- Nem mindegy, mit mikor veszel be, sőt az sem mindegy, a vitaminokat hogyan párosítod.
- Gyakori jelenség, hogy a nagy dózisú vitaminok hányingert, gyomorfájást, rossz közérzetet okoznak.
- Ha érzékeny az emésztőrendszered, akkor semmiképp ne vegyél be éhgyomorra semmiféle étrend-kiegészítőt.
Talán mindannyiunkkal előfordult már, hogy minden igyekezetünk ellenére nem tudtuk pótolni a szükséges tápanyagokat, mert a dózistól vagy más adalékanyagtól rosszul éreztük magukat a tabletta bevétele után. Ilyenkor érdemes több körülményt is megvizsgálni, hogy mi okozhatta a problémát, és a megoldás ne az legyen, hogy nem szedünk vitamint.
Azt is vegyük figyelembe, hogy a korral emelni kell bizonyos tápanyagok mennyiségét, amit étkezés során nem tudunk bevinni. Nem azért mert nem szeretnénk, inkább azért, mert az utóbbi évszázadban csökkent az élelmiszerek tápanyag-tartalma. Egyszerűen nem tudunk akkora mennyiséget megenni, amennyivel elegendő vitamint vinnénk be.
Mi is többször írtunk már arról, mikor érdemes bevenni a vitaminokat. Sőt azzal kapcsolatban is adtunk tippeket, hogy egy-egy vitamint mivel kell szedni, hogy jól szívódjon fel.
Mire figyelj vitamin bevételekor:
- Nagy valószínűséggel nem a profin összeállított vitaminnal van a probléma, csupán saját magad megfigyelésére van szükséged, hogy megtudd, hol a hiba!
- Mikor vettük be a pirulát? Van olyan, amit reggel, van, amit este jobb bevenni.
- Milyen formában vesszük be: zselatinkapszula, tabletta, csepp, granulátum, szirup? Bármelyik legyen, ha az egyik nem vált be, próbálj ki másik textúrát.
- Mekkora a dozis? Lehet, hogy két részletben kell bevenned a vitamint vagy elég a fele is – ezt mindig meg kell beszélni orvossal.
Ha nem érzed jól magad az étrend-kiegészítő bevétele után, annak az lehet a következménye, hogy nem is fogod szedni, vagyis hiányállapot alakulhat ki. Nézzük, pontosan miért lehet hányingered, gyomorfájdalmad egyes vitaminok beszedése után.
Éhgyomorra veszed be a vitamint
A savas vitaminok, mint a C-vitamin vagy a folsav émelygést okozhatnak, ha üres gyomorra vesszük be. Ezeket jobb úgy szedni, hogy előtte elrágcsálunk egy-két kekszet vagy egy pár falat banánt. Ezzel megágyazol a gyomorban és már nem fogja a gyomornyálkahártyát irritálni a sav.
Vannak kifejezetten olyan vitaminok – a zsírban oldódóak –, amelyeket jobb nem étkezés közben bevenni, ilyen az A-, D-, E- és a K-vitamin.
Ezeket a vitaminokat két étkezés között vegyük inkább be. Arról egy korábbi cikkünkben bővebben írtunk, hogy a D-vitamint hogyan érdemes szedni, hogy ne okozzunk kárt a szervezetünkben.
Túl sok vas a vitaminban
Sok multivitaminban – főleg a terhesvitaminokban – nagyon magas a vastartalom, és ez az ásványi anyag legjobban éhgyomorra szívódik fel. De aki már próbált bevenni magas vastartalmú tablettát üres gyomorra, tudja, hogy utána szinte menetrend szerint jelentkezik a rossz közérzet. Az orvosok azt szokták tanácsolni, inkább vegyük be evés közben és hasznosuljon emiatt kicsit kevesebb vas, minthogy a rosszullét miatt abbahagyjuk a szedését.
Gyógyszer és vitamin együtt nem mindig jó
Egyes vitaminok ronthatják egyes gyógyszerek hatását, vagy a kölcsönhatás miatt a vitamin nem biztos, hogy felszívódik, tehát az egyiket fölöslegesen vesszük be és még émelyeghetünk is mixtől. Mindig kérdezzük meg az orvosunkat új gyógyszeres terápia elején, hogy van-e ilyen megkötés a szerrel kapcsolatban.
Egyes kutatások például azt mutatják, hogy a multivitaminok és az ösztrogénszintet befolyásoló gyógyszerek (például a fogamzásgátlók) okozhatnak együtt erős émelygést és hányást.
Nem jól időzíted a vitaminok szedését
Egyes vitaminok is kölcsönhatásba lépnek egymással, ha jól szeded őket, akkor segítik egymás felszívódását – ilyen ideális páros a D-vitamin a K-vitaminnal vagy a vas C-vitaminnal. Viszont nem szerencsés például a vasat kalciummal együtt bevenni.
A vitaminszedés ugyanolyan összetett, soktényezős dolog, mint a gyógyszerek együttes használata, vagyis össze kell hangolni a szervezet működésével. Ehhez pedig kell egy friss laboreredmény és egy orvos, akivel konzultálhatunk, hogy melyek azok a vitaminok, amelyeket feltétlenül szednünk kell, és melyek azok, amelyek egészséges táplálkozással könnyen pótolhatóak.
Vannak olyan időszakok az életünkben, amikor nincs mese, mindenképp pótolni kell a legfontosabb vitaminokat és ásványokat – ilyen időszak a menopauza is.
Kiemelt kép: Getty Images