nyelv egészség

Így árulkodik nyelvünk állapota az egészségünkről

A nyelv állapota és a szájhigiénia sokkal jobban hat a szervezet működésére, mint gondolnád. Most kiderül, egyes állapotok, mire utalnak.
  • Az egészséges nyelv rózsaszín, fényes, apró ízérzékelő dudorokkal, és csak vékony, fehér lepedék van rajta.
  • A skarlát jele a tipikus a rózsaszín málnanyelv.
  • Az emésztőrendszer abnormális működése például teljesen jól látszik a nyelven.

Ahogy az egész testünkben, a szánkban is rengeteg hasznos baktérium van, azonban ha olyan kórokozók kerülnek a szánkba, amelyek ártanak, akkor elszaporodhatnak, ez pedig különféle elváltozásokként mutatkozhat meg. 

A száj mikroflórája felborulhat, ami aftákhoz, ínygyulladáshoz vezethet, de akár az arcbőrünkön is jelentkezhetnek gyulladásos tünetek, amelyek arra utalnak, hogy a szájhigiénénk nincs rendben. Amikor fogat mosol, mindig sikáld hát meg jól a nyelvedet is a fogkefe sörtés részével, de kaphatóak már erre a célra szuper nyelvtisztító eszközök is.

Ha úgy érzed, gyorsan lepedékes lesz a fogad, az a baktériumok gyors elszaporodását jelzi, ilyenkor használj szájvizet is.

És ne felejtsd el a fogselyem használatát sem minden fogmosás után. Ha kis hólyagokat fedezel fel a nyelveden vagy szád belső részén, akkor vesd be a gyógynövényes szájvizeket vagy a kamillás öblögetést.

De nézzük, a nyelv furcsa, ritka elváltozásai mit jelentenek!

1. A nyelv abnormálisan sima

A kopasz nyelv olyan gyulladásos állapot, melynek során a nyelv apró kis dudorjai, papillái elhalnak, így furcsán sima, fényes lesz a nyelv felszíne. Általában autoimmun betegség okozza a papillák pusztulását, például lisztérzékenység, Candida-fertőzés vagy Sjögren-szindróma, melynek egyik tünete a nyáltermelődés csökkenése.

Mivel fájdalmas, égő érzés kísérheti, különösen savas, sós ételek fogyasztása közben, érdemes orvossal konzultálni a lehetséges okokról és gyógymódokról.

2. A nyelv száraz

Szájszárazságot sok minden okozhat – a leggyakrabban a hirtelen szedni kezdett gyógyszerek.

Főleg az antidepresszánsoknak, vízhajtóknak és antiallergén szereknek van ilyen mellékhatásuk.

Azonban nem kell mindjárt a legsúlyosabbra gondolni: kiszáradás vagy a hormonváltozás (terhesség alatt, klimax idején) is állhat a háttérben. Ha azonban a gyógyszerváltás vagy a nagyobb folyadékbevitel nem oldja meg a gondot, előfordulhat, hogy olyan komoly betegség tünete, mint a cukorbetegség, a májcirrózis vagy a Parkinson-kór, ezért ha a megnövelt folyadékmennyiség nem enyhít rajta, érdemes orvoshoz fordulni.

Mire valók a szájvizek és mire nem? Egy korábbi cikkünkből kiderül!

2. A nyelv durván repedezett

Ijesztő látvány, de ha nem jár fájdalommal, nem kell megijedni. A nyelv maga is ráncosodik a korral, így idősebbeknél gyakori, hogy a korábban sima nyelven mély repedések jelennek meg. Bár ártalmatlan, muszáj foglalkozni vele, ugyanis

ideális táptalaj lehet a baktériumoknak, ezért érdemes a szokásosnál gondosabban figyelni a szájhigiéniára: a legjobb erre a nyelvkaparós fogkefe.

nyelv egészség

A nyelvtisztítók az egész világon elterjedtek, itthon mégis kevesen ismerik. A nyelvkaparó egyszerűen használható és egyre több helyen beszerezhető. (Fotó: Getty Images)

3. A fehér nyelv

A sápadt nyelv leggyakoribb oka a dehidratáció – ilyenkor a leggyorsabban a folyadékbevitel növelésével lehet újra rózsaszínné varázsolni. De lázas, fertőző betegségek idején is jellemző látvány.

4. Az eperpiros nyelv

Ha magas, több napos láz és kiütések kísérik, és emellett pirossá válik talp és tenyér (amelyről hámlani kezd a bőr pár nap múlva), érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, mert valószínű, hogy Kawasaki-kór okozza a tüneteket, amely a kisebb artériák gyulladásával jár, és különösen ötéves kor alatt gyakori.

A betegség legsúlyosabb szövődménye a szív koszorúereinek gyulladása, amely csak hosszú hónapok alatt gyógyul meg teljesen. Szerencsére a betegség kezelhető, és minél hamarabb diagnosztizálja az orvos, annál valószínűbb a teljes felgyógyulás.

5. A málnapiros nyelv

Hirtelen magas láz, torokfájás esetén azonnal érdemes belenézni a gyerek szájába, mert ha élénkvörös a torka, a mandulája és a nyelve is, azonnal orvosra és antibiotikumra van szüksége, mert skarlátja lehet. Bár régen a skarlát súlyos, maradandó szövődményekkel járt, és a beteg gyakran hosszú időre kórházba került, manapság az orvostudomány fejlődésének köszönhetően nincs ok az aggodalomra.

6. A nyelv vörös és duzzadt

Valószínűleg glosszitisz, azaz nyelvgyulladás áll a tünetek hátterében. Általában valamilyen kórokozó túlszaporodása okozza a fájdalmat és a furcsa színt. Érdemes orvosnak megmutatni, aki el tudja dönteni, szükséges-e valamilyen gyógyszeres kezelés. Addig időlegesen kamillás öblögetéssel lehet enyhíteni a tüneteket.

Mindenképpen fontos utána járni, mert ha súlyosbodik a helyzet, tályog alakulhat ki.

7. A nyelv tarkabarka, mint egy térkép

Valószínűleg a térképnyelvnek nevezett állapot alakult ki. Furcsán néz ki, és kicsit ijesztő is, amikor a durva, fehér foltok mellett látni a sima vörös felületeket, de nem kell aggódni: a térképnyelv nem veszélyes, bár tény, hogy a csípős, savas ételek enyhe fájdalmat okozhatnak.

Általában a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a túlzásba vitt fogkrémhasználat miatti irritáció váltja ki, és minden kezelés nélkül, magától is elmúlik – igaz, előfordul, hogy csak évek múlva.

Mi a köze a szájhigiénének a vastagbélrákhoz? Egy kutatás szerint van összefüggés a kettő között.

Kiemelt kép: Getty Images