Napok óta a meleget nyögjük. Árnyékolunk, ventillátorozunk, tengernyi vizet iszunk, reménykedve lessük az időjárásjelentést, de nem nagyon van enyhülés. Sem a közérzetünk nem javul, sem az előrejelzés nem kecsegtet jóval. Még legalább egy hétig ilyen meleg lesz, sőt. Mi, ahol lehet, panaszkodunk és egymásra licitálunk abban, kinek van jobban melege. De mi van a kutyáinkkal? Nekik vajon mennyire van melegük?
Segítünk: nagyon! A forróság az ő szervezetüket is erősen megviseli, és mivel a meleg ellen ők legfeljebb lihegéssel tudnak védekezni, felelős gazdikként a mi feladatunk, hogy valahogy elviselhetőbbé tegyük számukra ezeket a napokat.
Így védjük a kutyákat az extrém hőségben
Mutatjuk, mik a legfontosabb lépései a kutyák hővédelmének, honnan vehetjük észre, ha kutyánk nem jól van, és mikor kell állatorvost hívni hozzá.
1. Friss víz
A hőségben kulcsfontosságú, hogy kutyánk igénye szerint, mindig eleget tudjon inni. Mindig gondoskodjunk ezért arról, hogy a lakás, ház, kert több pontján legyen elérhető hideg víz. Használhatunk hűsítő tálakat, vagy tehetünk jégkockát is a vízbe, hogy hosszabb ideig hideg maradjon. A kutya mindenevő, így ha úgy van, nyáron nyugodtan adhatunk nekik néhány kocka kimagozott dinnyét vagy más lédús gyümölcsöt!
3. Hűvös hely
Kutyánknak mindig biztosítsunk árnyékos, szellős helyet, ahol elbújhat a nap és a forróság elől. Árnyékoljuk le (már csak saját érdekünkben is) a lakás, terasz nagy részét, szellőztessünk rendszeren. Ha lakásunkban nincs hűvösebb, például köves padlórész, beszerezhetünk speciális hűtőszőnyeget, amin nagyon jól fog esni kutyánknak egy kis ejtőzés. Ha van kertünk, szerezzünk be egy kisebb, műanyag kerti homokozót, húzzuk az árnyékba és töltsük meg vízzel: kutyánk örömmel hűti majd magát benne.
3. Ne menjünk ki vele!
Bár a napi mozgás minden évszakban fontos kutyánk számára, nagyon nem mindegy, mikor megyünk ki vele. A sétákat forróságban mindig időzítsük a reggeli és esti órákra. Nemcsak azért, mert magát a meleget is nehéz ilyenkor elviselni, de azért is, mert a forró aszfalt meg is égetheti kutyánk tappancsát. Ha van lehetőségünk, inkább parkban vagy erdőben sétáltassunk.
4. Hűtés
Ahogy kánikulában az embernek is szüksége van arra, hogy pár órát a hűvösben is legyen, úgy kutyánknak is fontos, hogy hosszabb-rövidebb ideig közvetlenül is hűtsük, ha extrém a forróság. Vásárolhatunk speciális hűtőkabátot, de az is hatékony, ha priznicet teszünk rá: egy nedves törölközőt alaposan csavarjuk ki, és ha hagyja, borítsuk a fekvő kutya hátára.
Ez segít szabályozni testhőmérsékletét, és legalább egy időre enyhülést nyújt. Ha szereti, kutyánkra vizet is spriccelhetünk, sőt, akár locsolhatunk is, de csak azután, hogy meggyőződtünk róla, nem ijesztjük meg vele.
5. Szőrápolás
Bár a vastag szőr az erős napsugárzás ellen véd, egyúttal nagyon melegít is, ezért érdemes megfontolni, hogy nyáron kicsit megnyíratjuk kutyánk szőrét, és gyakrabban is keféljük, hogy legalább a hosszabb szőrszálakat el tudjuk távolítani.
6. Hűtő finomságok
Kutyánk testhőjének csökkentéséről hűsítő nyalánkságokkal is gondoskodhatunk. Ha van otthon pálcikás jégkrém készítő formánk, gondoljunk a négylábú családtagra is és fagyasszunk le neki enyhén sós vizet vagy húslevest.
7. Napvédelem
Bizonyos kutyafajták, különösen a világos bőrű vagy világos szőrű kutyák, hajlamosabbak lehetnek a napégésre. Az ő esetükben speciális napvédő krémeket is használhatunk az orrukra és a fülükre.
8. Autózás
Soha ne hagyjuk kutyánkat az autóban még néhány percre sem, mert az autók gyorsan túlmelegedhetnek, ami életveszélyes lehet kedvencünk számára.
9. Tudatosság
Magunk, a családunk és négylábú kedvencünk egészsége érdekében is legyünk tisztában az időjárási előrejelzésekkel, és mindig ennek megfelelően szervezzük meg a napi aktivitásokat.
10. Figyeljünk a fajtára
Néhány kutyafajta, mint például az olyan rövidebb orrú kutyák, mint a bulldogok és mopszok, hajlamosabbak lehetnek a hőgutára, ezért különösen figyelnünk kell az ő egészségükre a nagy melegben. Figyeljük kutyánk állapotát rendszeresen, mert az időben történő felismerés akár az életét is megmentheti.
Hőguta kutyáknál
A hőguta ember és állat esetében is olyan életveszélyes állapot, amely sürgős beavatkozást igényel. Szerencsére gondos odafigyelés mellett, ha nem hagyjuk kutyánkat a napon, és gondoskodunk a hűtésről, megelőzhetjük annak kialakulását, de fontos észrevenni a tüneteket, mert azonnali beavatkozásra lehet szükség, ha kutyánk vészesen túlhevült.
Az erős, gyors lihegés a hőguta egyik első jele lehet, és szintén viszonylag hamar jelentkezik a szokatlanul bőséges nyáladzás is, ami szintén figyelmeztető jel lehet. Ha kutyánk szokatlanul fáradt, letargikus, esetleg nehezen mozog, ha szédül, vagy koordinációs problémái vannak, az szintén a hőguta egyik tünete lehet.
A túlzott meleg hatására a kutya ínye és nyelve élénk vörössé válhat, és súlyos hőguta esetében hányás és/vagy hasmenés is jelentkezhet. A legsúlyosabb esetben a hőguta epilepsziás rohamhoz hasonló epizódokhoz is vezet, melyek következtében a kutya akár el is veszítheti az eszméletét.
Mit tegyünk, ha hőgutára gyanakszunk?
Ha azt gyanítjuk, kutyánk hőgutát kapott, vagy jelentősen túlhevült:
- Vigyük azonnal árnyékba vagy légkondicionált helyiségbe!
- Kezdjük el fokozatosan hűteni nedves törülközőkkel, hűs vízzel, vagy ventilátor használatával! Kerüljük a jéghideg víz használatát, mert az hirtelen sokkhatást okozhat.
- Adjunk a kutyának kis mennyiségű hideg vizet inni, de ne erőltessük a vízivást, mert az hányást okozhat.
- Mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, mert a hőguta súlyos belső károsodást okozhat, amely azonnali kezelést igényel.
Ha nyáridőben nemcsak a saját, de négylábú kedvencünk védelméről és egészségéről is gondoskodunk, ez a játékra, kalandra csábító időszak mindannyiunk számára csak a kellemes emlékekről fog szólni.
Ebben a korábbi cikkünkben a kutyák egyes furcsa szokásairól írtunk!
Kiemelt kép: Getty Images