- Rendületlen az igény a plasztikai műtétekre, de egyre népszerűbbek a minimál invazív eljárások.
- A férfiak körében is hódítanak az arcfiatalító műtétek.
- Riasztók a közösségi médiás trendek és az önjelölt szakemberek megjelenése.
Egy kicsit nagyobb, egy kicsit feszesebb, egy kicsit kerekebb – az ember ősidők óta vágyik a tökéletes formákra, és szinte mindenre képes, hogy el is érje azokat. Amíg nem terjedt el a plasztikai sebészet, az egyes kultúrák különféle eszközöket használtak a test tökéletesítésére: fűzővel, nyakgyűrűvel, tömésekkel vagy épp a lábfej elkötésével próbálták elérni a legmagasabb szintű szépséget.
A szépülés vágya egyidős az emberiséggel
Maga a plasztikai sebészet meglepően régi gyökerekkel rendelkezik. A legkorábbi dokumentált helyreállító műtét az ókori Indiából származik, ahol i.e. 800 körül egy Sushruta nevű orvos orrplasztikát hajtott végre.
Sushruta ismert volt úttörő eljárásairól és technikáiról, amelyeket szanszkrit nyelven könyvbe is rendezett. Műve az orvostudomány egyik legkorábbi kiadványa, amely megteremtette az ayurvéda orvoslás alapjait.
Napjainkra hihetetlen mértékben fejlődött a terület, ahogy a páciensek igényei változnak a legújabb szépségápolási archetípusokkal.
Mást tartunk vonzónak, mint harminc vagy akár három évvel ezelőtt, de a hangsúly érzékelhetően a természetes vonalak felé tolódik.
Egyre népszerűbbek a minimál invazív eljárások, amelyek után rövidebb ideig tart a gyógyulás. Ezeknél a kisebb, egyszerűbb beavatkozásoknál kisebb metszések vagy csupán szúrások történnek, amelyeket altatás nélkül, helyi érzéstelenítésben végeznek.
A tinik bálványa is a plasztikai műtét mellett döntött.
A zsírleszívás nem helyettesíti a fogyókúrát
„Jelenleg a vaser zsírleszívás az egyik legnépszerűbb eljárás, ez tulajdonképpen egy ultrahang alapú, 3D-s testszobrászat, melynek során a zsírból például kockahasat lehet alkotni. Arra jó, ha valakinek nagyon jó alakja van, de ő tökéleteset akar” – mondta el Dr. Urszán Albert plasztikai sebész, aki hangsúlyozta: „Ez a zsírszívás sem – ugyanúgy mint a többi – nem alkalmas a fogyókúrára, viszont a a kontúrtöbbletek megszüntetésére igen.”
A szakember szerint azért fontos ezt kiemelni, mert
nagyon sokan még mindig abban a hitben élnek, hogy a zsírleszívás helyettesíti a fogyókúrát.
A változás azonban centiméterekben, nem pedig kilókban mutatkozik meg, tehát elsősorban alakformálásról lehet beszélni.
A nők jellemzően a csípő, comb, fenék, has és toka régiók megváltoztatását szeretnék, a férfiaknál pedig a hasi és mellkasi terület számít a legkritikusabbnak. A műtét során egy néhány milliméteres metszésen keresztül egy speciális draint vezetnek a bőr alá, amely fellazítja, és kiszívja az eltávolítani kívánt zsírszövetet.
„Míg régebben a vastag rétegből vékony réteget alkottunk, ma kontúrozzuk az adott területet, és hangsúlyt adunk neki, kiemeljük a bőr alatt futó izmok formáját” – magyarázza Dr. Urszán Albert, de azt sem hallgatja el, hogy a vaser eljárás agresszív, tovább, néha egy hétig is bent kell hagyni a draint, műtét után masszázsra kell járni, és nagyobb a szövődmény kockázata is.
Egyre több a férfi páciens
Megdőlni látszik a közvélekedés, hogy elsősorban a nők fordulnak plasztikai sebészhez. A valóság ugyanis azt mutatja, hogy a férfiak egyre kevésbé berzenkednek a különféle szépészeti eljárásoktól.
Szignifikáns növekedést mutat a férfiakat célzó eljárások iránti növekedés a National Institutes of Health 2023-as tanulmánya szerint, mely az Amerikai Esztétikai Plasztikai Sebészek Társaságától gyűjtött adatok alapján elemezte a számokat.
Népszerűek a különféle arcfiatalító műtétek, a zsírleszívás és a hajbeültetés, és továbbra is tartja magát a toplistán a mellkisebbítés.
„A gynecomastia nagyon elterjedt a férfiaknál, hiszen bennük is vannak női nemi hormonok. Ha a szövetek érzékenyebbek a női hormonokra, akkor kialakulhat a csomó, körülötte pedig a zsírszövet. Okozhatja hormonváltozás vagy a hormontartalmú gyógyszerek szedése és súlyingadozás is. Sportolóknál is gyakran előfordul, akik szteroidot adnak maguknak” – avat be a részletekbe Dr. Urszán.
