Édes, ropogós, zamatos. Talán nem túlzás állítani, hogy a főtt kukorica mindenkinek az egyik kedvenc nyári étele. A ragyogóan sárga és fényes szemek látványra is szépek, ám az ízorgia akkor érkezik, amikor beleharapunk a szemekbe. Akár a Balaton partján esszük a gőzölgő, sóval hintett főtt kukoricát, akár Thaiföldön kóstoljuk meg chilis cukorba hempergetve, garantált az ízélmény.
Az aztékok és a maják kukoricán éltek
A kukorica az emberiség történetének egyik legrégebben termesztett növénye. Dél-Mexikóból származik, körülbelül tízezer éve már ismerték, hiszen létfontosságú táplálékforrása volt az ősi civilizációknak, például az aztékoknak és a majáknak.
Ezek a kultúrák olyannyira tisztelték a kukoricát, hogy egyenesen az istenek ajándékának tekintették.
Nem csoda, ha étrendjük mellett az élelmiszertermelésben és a mitológiában is főszerepet kapott.
Az európai felfedezők Amerikába érkezve bukkantak rá e gasztronómiai kincsre, vissza is hozták az Óvilágba, ahol ugyancsak óriási népszerűséget szerzett rövid időn belül. A kukorica alkalmazkodóképessége a különféle éghajlatokhoz és talajokhoz lehetővé tette, hogy gyorsan elterjedjen az egész világon, és számos országban alapvető élelmiszer lett.
Köszvény gyógyítására is használják
Íme néhány érdekesség az egyik legelterjedtebb gabonaféléről, amire a konyhában inkább zöldségként tekintünk.
1. Típus
Számos kukorica fajta létezik, csak a csemegekukoricákat megkülönböztetjük cukortartalom, szín és tenyészidő szerint. A takarmánykukorica nem összekeverendő az édeskés csemege változattal, előbbiből nemesítették az utóbbit.
Ha órák óta főzzük a csöveket, joggal gyanakodhatunk arra, hogy takarmánykukoricával van dolgunk.
A csemegekukoricának elegendő tíz-tizenöt percnyi főzési idő, viszont a takarmány változattal ellentétben gyorsan fonnyadásnak indul.
2. Szín
Ugyan a mi szemünk már nagyon megszokta a kukoricaszemek élénksárga árnyalatát, a nemesítés révén lehet kapni fehér, kék, piros, lila, sőt sokszínű kukoricát is. A lila változatnak például olyan magas az antioxidáns tartalma, hogy koleszterincsökkentéshez és szívinfarktus ellen is alkalmazzák.
3. Szépítő hatású
A kukorica gyógynövénynek is tekinthető, a népi gyógyászat mellett a kozmetikai ipar is előszeretettel használja. Eredményesen alkalmazzák hidratálásra, húgyúti problémák vagy köszvény gyógyítására.
4. Vitamindús
A kukorica gazdag rostokban és vitaminokban, különösen B-vitaminokban. Emellett jelentősebb ásványi anyagai közé tartozik a kálium, a magnézium, a foszfor, a cink, valamint antioxidánsokban, luteinben és zeaxatainban is jeleskedik, amelyek bizonyítottan segítenek megőrizni a szem egészségét.
Főzzük, süssük, grillezzük a kukoricát
A kukorica felhasználásához fontos, hogy a legjobb minőségű csöveket vásároljuk meg.
Keressük az élénkzöld héjú, telt, kerek szemeket tartalmazó kukoricát, és kerüljük a száraz, hiányos vagy barnuló csuhéjú csöveket.
Vásárlás után ne tároljuk sokáig, néhány napon belül használjuk fel a kukoricát.
Nézzünk néhány receptet nyár egyik kedvenc csemegéjéből!
1. Vajas-petrezselymes kukorica
Hozzávalók:
- 10 dkg vaj
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 evőkanál aprított petrezselyem
- 4 cső kukorica
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, közben keverjük össze a vajat, a fokhagymát és a petrezselymet. A keveréket sózzuk, borsozzuk igény szerint.
Tépjünk le fóliadarabokat a kukoricáknak, helyezzük rá a csöveket, majd kenjük meg azokat a vajas keverékkel. A fóliák végét hajtsuk fel, mintha csónakot formáznánk belőlük és süssük puhulásig a kukoricákat.
2. Grillezett kukorica fetával és korianderrel
Hozzávalók:
- 4 cső kukorica
- 5 dkg majonéz
- 2 evőkanál chilipehely
- 4 evőkanál morzsolt feta
- 2 evőkanál aprított koriander
- 1 lime negyedelve
A kukoricákat főzzük öt percig forrásban lévő vízben, közben készítsük elő a grillsütőt. Vegyük ki a vízből a csöveket, töröljük át, majd kenjük meg őket majonézzel és szórjuk rá a chilipelyhet. A kukoricákat sózzuk-borsozzuk igény szerint, majd grillezzük öt percig, forgassuk meg, és újabb öt percig grillezzük. Szervírozzuk a kukoricát tányéron egy lime gerezd társaságában, miután rámorzsoltuk a fetát és a koriandert.
3. Kukoricás-krémsajtos rakott karfiol
Hozzávalók 4 személyre:
- 50 dkg karfiol
- 15 dkg zsemlemorzsa
- 3 evőkanál olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál szárított fűszerkeverék (kakukkfű, oregánó, bazsalikom)
- 10 dkg aszalt paradicsom
- 15 dkg tejszínes krémsajt
- 3 dl tejföl
- 2 tojás
- só, frissen őrölt bors
- vaj a kenéshez
- 25 dkg főtt kukorica
A karfiolt szedjük kisebb rózsákra, sós vízben főzzük elő, de ne főzzük túl puhára. Szűrjük le. A morzsát az olajon pirítsuk aranybarnára 1 gerezd zúzott fokhagymával, a zöldfűszerekkel és az apróra kockázott aszalt paradicsommal. Sózzuk meg. A krémsajtot keverjük el a tejföllel, a tojásokkal, 1 gerezd zúzott fokhagymával, sóval, borssal.
A morzsa felét szedjük egy vajjal kikent tűzálló tálba, szórjuk rá a lecsepegtetett kukoricát, helyezzük rá az előfőzött karfiolrózsákat. Öntsük rá egyenletesen a krémsajtos tejfölt, és 220 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt süssük pirosra. Tálalás előtt szórjuk meg a maradék morzsával.
Kukorica, ahogy még biztosan nem próbáltad.
Kiemelt kép: Getty Images