- Itt a nyár és vele az egyre erősödő viharok, zivatarok. Ha nem akarunk elázni, érdemes előre tudni, mire számíthatunk.
- Hallgassunk az állatokra: eláruljuk, melyiknél mire kell figyelni,
- Nem kell időjósnak lenni ahhoz, hogy a felhőkből is olvassunk, van néhány egyértelmű jele annak, hogy vihar közeleg.
A megoldást tehát az jelenti, hogy felismerjük a készülő vihar jeleit. Ehhez egyrészt érdemes minden nap tanulmányozni az időjárás-előrejelző oldalakat. Ott a riasztások, vészjelzések mellett a radarképet és radarvideót nézzük rendszeresen, meglehetősen pontosan meg tudja mutatni akár előre, mikor jár front épp felettünk.
No de mi a helyzet a kisebb viharokkal vagy a telefon nélkül töltött napokkal? Honnan jöhetünk rá, hogy vihar készülődik? Az alábbi jelek segítenek:
A nyári vihar jelei: figyeld az állatokat!
Az állatok sokkal erősebben kapcsolódnak a természethez és a légkör változásaihoz, mint mi, emberek. Ők barométer nélkül is érzik, mikor esik a légnyomás, ami a vihar vagy az időváltozás egyik legfontosabb jele. Érdemes figyelni a viselkedésükben zajló változásokat, mert így mi is tájékozódhatunk a viharok jöttéről.
Eső előtt mindig mozgolódni kezdenek a hangyák:
ha eddig nem járőröztek a lakásban, most fognak, vagy a járdarepedésekben gomolyognak a szokásosnál élénkebben. A méhek nem repülnek ki reggel a kaptárból, vagy csak nagyon közeli helyekre látogatnak el nektárért.
Ha azt látod, hogy egy csapat méh a kaptár felé vonul, az is megbízható jele annak, hogy vihar közeleg. A szúnyogok és egyéb repülő rovarok alacsonyabban kezdenek el szálldosni, nyomukban pedig a fecskék is, ezt is érdemes figyelni.
A kutyád is segíthet jelezni a vihart
A házi kedvencek is elég biztosan jósolnak: nyugtalanok lesznek, nem akarnak kimenni, a kutyák szűkölhetnek, elbújhatnak. A haszonállatok, kecskék, birkák is tüntetően nyugtalanul mozgolódnak vagy az ég felé szimatolnak, és az akolban maradnak, ha rosszra fordul az idő, bár a kijárós birkák a völgy felé haladhatnak.
A tavakból is olvashatunk, a halak gyakrabban ugranak ki a vízből, ha eső várható, míg a nagy melegben vagy azt követő komoly vihar, időjárásváltozás esetén inkább az iszapba fúrják magukat.
Figyeljünk a hangokra is: eső előtti este a békák hangosabban brekegnek, míg a közelgő vihart semmi sem jelzi jobban, mint a baljós csend.
A korábban vidáman csivetelő több száz madár egyszerre elhallgat, ők már fedezékben várják a felhőket. Ha ezt tapasztaljuk, nyakunkon az égzengés, ideje menedéket keresnünk nekünk is.
Szintén fontos jel, hogy mintha több szúnyog csípne meg, és az állatok is sokkal többet vakaróznak, tisztálkodnak vihar előtt. A csigák is jó időjósok: nyálkás testükkel kizárólag párás, csapadékos időben bújnak elő, hiszen nem akarnak kiszáradni. Ha a szokásosnál több korzózik előttünk, akkor a párás levegő esőt jelez.
Az alacsony légnyomás jelei
A fecskék azért repülnek alacsonyan vihar közeledtekor, mert az alacsonyabb légnyomás és a pára miatt a rovarok is csak alacsonyabban tudnak repülni. Ugyanez a helyzet a tűz lángjával is: ha a tábortűz lángja vígan lobog és messze száll, nem kell aggódnunk. Vihar előtt viszont a füst is alacsonyabban marad.
A légnyomásváltozást egyébként a bőrünkön is érezhetjük,
ha odafigyelünk: a nyári vihar előtt mintha a hőség még elviselhetetlenebb lenne, erősebben izzadunk, mégsem tudunk lehűlni a párás levegőben, jobban csípnek a szúnyogok, idegesek, kedvetlenek, nyomottak lehetünk, fájhat a fejünk, elmehet az étvágyunk, erősebbé válnak az illatok.
A felhők alakja és színe
Ma már nagyon látványos, sötétszürke fellegekként érkeznek a viharok, de a kisebbeknél nem láthatók ilyen jelek. Érdemes a gomolyfelhő-képződést figyelni: a felhőtlen, szinte vibrálóan kék ég nagy meleget jelez. Ám amikor hatalmas, párnaszerű gomolyfelhőket látunk, azok nagy valószínűséggel vihart és esőt hoznak.
A laposak (tudományos nevükün Cumulus humilisek) és kis méretűek még nem, de minél kövérebbek, annál inkább esőt zúdíthatnak a nyakunkba. Érdekes megfigyelni, hogy a kis felhők milyen gyorsan nőnek függőlegesen: minél gyorsabb és látványosabb ez a vastagodás, annál közelebb van az istennyila.
Glóriák az égen
A mozgó felhőcsíkokat is figyeljük meg, pláne ha azt látjuk, hogy ellenkező irányba mozognak: ez annak a jele, hogy front érkezik a már meglévő mellé. A szín is biztos erőjelező: a szürke, fekete, kékes vagy zöldes felhőket látva azonnal keressünk fedezéket.
Gyanakodjunk akkor is, ha délnyugati vagy nyugati szél támad fel, ezek szokták hozni az esőfelhőket. Ha egyfajta glóriát vagy fénygyűrűt látunk a Nap vagy a Hold körül, az is egy jelzés: gyakran jelzi a közeledő nedvességet és frontot. Ha éjjel a Hold körül látunk gyűrűt, melegfront várható, míg ha az égitest fényes és tiszta, akkor egy alacsony nyomású rendszer fújta ki a port a levegőből, ezért esőre számíthatunk.
A nyarat azért eső vagy vihar idején sem kell temetni, 50 nappal is hosszabb lehet, mint korábban, és ez valójában nem jó.
Kiemelt kép: Getty Images