- A nyári bőrápolás nem csupán fényvédelemből áll.
- Ha megtörténik a baj, akár a DNS-ünk is károsodhat.
- Meglepő nyári bakikat követünk el.
Néhány héttel az első igazi nyári napsugár beköszönte után már mindenki érzi a napfény áldásos hatásait. Jobb a kedvünk, a közérzetünk, és noha egyre sűrűbben izzadunk, inkább törölgetjük a homlokunkat, mint hogy nélkülözzük a napfényt.
Rengeteg időt töltünk a szabad ég alatt, és még az is élvezi a nyarat, aki amúgy nem hajt a bronzbarna bőrre. A D-vitamin raktárunk is elégedett, az idegrendszerünkről nem is beszélve.
A bőr másképp reagál nyáron
Alapvetően a bőrünk is örül a meleg időjárásnak, igaz, a nyári bőrápolási rutin teljesen másokra helyezi a hangsúlyt mondjuk a télihez képest. Könnyebbek a textúrák, előkerül a fényvédő, a súlyos, zsíros krémek pedig lekerülnek a polcról.
Nyáron azonban nem csupán a bőr igényei változnak meg, hanem a környezeti hatások is, amelyekre, ha nem figyelünk, komoly károkat tudnak okozni.
Jobb felkészülten nekivágni a forróságnak, hogy az ősz ne a kármentésről szóljon.
A legjobb nyári bőrápolás tippek a szép dekoltázsért.
A nyár hatásai a bőrre
A meleg hónapok szélsőséges mértékben képesek hatni a bőrre. Egyrészt a megnövekedett páratartalom segíthet megőrizni a bőr hidratáltságát, másrészt az intenzív napsugárzás, hőség és izzadás számos bőrproblémát okozhat.
Leégés és UV károsodás
A nap káros UV-sugárzásának hosszan tartó kitettsége leégést, korai öregedést eredményez, és növeli a bőrrák kockázatát. A bőr tulajdonképpen a leégéssel reagál az UV-károsodásra, de ne felejtsük, hogy nem csak a piros bőr, hanem az aranybarna is az UV-sugárzás okozta kár jele.
Ráadásul a sugárzás roncsolhatja a sejtek DNS-ét is.
Kiszáradás
A magas hőmérséklet, a napsugárzás, a vízháztartás felborulása kiszáradáshoz vezethet, amitől a bőr száraznak és fénytelennek tűnik. A gyakori kézmosás, zuhanyzás, különböző kemikáliák használata szintén kedvez a bőrszárazságnak. Nem véletlenül jut főszerephez ebben az évszakban egy jó hidratálókrém.
Fokozott olajtermelés
A hő és a páratartalom serkentheti az olajmirigyek működését, ami pattanásokhoz és a pórusok eltömődéséhez vezethet. Ezért kiemelten fontos, hogy nyáron is a bőrtípusnak megfelelő termékekkel ápoljuk az arcunkat.
Hiperpigmentáció
A nők nyári rémálma az arcon, dekoltázson, vállakon, karokon megjelenő pigmentfoltok, melyek komoly esztétikai problémát jelentenek.
A pigmentfoltokért elsődlegesen a napsugárzás a felelős: súlyosbíthatja a már meglévő foltokat, vagy újakat alakít ki, és egyenetlen bőrtónushoz vezethet.
Másodlagosan az időtényező befolyásolja a foltosodást: az öregedési folyamatok során a bőr melanintermelő sejtjei aktívabbá, nagyobbá válnak, ezért hivatkozunk sokszor öregedési foltokra, főleg negyven év felett.
Mit ne tegyünk a bőrrel nyáron?
Habár a bőrápolásról elsősorban mindenkinek az arcápolás ugrik be, most olyan hibákra szeretnénk felhívni a figyelmet, melyek nem feltétlenül egyértelműek. Ideális esetben mindannyian tisztában vagyunk a bőrtípusunkkal, és igyekszünk ennek megfelelően ápolni a bőrt. De mi a helyzet a fej vagy a láb bőrével? Ezek közül szedtünk össze néhányat.
1. Mezítláb a medence körül
Csábítónak tűnik lerúgni a lábunkról a papucsot, hogy végre mezítláb sétálhassunk, de a szabadság utáni vágyunk olykor kellemetlen következményekkel járhat, például lábgombával. A párás, nedves környezet termékeny táptalaja a gombáknak, így a medencék, szaunák, nyilvános zuhanyzók környékén nagyon gyorsan össze lehet szedni a fertőzést.
Érdemes inkább magunkon tartani a papucsot lábunk védelme érdekében. Persze azt se túl sokáig, mert például a flipflop papucsok akár sarokfájdalmat is okozhatnak.
2. Citrusfürdő a hajnak
Természetes és szórakoztató otthoni fodrásztrükknek tűnik, ha a haj kivilágosítása céljából citromot vagy lime-ot facsarunk fürtjeinkre. A könnyű praktika azonban súlyos bőrreakciót eredményezhet. A citrusfélék ugyanis a fényérzékenyítő anyagok közé tartoznak, olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek UV fény hatására fototoxikus reakciót váltanak ki.
A citrusfélék megsokszorozzák a fény hatását, ami hólyagos bőrgyulladást és hiperpigmentációt okoz.
Jobb tehát, ha nem kockáztatunk, és inkább az italunkba karikázzuk a citromot.
3. Szőrtelenítés és szemölcsök
A sortok, rövid ruhák és bikinik előkerülésével még inkább megnő az igény a sima, szőrtelen bőrre. Ezért sokkal gyakrabban borotváljuk, gyantázzuk, epiláljuk a test több pontját. Nagyon óvatosnak kell azonban lenni akkor, ha szemölcsök vannak a bőrön. Szőrtelenítés útján ugyanis könnyen továbbterjedhetnek, ha a borotva érinti a szemölcsöt, és több új szemölcs jelenhet meg a test más részein. Különösen igaz ez a lapos szemölcsökre, amelyek kicsik és nagyon fertőzők.
4. Alvás nedves hajjal
Nagyon kényelmesnek tűnik, főként a legnagyobb hőség idején, hogy nedves hajjal feküdjünk le aludni. De ahogy a lábnál, úgy a fej bőrénél is nem várt vendégek bukkanhatnak fel. A nedves környezet kiváló táptalaj a baktériumok és gombák szaporodásához.
Ha hajlamunk is van vagy túlérzékeny az immunrendszerünk, akár ótvar is kialakulhat vagy seborrheás dermatitis, ami pikkelyes foltokat okoz.
Ha nincs energiánk, akkor hagyjuk a glamúr frizura elkészítését másnap reggelre, ha mégis este mosnánk meg, akkor mindenképp szárítsuk meg a hajat a legalacsonyabb vagy langyos hőmérsékleten.
5. Hidratálás
A bőr nyaktól lefelé is igényli a törődést. Sokaknál jellemző, hogy ha néhány napig nem kenik be magukat testápolóval, szinte rinocéroszszerű lesz a bőr a végtagokon. A hőmérséklet és a napsugárzás nem kíméli a bőrt egyetlen centin sem, ezért nem érdemes megspórolni a tusolás utáni krémezést. Válasszunk könnyű formulát, ami hamar beszívódik.
Hogy bőrápolási szempontból is gondtalan legyen a nyarunk, mindig gondoljunk a külső-belső hidratálásra és az extra fényvédelemre. Egy kis odafigyeléssel így bőrünk egész nyáron egészséges, szép és ragyogó maradhat.
Szakértő segítségével elemeztük ki, hogy például mire érdemes figyelni a nyári bőrápolás során.
Kiemelt kép: Getty Images