Riasztó mértéket ölt az örök vegyi anyagok jelenléte életünkben: szennyezik a csapvizet, bekerülnek az ételeinkbe, körbevesznek minket az otthonunkban, és kellemes táptalajt biztosítanak a rákos sejteknek.
Sajnos az újszülötteket sem kímélik ezek a vegyületek: a kutatók egy ideje már sejtik, hogy az anya szervezetéből átkerülnek a csecsemőébe, de egy új tanulmány most azt is feltárta, mindez hogy történik a terhesség alatt.
A kínai Fudan Egyetem tudósai 1076 vérminta elemzése alapján megállapították, hogy a minták 65 százaléka tartalmazott polifluor-tartalmű alkil anyagokat (PFAS).
Mik az örök vegyi anyagok?
A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) olyan mikroszkopikus méretű anyagok, amelyek lebomlása több ezer évbe telik.
Ezért is hívják örök vegyi anyagoknak, mivel rendkívül makacs módon megmaradnak a környezetben és az emberi testben.
Olyan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint például a tüdőkárosodás, pajzsmirigy megbetegedés, túlsúly, termékenységi problémák és rák.
Az örök vegyi anyagok a legtöbb élelmiszerben, a levegőben, a vízben, a talajban és a tisztítószerekben is megtalálhatók, tehát gond nélkül képesek áthatolni az emberi bőrön, hogy bejussanak a véráramba.
Ellenállás nélkül jutnak el a magzathoz
A kutatócsoport kiderítette, hogy a magzat esetében az anya vérében lévő örök vegyi anyagok bejutnak a placentába, a köldökzsinórba és az anyatejbe, hogy megfertőzzék a magzatot a terhesség alatt és után.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a prenatális PFAS-nak való kitettség összefüggésbe hozható a fertőző betegségek, az autizmus és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD) fokozott fogékonyságával a gyermekeknél.
A vegyületek mennyisége kimutathatóan függ az anya étrendjétől, a testtömeg-indextől (BMI), az életkortól és az iskolai végzettségétől.
A placenta, amely oxigénnel és tápanyagokkal látja el a magzatot, egyfajta gátként működik a vírusok és bizonyos gyógyszerek számára, de az örök vegyi anyagok annyira kis molekulák, hogy képesek a zsírban oldódva átjutni a placentán. Ráadásul a fehérjékhez is kapcsolódhatnak, ami megkönnyíti eljutásukat az anyától a magzatig.
Még így is az anyatej a legjobb
A tanulmány kimutatta, hogy a PFAS-ok eme tulajdonsága döntő szerepet játszik a magzatba való eljutásig. A testzsírban megbújó vegyületek könnyedén bekerülnek az anyatejbe, ami gazdag egészséges tápanyagokban, például vitaminokban, ásványi anyagokban és fehérjében.
A szakértők ennek ellenére hangsúlyozzák, hogy a szoptatás előnyei még így is bőven meghaladják az örök vegyi anyagoknak való kitettség kockázatát. „Az anyatej a legjobb még akkor is, ha felmerül a fertőzés lehetősége” – nyilatkozta Linda Birnbaum, a Nemzeti Környezet-egészségügyi Tudományok Intézetének és a Nemzeti Toxikológiai Program korábbi vezetője.
Tekintettel a PFAS felhalmozódására és hosszú felezési idejére, a vegyületek szintje a harmadik trimeszterben magasabb volt, mint a másodikban, ami főként a vizsgált populáció terhesség alatti táplálkozásától és fogyasztási szokásaitól függ – írja a tanulmány.
A magasabb iskolai végzettségű nőknél magasabb volt a PSAF szint, amit a kutatók a még több örök vegyi anyagokat tartalmazó termékek (például tenger gyümölcsei) fogyasztásával magyaráztak.
A tanulmányban részt vevő tudósok reményüket fejezték ki, hogy az eredmények hatására egyre több vállalat részt vállal az örök vegyi anyagok csökkentésére, illetve felszámolására irányuló törekvésükben, amely az élelmiszerforrásokat célozza meg.
„Eredményeink kulcsfontosságúak a csecsemőknek a PFAS-kitettség potenciálisan káros hatásaitól való védelmét célzó stratégiák kidolgozásához” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Yaqi Xu.
Ezekben az ételekben vannak örök vegyi anyagok.
Kiemelt kép: Getty Images