Nyáron titokban mind arra vágyunk, hogy a hajunkat egy kicsit kiszívja, tincsekben világosabbá tegye a napfény. Nem kifejezetten azért, mert úgy gondolnánk, hogy a világosabb színű haj jobban mutat a sötétebbnél.
Sokkal inkább amiatt, hogy a többféle árnyalatú frizura dúsabbnak, rétegzettebbnek hat – legyen bármilyen színű. Ezen oknál fogva lett olyan népszerű az elmúlt évtizedekben a melíroztatás, illetve annak különböző, modernebb változatai, például a balayage hajfestés is.
Mi az a balayage hajfestés?
A balayage (ejtsd: balajázs) szó a franciában söprést jelent. A fodrászatban a hajfestés módszerére utalnak vele. Amennyiben ugyanis balayage hajfestést kérünk a szalonban, arra számíthatunk, hogy a fodrászunk az ecsetével seprésre hasonlító mozdulatokkal viszi majd fel a festéket a hajunkra. A trükk az egészben, hogy balayage hajfestés alkalmával
a tincsek felületére nem egyenletes mennyiségű festék kerül,
és csak bizonyos szálakat, azokat is csak bizonyos szakaszokban fest be a fodrász – ezáltal természetes színátmenetet alkotva a loknikon.
Ez a technika, ahogyan az sejthető ebből, nem éppen a legegyszerűbb. Ezért érdemes tapasztalt szakemberrel, esetleg konkrétan erre szakosodott frizőrrel végeztetni a balayage hajfestést. Végül ugyanis valóban egyedülállóan gyönyörű eredményt kaphatunk, mintha csak a nap szívta volna ki a tincseinket. Feltéve, hogy profi kezek dolgoztak frizuránkon.
A balayage hajfestés tehát egy sokkal természetesebb, kevésbé kontrasztos végeredményt ad a szokásos melírnál, no pláne az ombre frizuránál. Ezért is lehet jó választás, ha például változtatni szeretnénk a megjelenésünkön, de nem vagyunk elég merészek például ahhoz, hogy teli festést kérjünk a fodrásztól. Ezen kívül ráadásul kifejezetten kényelmes, és kevés karbantartást igényel.
A hagyományos melírral és teli festéssel ellentétben nem szükséges két-háromhetente frissíttetni, a balayage lenövése ugyanis alig észrevehető.
Balayage hajfestést ráadásul bármilyen színben és árnyalatban kérhetünk. Amennyiben nem világosítani, hanem épp hogy sötétíteni szeretnénk az összhatást, arra is kitűnően megfelel. Ráadásul azt sem kell megvárnunk hozzá, hogy a korábbi festés lenőjön – a balayage titka épp abban rejlik, hogy szinte bármilyen frizurán alkalmazható és bármilyen életkorban jól áll.
Melyik lehet az igazi neked: a balayage, az ombre vagy a melír?
A legszebb balayage hajfestés 50 felett
Teljes balayage hajfestés esetén az egész hajmennyiségen, a tövektől a végekig ezt a technikát alkalmazzák (az összhatás ekkor is természetes, hiszen a tincsekre nem egyenletes mennyiségű festék kerül), részleges balayage alkalmával pedig csak a haj egy részén – leggyakrabban a hajvégeken és néhány felső tincsen történik változás. Amennyiben azt gondoljuk, ez a stílus kizárólag a húszéveseknek való, tévedünk. A balayage hajfestés ugyanis kifejezetten jól mutat ősz frizurán is, így 50 felett is jó barátunk lehet!
Ilyen esetben érdemes az archoz legközelebb eső tincseket a tövekhez minél közelebbről indulva világosítani,
hogy üdébb megjelenést kölcsönözzenek viselőjüknek, a haj többi részét pedig hagyományos balayage technikával, ízlésünknek és elképzelésünknek megfelelően díszíteni.
A balayage hajfestés azért is remek választás ősz hajra, mert nem fedi el teljesen a természetesen ezüstös tincseket, viszont segít, hogy azok jobban beolvadjanak a korábbi hajszínünknek megfelelő árnyalatú loknik közé. Segítségével könnyebben megbékélhetünk (már ha szükség van ilyesféle törekvésre) megváltozott hajszínünkkel és -szerkezetünkkel, illetve akár némi türelmi időt is nyerhetünk, amíg eldöntjük, hosszú távon milyen frizura mellett tesszük le a voksunkat.
5 frizura, amely különösen jól mutat ősz hajból – akár balayage hajfestés esetén is.
Kiemelt kép: Getty Images