Az Etnát nem véletlenül nevezik a világ egyik legaktívabb vulkánjának. Igen gyakran kitör, de sosem okoz váratlan pusztítást. Az 1200 négyzetkilométeres, nem mellesleg az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozó vulkán termékeny talajú lejtőin régóta élnek és gazdálkodnak az olaszok, természetesen biztonságos távolságban. Számukra semmi új nincs az Etnában, hiszen
1500 éve készítenek feljegyzéseket tevékenységéről.
Az 1660-as évektől már tudományos megfigyeléseket is lejegyeztek, mindenki azon volt, hogy kiismerje a vulkán működését. Kiderült, hogy vannak viszonylag jól körülhatárolható aktív és passzív időszakai. A mostani kitörés a 2001 óta tartó aktív szakasz részeként jelent meg.
Videón az Etna kitörése
Az aktív periódusok általában 20-30 évig szoktak tartani. Ekkor sem folyamatosan a vulkáni tevékenység, a legutóbbi kitörés óta például eltelt fél év. Most a Voragine névre hallgató kürtőből tört elő Stromboli-típusú lávatűzijáték, a megszilárduló kőzetből pedig hamar több, mint 20 méteres vulkáni kúp képződött. A kitörés egyenlőre senkire sem jelent veszélyt, aki betartja az utasításokat, de egy vulkánnál soha nem lehetünk semmiben sem száz százalékig biztosak. A vulkanológusok épp ezért folyamatosan figyelemmel követik az eseményeket, egy esetleges robbanásos kitöréstől tartva.
No de milyen lehet folyamatosan egy aktív vulkán közelében élni? Ebből a cikkből kiderül!
Kiemelt kép: Getty Images