Veszélyes TikTok-filterek
A szakember aggasztónak tartja ugyanakkor a legújabb divatőrületet, ami elsősorban a fiatalokat érinti.
„Megdöbbentő, hogy a huszonéves korosztály milyen mértékben került az egyes TikTok-trendek hatása alá. Elérhetetlen képeket kreálnak magukról a különféle filterekkel, miközben azt látom, hogy mindenki ugyanarra akar hasonlítani. Egyenszemek, egyenajkak, egyforma haj – ez a legszembetűnőbb irányzat a fiatalok körében.”
A közösségi médiát egyenesen letarolta a macska-, illetve rókaszem trend: amit korábban a nők gyönyörű tusvonallal értek el, azt most inkább a plasztikai sebészre bíznák.
Ezek a műtétek azonban nem visszafordíthatók, így érdemes átgondolni, hogy jó ötlet-e belevágni a műtétbe.
A műtét után minden magyarázkodás
A plasztikai sebészeti eljárások esetében ugyan 18 év a korhatár, de felmerül a kérdés, hogy például egy 21 éves vajon képes érett döntést hozni egy ilyen beavatkozás előtt. Hol húzódik a sebész felelőssége? A szakember szerint a páciensnek mindenről tudnia kell.
„Gyakran mondják, hogy távolságtartó az előadásmódom, de én nem barátkozni jövök a rendelőbe, ez egy komoly, kockázatos dolog, tulajdonképpen luxusműtét. Ez nem csupán az ára miatt igaz, hanem mert gyakorlatilag egy egészséges emberen hajtunk végre egy olyan beavatkozást, amire amúgy nincs szükség”.
Dr. Urszán Albert szerint a páciensnek el kell mondani tényszerűen, hogy mi történik, mire számíthat, milyen szövődmények léphetnek fel. „Az egyik legjobb mondás, amit egy kongresszuson hallottam:
mindent, amit a műtét előtt mondasz, az felvilágosítás, amit utána, az magyarázkodás.”
Szempillafestés után egy ajakfeltöltés?
A felvilágosítás pedig különösen fontos, hangsúlyozza a szakember, aki aggasztó jelenségekről számolt be a szépészeti kezelésekkel kapcsolatban.
„Hivatalos adat ugyan nincs erről, ezért nehéz megbecsülni, hányan kínálnak ma jogosulatlanul ilyen beavatkozásokat Magyarországon.
Egyre több a képzettséget kínáló online hirdetés, de érdemes leszögezni, minden esetben, amikor a bőr bizonyos rétegei alá juttatunk valamilyen anyagot, ahhoz szükséges orvosi végzettség, vagy felügyelet”
– fejtette ki Dr. Urszán Albert.
A jogszabályokban ugyan szerepel, hogy bizonyos kezelések orvosi kompetenciához kötöttek, a szakmai vitákból az derül ki, hogy szükség lenne egy olyan egységes szabályozásra, ami nem hagy kiskapukat az önjelölt „szakembereknek”.
A plasztikai sebész elmondása szerint az esetek túlnyomó részében nem történik feljelentés, mivel egyrészt jóval olcsóbban végzik el a beavatkozást, másrészt a kliensek nincsenek tisztában azzal, hogy egy ilyen beavatkozás orvosi tevékenységnek minősül. Továbbá nem ismerik fel a kockázatokat, illetve azt, hogy a beavatkozást végző mikor lépi túl a kompetenciáját.
Nyugat-Európa a törököknél szépül
Kuruzslók persze nem csak nálunk vannak. Mostanában egyre többször lehet hallani a Törökországban elvégzett plasztikai műtétek komplikációiról. Az ország az elmúlt években az egészségügyi turizmus fellegvára lett.
A Deutsche Welle riportjából kiderül, hogy az egészségügyi minisztériumhoz tartozó, a gyógyturizmust koordináló állami ügynökség, az USHAS szerint 2021-ben több mint 670 ezer ember látogatott oda valamilyen egészségügyi szolgáltatásért. Egy évvel később ez a szám 1,25 millió fölé emelkedett, ami 88 százalékos növekedést jelent. 2022-ben a legtöbb külföldi Németországból érkezett Törökországba, őket a britek és a svájciak követték.
„Törökországban is működnek színvonalas és kevésbé színvonalas intézmények. Akárcsak bárhol máshol a világon” – mondta el a megkérdezett szakértő a komplikációkkal kapcsolatban.
Az alacsony árak és az agresszív reklámkampányok azonban megteszik a hatásukat, százezrek utaznak a Boszpurusz partjára megszépülni.
A magyar páciensek egyelőre inkább itthon keresik a megfelelő szépészeti beavatkozást, de fontos hangsúlyozni, hogy minden esetben érdemes utánanézni a szakorvos végzettségének, mert sok esetben visszafordíthatatlan a műtét eredménye.
Gödröcskék, hegyes nyelv – íme néhány a legbizarrabb plasztikai műtétek közül.
Kiemelt kép: Getty Images