban, 1982-től 1999-ig tartó profi teniszkarrierje során minden létező díjat bezsebelt – többször is.
Végül a világranglista 3. dobogójáról vonult vissza, amivel akkoriban szintén „rekordot döntött”. Rajta kívül ugyanis senki sem volt képes ehhez hasonló csúcsponton szögre akasztani a teniszütőjét. (Azóta egy sportoló volt még, aki egyenesen a világelsői pozícióból „mondott le”: a belga Justine Henin 2008-ban, ő azonban 2 évvel később mégis visszatért a pályára.)
Steffi Graf, a tenisz (egyik) legfényesebb csillaga
Profi pályafutása során Steffi Graf összesen 377 héten át (1987. augusztus 17. és 1991. március 10. között egyhuzamban 186 hétig) volt világelső, ez a profi mezőny egészében abszolút világrekord. 1999-ben az Associated Press szakértői testülete
a 20. század legnagyobb női teniszezőjének kiáltotta ki,
2004-ben beválogatták a teniszhírességek csarnokába, a Grafot könnyekig megható ünnepélyes beiktatási beszédet pedig nem más, mint Andre Agassi mondta el. 2012-ben aztán még egy médium, a Tennis Channel szintén őt nevezte minden idők legnagyobb női teniszezőjének, 2018-ban pedig a Tennis.com olvasói is egyetértettek abban, hogy valóban ő a legjobbak legjobbja a női versenyzők között.
2020-ban a The Guardian közönségszavazásán Steffi Graf az összes voks mintegy felével érdemelte ki az elmúlt 50 év legjobb női teniszezője címet. Szintén 2020-ban Steve Flink teniszszakíró kijelentette, hogy bár Serena Williams tehetsége kétségbevonhatatlan, még mindig Steffi Grafot és Martina Navratilovát tartja a sport női legjobbjainak.
Hiába a történelem egyik legsikeresebb sportolója, Steffi Graf – aki manapság már inkább a teljes keresztnevén, Stefanie-ként nyilatkozik – kivételesen zárkózott életet él. 2022 májusában a német Vogue-nak adott címlapinterjújában mesélt arról, milyen nagyra értékeli a mindennapok békéjét és a csendjét, valamint hogy
ma már csak a számára igazán fontos dolgokkal foglalkozik.
Például családjával (Andre Agassival két gyermekük született, 2001-ben fiuk, Jaden Gil és 2003-ban lányuk, Jaz Elle), illetve Children for Tomorrow nevű alapítványával. A szervezet menekült gyerekeknek segít sajátos és különösen mély traumáik feldolgozásában, mentális egészségük ápolásában.
Nos, mit is mondhatnánk… Stefanie Graf nyilvánvalóan nem mindennapi ember, nem mindennapi teljesítményekkel.
Hiába értek el kiemelkedő eredményeket, Steffi Graf és Andre Agassi azt tanácsolja saját gyerekeinek, hogy „csak teniszezők ne legyenek”!
Kiemelt kép: Steffi Graf és Diana hercegné 1988-ban Fotó: Princess Diana Archive/Getty Images