hazaspar-kozos-eutanazia

Közös eutanáziával hunyt el a 70 éves házaspár

Eutanázia révén, együtt haltak meg – kívánságuknak megfelelően.

Jan Faber és Els van Leeningen mintegy 7 évtizeddel ezelőtt ismerkedtek meg – egy holland óvodában. Egész gyerek- és fiatalkorukban közeli kapcsolatban maradtak, a húszas éveikben pedig össze is házasodtak. Jan edzőként, Els általános iskolai tanárként helyezkedett el, közös felnőtt éveiket pedig szerelemben és harmóniában élték. A kétezres évek elején azonban Jan egyre gyakrabban panaszkodott hátfájásra, és hiába műtötték meg, állapota nem javult, mi több, idővel munkaképtelenné vált. Ekkor olvasott utána, mi is az az eutanázia.

Az idén 70 éves férfi és 71 éves neje az elmúlt években aztán egyre többet gondoltak arra, hogy nem akarják megvárni, mire teljesen elveszítik a kontrollt idősödő testük felett. A mérleg nyelve lassan a közös eutanázia felé kezdett dőlni. Elhatározásukban még jobban megerősítette őket, mikor 2022-ben Elsnél demenciát diagnosztizáltak. Ekkorra már mindkettejük állapota igencsak leromlott. Egyre inkább egyértelművé vált, hogy közös eutanáziával ér majd véget kettejük élete.

hazaspar-kozos-eutanazia

A közös eutanázia mellett tette le voksát az idős házaspár (Fotó: Unsplash)

Hollandiában már 2002 óta legális az eutanázia – ez az ország volt az első a világon, amelyik törvénybe iktatta, hogy a gyógyíthatatlan betegek kérésére vagy beleegyezésével, orvosi segítséggel és felügyelt körülmények között meggyorsíthatják az elhalálozás folyamatát. Az eljárást szakképzett orvosok végzik, úgy, hogy a beteg kifejezett kérésére egy bizonyos gyógyszerből halálos dózist juttatnak a szervezetbe.

Ez a remek Sophie Marceau-film is az eutanázia kérdéseit feszegeti

A holland állam hivatalos honlapja azt írja, általában olyan, gyógyíthatatlan betegek kérik az eutanáziát, akiknek állapota elviselhetetlen fájdalommal és óriási szenvedéssel jár. Amennyiben egy beteg elhatározta magát az eutanázia kérvényezése mellett, komolyan meg kell indokolnia döntését, de még ez sem minden esetben garantálja, hogy engedélyezik számára ezt a lehetőséget. És az orvosokat sem kötelezhetik az eutanázia végrehajtására. Elég bonyolult procedúráról van szó tehát.

Majdnem kifutottak az időből

A most szóban forgó pár még a feleség demenciájának súlyosbodása előtt meg tudta hozni ezt a döntést – azaz épp időben, hogy kívánságuk teljesülhessen. A nő ugyanis közben egyre rosszabb állapotba került, félő volt, hogy talán nem tud majd önálló döntést hozni. „A saját fájdalmaim és Els betegsége miatt úgy gondolom, abba kell hagyjuk – fogalmazott korábban Jan a BBC-nek. – Leéltem az életemet, nem akarok több fájdalmat. Megöregedtünk. Úgy gondoljuk, az életünket most el kell engedjük.”

„Nincs más megoldás”

– tette hozzá Els. A házaspár fia elmesélte, hogyan telt szülei utolsó estéje a Földön. „Együtt vacsoráztunk, és könnyek szöktek a szemembe, mikor rádöbbentem, hogy most vagyunk így együtt utoljára – idézte fel. – Az utolsó fél óra eléggé nehéz volt. Onnantól, hogy megérkeztek az orvosok, minden nagyon gyorsan történt. Elvégezték az ilyenkor szokásos rutint, és ezután már csak percek kérdése volt az egész.”

Az orvosok 2024. június 3-án egy helyi hospice-ban adták be a halálos adag gyógyszert Jannak és Elsnek. Több mint 50 évnyi házasság után együtt hunyták le szemeiket – kívánságuknak megfelelően.

Magyarországon még mindig tilos az eutanázia

Hiába legális már Hollandián kívül Belgiumban, Kanadában, Kolumbiában, Ecuadorban, Luxemburgban, Új-Zélandon, Portugáliában, Spanyolországban és Ausztrália mind a hat államában az eutanázia, Magyarországon egyelőre nem sok esélyt látni egy hasonló törvény elfogadására. Pedig az utóbbi hónapokban dr. Karsai Dániel ügyvéd és alkotmányjogász megrázó története kapcsán nagyon is sokan követelik, hogy a döntéshozók újragondolják a jelenlegi szabályozást.

A mostani törvényeink ugyanis különösen szigorúak ezt illetően. Nemcsak a Magyarországon történő eutanáziát tiltják, hanem azt is, hogy egy magyar állampolgár esetleg külföldre utazva elvégeztesse a procedúrát. Amennyiben valaki mégis így tesz,

a külföldi eutanáziában segédkező személyeket akár 5 év szabadságvesztésre is ítélhetik.

A gyógyíthatatlan magyar betegek jelenleg legfeljebb annyit tehetnek, hogy visszautasítják az orvosi ellátást (de ezt is csak bizonyos helyzetekben tehetik meg). Az viszont, ha ezt választják, esetleg további szörnyű következményekkel (gyors és viszonylag kíméletes halál helyett általában éveken, évtizedeken át elhúzódó őrjítő fájdalommal és szenvedéssel) járhat a betegek és családjaik számára egyaránt. Karsai Dániel ezen okok miatt is fordult a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához saját ügyében, de beadványát 2024 júniusában elutasították.

Balázs Barbi korábban részletesen írt az eutanázia legnagyobb dilemmáiról és a jelenlegi magyarországi helyzetről

Kiemelt kép: Getty Images