Persze mindez nem jelenti azt, hogy ne álljunk fel, ne mozogjunk, ne együnk helyesen.
  • Az ülő életmódból származó egészségügyi károk népbetegségek lettek.
  • Meglepő dologra jöttek rá egy friss tanulmányban.
  • Sokan örülni fognak, ha megtudják.

Régóta tudjuk, hogy az egész napos ülőmunka, a képernyő előtti görnyedés igazi testgyilkos, már rövid távon komoly károkat okoz a tartásunkban, az izmainkban és a koncentrációnkban egyaránt.
Mindezeken túl az ülőmunka drámai mértékben növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Aki betartja a tudósok figyelmeztetéseit, az rendszeres szüneteket beiktat az üléssel töltött órák közé, feláll, ideális esetben pedig néhány gyakorlattal átmozgatja a tagjait.

A tudomány most meglepő válasszal állt elő a munkavállalók millióit érintő kérdésben.

Egy új tanulmány ugyanis kimutatta, hogy a kávé csökkentheti az ülőmunkával kapcsolatos kockázatokat.

Hogy jön ide a kávé?

A kínai Soochow Egyetem orvosi tanszékének kutatói több mint tízezer amerikai résztvevő bevonásával végeztek vizsgálatot, akiket több mint tíz éven keresztül követtek nyomon. Az eredményeket a BMC Public Health szakfolyóiratban tették közzé.

Nem meglepő módon megállapították, hogy a napi nyolc óránál többet ülő embereknél nagyobb volt a halálozás kockázata bármilyen okból, mint a napi négy óránál kevesebbet ülőknél.

Ám azok számára, akik nem ittak kávét, még a napi hat óránál hosszabb ülés is fokozott egészségügyi kockázattal járt.

Mindeközben kiderült, hogy a legnagyobb kávéfogyasztók körében szignifikánsan csökkent az összesített halálozás, míg a valamennyi kávét fogyasztóknál mérséklődött a szív- és érrendszeri betegségekből fakadó elhalálozás.

A tanulmányban a magas fogyasztás kb. három csésze kávéval egyenértékű.

ülő életmód kávé

Ki mondana nemet egy jó csésze kávéra? (Fotó: Getty Images)

„Ez a tanulmány a hosszan tartó (több mint hat órai) ülő életmód szívvédő hatását mutatja, amely jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának relatív kockázatát és a halálozást azokhoz képest, akik nem ülnek ennyit” – nyilatkozta Faiza Bossy francia orvos, aki nem vett részt a kutatásban.

Bossy ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a szünet nélküli ülőmunka káros következményeit nem lehet csak úgy megszüntetni sportolással.

A kávé valójában bevethető az ülőmunka ellen?

Nem ez az első tanulmány, amely rávilágít a kávé szív- és érrendszeri egészségre gyakorolt ​​ígéretes hatásaira.
2022-ben is végeztek kutatásokat az Egyesült Királyságban, ahol több mint félmillió ember adatait követték tíz évig. A tudósok kimutatták, hogy a napi 2-3 csésze kávé fogyasztása 10-15 százalékkal csökkentette a szívbetegség és a szívelégtelenség, valamint a szívritmuszavarok kockázatát.

Az egyik magyarázat az, hogy a kávé nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat.

A polifenolok erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező természetes vegyületek, amelyek segítenek csökkenteni az oxidatív stresszt, amely a szív- és érrendszeri betegségek egyik kulcstényezője.

Ezenkívül ezek a polifenolok gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek, ami hozzájárulhat a gyulladás alacsonyabb szintjéhez.

A kínai tanulmány szerzői is egyetértenek ezzel a magyarázattal, ugyanakkor kiemelték, hogy további kutatásokra van szükség, hiszen még nem pontosan tisztázott, hogy a kávé milyen módon csökkenti az egészségügyi kockázatokat.

Az ülőmunka ennél a testrésznél is komoly fájdalmat eredményezhet. 

Kiemelt kép: Getty Images