Egy új kapcsolat friss és varázslatos, feltölt energiával és reménnyel, hogy mennyi minden jó történhet, és örök boldogság vár ránk. Közös élmények, nevetések, utazások, séta a naplementében és egyéb romkom-közhelyek, melyeket a hormonjaink erőszakosan diktálnak az agyunknak.
Érthető, hogy mindent megteszünk a legjobb oldalunk bemutatásáért, de előfordulhat, hogy nagy igyekezetünkben és imádatunkban nem látjuk a neonreklámként villogó jeleket. Mivel a párkapcsolat első fázisa a mézeshetekről szól, nagy valószínűséggel átsiklunk olyan tényezők felett, melyek aggodalomra adhatnak okot.
Mire figyeljünk az új párkapcsolatnál?
Legyen okos, kedves, jó humorú – valamennyien ilyen partnerre vágyunk, na meg olyanra, akiben azért meg is lehet bízni, érzelmileg intelligens és képes a kétoldalú kommunikációra.
A gyorsan kialakuló érzelmek mellett persze nehéz tudományos jelleggel megvizsgálni, hogy a leendő nagy Ő amúgy átmenne-e a párkapcsolati vizsgán.
A szerelmi vakrepülés azonban ritkán jár fényes sikerrel. Ezért, ha nem szeretnénk a naplementében egyedül vagy mindig valaki más mellett sétálni, figyeljük meg a partnert az alábbi helyzetekben! Az ösztöneink garantáltan jelezni fognak.
1. Hogyan kommunikál, amikor frusztrált?
Szex és New York-rajongók talán emlékeznek Charlotte randevújára a fess, jól szituált, elbűvölő férfival, aki első randevújukon egy apró malőrből gyakorlatilag kocsmai verekedést produkált. Kimutatta a foga fehérjét, mondaná a népi bölcsesség, és valóban, egy szokatlan helyzetben mindenkiről kiderül, hogy milyen ember.
Érdemes tehát megfigyelned, hogyan kommunikál veled és másokkal életed leendő párja, amikor dühös. Mérges lesz a pincérre, felrúgja a járdán tipegő galambot, szidalmazza a sofőröket, kiabál a virágossal? Addig követelőzik, amíg el nem éri, amit akar? Ha ilyen jeleket látsz, jobb, ha felkészülsz, hogy egyszer veled fog így üvöltözni.
Mi a legrosszabb, ami az első randevú során történhet?
2. Hogyan kezeli a stresszt?
A stressz a mindennapjaink része, és nekünk is sokszor uralkodnunk kell magunkon, hogy ne csorduljon túl az a bizonyos pohár. Nyilván senki sem szereti, ha ő az ártatlan elszenvedője mások ingerültségének.
A stresszes helyzetben adott reakciók sok mindent elárulnak a másikról. Ez nem egyszeri jelenség, hanem az illető stresszválasza.
Önmagában nem a feldúltsággal van probléma, hanem hogy milyen eszközöket használunk annak leküzdésére. Figyeld meg partnered a randevú során, hogyan reagál hasonló helyzetben: lezárja a kommunikációs csatornákat és elnémul? Feldühödik? Nem válaszol neked, esetleg rajtad tölti ki frusztrációját? Ha a negatív reakciók sokáig fennmaradnak, az idővel teljesen tönkreteheti a kapcsolatot.
3. Mit mond és mit tesz?
A friss párkapcsolat a bizalomépítésről is szól, tehát például elhisszük a másiknak, hogy ha azt mondja, ott lesz ötkor, akkor valóban ott is lesz. A megbízható partner szavai és tettei egy irányba mutatnak. Joggal aggódhatsz, ha a szépreményű lovag szavakban földöntúli képességeket mutat, de rendszeresen lemondja a randikat. Mire számíthatsz tőle a jövőben, ha már most nem lehet megbízni benne? Figyeld a tetteket, minden elárulnak az illetőről.
4. Hogy reagál, ha nemet mondasz?
Nagyon sokat felfed a másik jelleméről, hogy hogyan reagál arra, amikor nem kapja meg, amit szeretne. A rózsaszín köd ellenére is megesik a párkapcsolat elején, hogy valamire nemet mondunk, meghúzzuk a határokat. Mit tesz a másik: megmakacsolja magát, agresszív lesz? Bűntudatot kelt benned? Rámenősséggel próbálkozik? Vagy meghallgat és veled együtt próbál megoldást találni? Ha az utóbbi, bátran mondj igent a következő randevúra!
5. Hogy beszél a régi partnereiről?
Őrült, szemét, nem normális, kizsigerelt és a többi… Ahogy a volt partnereinkről beszélünk, az rólunk árulkodik, nem pedig róluk. Pláne, mivel mi voltunk velük kapcsolatban, mi választottuk őket. Természetesen a párkapcsolatok egy része szörnyű, botrányos, lesújtó.
Ám egyrészt nem szerencsés ezt kiteregetni az első randikon, másrészt aggasztó jel, ha a partner minden exe maga a patás ördög, ő viszont nem tehet semmiről.
Ha a felelősségvállalásnak, önreflexiónak nyoma sincs, készüljünk úgy, hogy mi leszünk a következő ördögi ex.
6. Szilárd alapokon áll?
Ez egyszerűen annyit tesz, hogy a potenciális partner erős testi, szellemi, érzelmi, társadalmi és anyagi alapokkal rendelkezik. Nem arról van szó, hogy szuperhős teste van és három luxusautó áll a garázsában. De minden területen képes egyedül megállni a lábán – vagy legalábbis azon dolgozik, hogy így legyen.
A szilárd partner számodra is előnyös, hiszen ha olyan emberrel vagy párkapcsolatban, aki képes helytállni a saját testi-lelki egészségéért, akkor nem neked kell kitölteni az önbecsülés, a magabiztosság vagy az érzelmi biztonság hiányait. Persze, rengeteg párkapcsolat létezik, ahol a megmentő-megmentett szerepeket osztják le a felek egymásnak, de az egészséges összefonódásnak ez nem lehet az alapja.
7. Hogy reagál a tested a jelenlétében?
Ha úgy érzed, mindent mutatód és Sherlock Holmes-i képességed csődöt mond, vesd be az aduászt, a saját tested. Egyszerűen figyeld meg, hogyan reagál a tested a másik jelenlétére a randevúkon. Nyugodt vagy, önmagad lehetsz, vagy inkább szorongást tapasztalsz? Úgy érzed, mintha ugrásra készen állnál? Az elméd becsaphatod, de az érzékszerveidet nem fogod. A testedre való hangolódás még azelőtt ítéletet hoz a partnerről, mielőtt megkérdeznéd, hogy mi a hobbija.
Mind szeretjük a pillangóérzést a gyomrunkban, a felhőtlen boldogságot, amikor a másikra gondolunk. Nehéz, sőt, olykor lehetetlennek tűnik, hogy beismerjük, ha valami nincs rendben. Az egészséges önzés azonban nem olyan rossz dolog, ugyanis pontosan a saját boldogságunk elérésén dolgozunk, amikor érzelmi biztonságot adó partnert választunk.
Hogyan lesz a humor a párkapcsolat rákfenéje? Cikkünkből kiderül.
Kiemelt kép: Getty Images